Zajímavosti Albánie – zajímavá místa a památky k vidění

17751
Horská krajina v Albánii | jahmaica/123RF.com
Horská krajina v Albánii | jahmaica/123RF.com

Albánie je zemí, která stále čeká na své objevení. I přesto dokáže nabídnout turistům vše – horská dobrodružství, kulturní dědictví, romantickou přírodu i nádherně upravené pláže. Velkou výhodou je absence masového turismu, díky čemuž si země stále zachovává své osobité kouzlo.

Albánie, země s pověstí turisticky nepřívětivé a nebezpečné oblasti, nabízí opravdové kulturní bohatství. Už dávno neplatí, že je země vhodná pouze pro dobrodružné povahy. Naopak, dokáže nabídnout komfort i zázemí třeba pro rodinnou dovolenou. Veškeré služby jsou zde v porovnání s jinými evropskými destinacemi opravdu levné. Díky tomu si můžete dopřát kvalitní a dovolenou nabitou zážitky za nízké ceny.

Albánie – zapomenutý poklad Balkánu

Albánie, země ještě nedávno zmítaná komunismem, byla dlouhou dobu v zapomnění. V posledních letech je však stále více turistů, kteří se do země vydávají. Čím je Albánie láká?

Zajímavosti Albánie

  • Nádherná příroda – Albánie je zemí divokých hor, nádherných údolí, dravých řek a čaromodrých jezer.
  • Bohaté kulturní dědictví.
  • Pláže bez davů – patří mezi ty nejkrásnější v Evropě.
  • Místní obyvatelstvo je velmi pohostinné.
  • Albánie spojuje dobrodružství východu a tradice Balkánu.

Zajímavá místa a památky v Albánii

Tiranë (Tirana)

Panorama albánského hlavního města Tirana | saiko3p/123RF.com
Panorama albánského hlavního města Tirana | saiko3p/123RF.com

Pokud chcete Albánii opravdu procestovat, nesmíte vynechat historické památky v jejich metropolích. Přibližně ve středu země se nachází Tiranë (Tirana), jež je hlavním městem Albánie. Hlavní rozvoj město zažilo až ve 20. století, a to díky italským architektům, takže zde najdete zejména památky z doby komunismu. I přesto stojí město Tirana za návštěvu.

Další velká starobylá města najdete při pobřeží. Bohatá historie zde byla psána doslova na každém kroku. Objevujte nádherná antická města, památky, kostely doby Byzantské říše, středověké zříceniny a mnoho dalšího.

Berat

Historické město Berat v Albánii | milosk/123RF.com
Historické město Berat v Albánii | milosk/123RF.com

Historické město (UNESCO) patřící k těm nejstarším v Albánii. Berat má nádhernou polohu na řece Osum a je obklopeno majestátními horami. Jeho dominantou je mohutná pevnost tyčící se nad městem. Pochází ze 14. století, kdy bylo postaveno i původní staré město s úzkými uličkami, ve kterých je možné toulat se i dnes.

Gjirokastër (Gjirokastra)

Albánské město Gjirokastra | ccat82/123RF.com
Albánské město Gjirokastra | ccat82/123RF.com

Gjirokastra (UNESCO) je historické městečko ležící na svazích pohoří Gjere na břehu řeky Drina. Patří mezi opravdové skvosty Albánie. Typickými stavbami jsou tradiční kamenné budovy a domy s břidlicovými střechami. Za návštěvu určitě stojí také citadela a její hradby.

Antický areál Butrint

Antický areál Butrint v Albánii | milosk/123RF.com
Antický areál Butrint v Albánii | milosk/123RF.com

Většina historických měst leží uprostřed nádherné přírody, takže potěší i zaryté odpůrce civilizace. Pokud i přesto toužíte po větším klidu, zkuste oblast Butrint, nacházející se na samém jihu Albánie. Jedná se o nejvýznamnější antický areál v Albánii (UNESCO). V roce 2000 tu byl založen Butrintský národní park (Parku Kombëtar i Butrintit). Území chrání nejen přírodní dědictví, ale také kulturní památky sahající od doby bronzové až do 19. století.

