Zajímavosti Libye – zajímavá místa a památky k vidění

7353
Pouštní krajina v Libyi | poendl/123RF.com
Pouštní krajina v Libyi | poendl/123RF.com

Pokud se rozhodnete pro návštěvu Libye, povedou vaše kroky do severní části afrického kontinentu. Libye je na severu omývána Středozemním mořem a sousedí s Egyptem, Súdánem, Nigérií, Čadem, Tuniskem a Alžírskem. Většina území leží v Saharské poušti. Toto území je osídleno jen velmi řídce, protože většina obyvatel je soustředěna podél pobřeží, kde se také nachází hlavní město Tripolis i Benghází, které je dalším významným městem. Místo, kde se nachází hlavní město Tripolis, je známé jako planina Al-Jifarah.

Na území Libye lze nalézt ještě plošinu Nafusah, kterou tvoří vápencový masív a pohoří Akhdar, které se nachází na severovýchodě země. Zbývající území je tvořeno Saharskou plošinou. Nejvyšší horou Libye je Bikku Bitti, která leží v blízkosti hranic s Čadem a která dosahuje výšky 2267 metrů. Pokud se rozhodnete pro návštěvu této země, můžete se těšit na tropické teploty, krásné stavby, které jsou pozůstatkem dávných civilizací, Osmanské říše i italské, britské a francouzské koloniální vlády a v některých částech země také na nádhernou přírodu. Zejména na severu země, kde je patrný vliv Středozemního moře, se můžete před žhnoucím sluncem ukrýt pod palmami. Co se zástupců zvířecí říše týče, v Libyi narazíte zejména na řadu pouštních zvířat. Pokud budete mít štěstí, můžete zde pozorovat pouštní zajíce, hyeny, lišky, šakaly, skunky, gazely a divoké kočky. Na pozoru byste se měli mít před jedovatými písečnými zmijemi a krajtami, které se často ukrývají u oáz a vodou naplněných děr v zemi. Nad hlavou Vám během pobytu v Libyi mohou poletovat skřivani, orli, jestřábi i supi a narazit můžete také na koroptve či prérijní slepice.

Kromě architektonických a přírodních krás stojí za zmínku také kulturní prostředí v zemi. To je výrazně ovlivněno islámem, který je dominujícím náboženstvím v zemi. Pojďte se společně s námi vypravit na putování touto krásnou zemí, kde se v minulosti vystřídaly jedny z nejvýznamnějších státních celků a zanechaly zde svůj jedinečný odkaz.

Zajímavosti o Libyi

  • Během vlády Muammara Kaddáfího nesla Libye poněkud obsáhlý název “Velká libyjská arabská lidová socialistická džamáhírije”.
  • Říká se, že za vlády Muammara Kaddáfího byla pro všechny obyvatele zdarma elektřina, banky poskytovaly půjčky s nulovými úroky a pokud chtěl některý z občanů farmařit, dostal zdarma pozemek, farmu, zařízení i zvířata – tato tvrzení však nelze stoprocentně potvrdit.
  • Přibližně 95 % území je tvořeno Saharou.
  • Přibližně 97 % populace tvoří vyznavači islámu.

Zajímavá místa a památky v Libyi

Leptis Magna

Památková oblast Leptis Magna v Libyi | lachris77/123RF.com
Památková oblast Leptis Magna v Libyi | lachris77/123RF.com

Leptis Magna je jedním z nejnavštěvovanějších míst v celé Libyi. Tato významná architektonická památka je považována za vůbec nejlepší římskou stavbu nacházející se ve Středomoří. Oblast Leptis Magna byla osídlená již v prvním tisíciletí před naším letopočtem, kdy se zde usadili Féničané. Ti byli nahrazeni Římany, které zase vystřídali Berbeři a později Arabové. Místo bylo osídleno až do 11. století, kdy bylo definitivně opuštěno. Archeologické objevy byly učiněny v průběhu 20. století a dnes zde můžete obdivovat celou řadu pozůstatků významných staveb, včetně lázní, baziliky a amfiteátru. Návštěvu tohoto významného místa byste si v žádném případě neměli nechat ujít.