Horské městečko Krujë (Kruja)

Hrad Kruje v Albánii | mhudovernik/123RF.com
Hrad Kruje v Albánii | mhudovernik/123RF.com

Krujë je známo jako rodné město albánského národního hrdiny Skanderbega. Nachází se na panoramatickém horském svahu cca 30 km od Tirany. Díky svým přírodním krásám a historii jej řadíme mezi jedno z nejkrásnějších turistických center Albánie.

Městečko je dostatečně malé, abyste jej zvládli projít pěšky. Hlavní turistické atrakce jsou hrad Krujë a pevnost, Skanderbegovo muzeum a tradiční orientální trh. Najdete zde nejen typické suvenýry, ale hlavně obchody se starožitnostmi, ručně vyráběnými tkaninami a kobercové dílny.

Letovisko a riviéra Sarandë (Saranda)

Letovisko a riviéra Sarande v Albánii | ccat82/123RF.com
Letovisko a riviéra Sarande v Albánii | ccat82/123RF.com

Přístavní město a pláže ležící na dohled od Řeckého ostrova Korfu. Pokud toužíte po odpočinku a opravdu pohodové dovolené, určitě zde budete jako v bavlnce. Čekají vás nádherné pláže, palmová promenáda i atmosféra přístavního města.

Horské treky a pohoří

Stezka v albánských horách | ollirg/123RF.com
Stezka v albánských horách | ollirg/123RF.com

Chcete poznat pravou tvář Albánie? Vydejte se do hor. Vesnice a města v údolí často spojuje pouze prašná silnice, lidé využívají oslí a koňskou dopravu. Často narazíte jen na úzké stezky a provazové mosty. Albánie má vlastní Alpské pohoří, rozprostírající se na severu země při hranicích s Černou Horou. Vydat se můžete na masiv Korab s nejvyšším vrcholem Albánie, vysoký 2 764 metrů.

Divoké i romantické Albánské kaňony

Užijte si nádherné scenérie např. kaňonu řeky Osum, který je dobře přístupný i pro méně zdatné vodáky. Další možnosti pro splouvání nabízí kaňon na řece Lengarices. Splutí takto výjimečného a krásného kaňonu je velmi silný zážitek, který na závěr umocníte koupáním v termálním jezírku.

Nádherná jezera a nížiny

Mnoho lidí vám řekne, že nejkrásnější jezero Albánie je Liqeni e Luleve (Leknínové jezero). Najdete jej v národním parku Lurës, kam se dostanete po dobře dostupné, i když občas hrbolaté a kamenité cestě. V této oblasti je jezer asi jedenáct, původně ledovcového původu.

Národní park Skadarské jezero

Národní park Skadarské jezero v Albánii | jahmaica/123RF.com
Národní park Skadarské jezero v Albánii | jahmaica/123RF.com

Jako třešničku na dortu jsme si nechali pozvání do úchvatného národního parku, který se rozprostírá kolem Skadarského jezera. Najdete jej na hranicích s Černou Horou. Pokud hledáte místo pro očistu duše a relaxaci, vydejte se do tohoto národního parku. Okouzlí vás zde celá řada kostelů, klášterů, hradů a pevností, které vás očarují kouzlem dávné historie.

Albánie – turistický zážitek na celý život

Dnešní Albánie se umí postarat o bezpečí turistů a láká je na čím dál tím více rozšířené služby. Nebojte se tajemné Albánie. Je krásná, divoká a turisticky přátelská. Budete mít zážitek na celý život.

Zajímavosti v sousedních státech:

Předchozí článekZajímavosti Arménie – památky a zajímavá místa k navštívení
Další článekZajímavosti Alžírska – zajímavá místa a památky k navštívení