Kyréna (Cyrene)

Chrám Dia v libyjském městě Cyrene | lachris77/123RF.com
Chrám Dia v libyjském městě Cyrene | lachris77/123RF.com

Pokud bychom měli sestavit žebříček nejvýznamnějších historických míst v Libyi, v těsném závěsu za Leptis Magna by se drželo město Cyrene (známé také jako Kyréna). Jedná se o jedno z nejzachovalejších řeckých měst umístěných v tomto regionu. Město bylo založeno řeckými osadníky z ostrova Thera v roce 631 před naším letopočtem. Cyrene bylo známé zejména pro své filozofy, astronomy, matematiky a další vzdělané učence. Dnes zde můžete obdivovat pozůstatky chrámů, hrobek i divadla. Najdete zde krásný chrám Dia z 5. století před naším letopočtem či jedinečné muzeum plné soch, plastik a dalších artefaktů, které dříve byly chloubou tohoto majestátního města. Za povšimnutí určitě stojí také Skylota, hlavní silnice procházející městem, která je dodnes lemována impozantními sloupy s rytinami zobrazujícími Herma a Herkula.

Old Town Hall

Stará radnice nacházející se ve městě Benghází je jedním z pozůstatků italské nadvlády. Radnice je situována na Freedom Square a v současné době je již opuštěná. Přesto si do dnešní doby zachovala většinu své elegance. Přístup do vnitřních prostor radnice je návštěvníkům bohužel odepřen, za vidění ale stojí i samotná budova, sněhobílá italská stavba s klenutými vchody a pilíři. Spatřit můžete i rozlehlý balkon, který svého času hostil proslovy významných řečníků a státníků. Svou řeč zde pronesl Mussolini, německý polní maršál Rommel si odsud prohlédl své vojáky a král Idris zde promluvil ke svým poddaných.

Souq al-Jreed

Pokud chcete poznat opravdové kouzlo arabského světa, měli byste navštívit některý z tradičních trhů. Jeden z nich, Souq al-Jreed, najdete v Benghází. Jedná se o krytý trh dlouhý více než jeden kilometr, jehož začátek najdete u Freedom Square. Nechte se okouzlit všemi vůněmi a barvami, které Vám tento trh nabízí. Jedině s návštěvou některého z arabských trhů může být Vaše návštěva Libye kompletní.

Tripolis – co navštívit v hlavním městě země?

Červený hrad Al-Saraya al-Hamra v Tripolisu | giuseppemasci/123RF.com
Červený hrad Al-Saraya al-Hamra v Tripolisu | giuseppemasci/123RF.com
  • Al-Saraya al-Hamra – Významná památka nacházející se ve staré části města, která je známá také pod pojmem Červený hrad. Jedná se o jedinečnou ukázku moci historicky významného státu Tripolsko. Celková rozloha hradu a k němu náležících pozemků je až 13 000 metrů čtverečních.
  • Gurgi Mosque  Poslední mešita ve městě, která byla vystavěna během existence Osmanské říše. Vnitřek mešity je jedním z nejkrásnějších míst v celém městě – hlavní modlitebna je zdobena italskými mramorovými sloupy, keramickými obklady z Tuniska i marockými kamennými sochami. Mešita je místem posledního odpočinku slavného námořního kapitána Mustapha Gurgi.
  • Zoologická zahrada  Oáza klidu v rušném Tripolisu, která se nachází jižně od centra města. Můžete zde obdivovat řadu exotických zvířat, včetně slonů, lvů, tygrů, opic, i nejrůznějších plazů. V prostorách zoologické zahrady si můžete vychutnat ničím nerušený odpočinek či uspořádat příjemný piknik s přáteli.
  • Další zajímavosti v Tripolisu.

Libye je krásnou zemí s velmi bohatou historií, jejíž odkaz zde můžeme obdivovat dodnes. Můžeme zde nalézt množství jedinečných památek, včetně římských a řeckých ruin i pozůstatků Osmanské říše. To vše je zde doplněno tropicky teplým počasím a islámskou kulturou, což z Libye činí velmi exotickou a zajímavou zemi. Vydejte se na putování rozlehlou Saharskou pouští i severní části země, která je plná zeleně a objevte nejen kouzlo historických staveb,ale také  jedinečné přírodní krásy, které jsou v Libyi ukryty.

Předchozí článekZajímavosti v Hondurasu – památky a zajímavá místa k navštívení
Další článekZajímavosti v Kosovu – památky a zajímavá místa k navštívení