Zajímavosti Bangladéše – památky a zajímavá místa k navštívení

4359
Krajina v Bangladéši | shamim009/123RF.com
Krajina v Bangladéši | shamim009/123RF.com

Bangladéš je jednou z nejchudších zemí světa a není zrovna destinací, do které by směřoval zástup turistů. Neznamená to však, že by tu nebylo nic k vidění. Tři památky dokonce najdeme na seznamu UNESCO. Kromě pamětihodností a zajímavých míst však nabízí i něco navíc – zvláštní atmosféru. Poznáte, alespoň částečně, jak se žije v této zemi. A právě v tom je její kouzlo. Turistika není jen o poznávání kulturních a přírodních památek.

Zajímavosti o Bangladéši

  • Bangladéš patří mezi nejzalidněnější země světa. Žije zde cca 1 100 ob/km2.
  • V zemi jsou každoročně rozsáhlé záplavy až na 80 % plochy. To je dáno monzunovými dešti, ale i nízkou nadmořskou výškou na většině území.
  • Jedná se o jednu z nejchudších zemí světa.
  • V Bangladéši není téměř žádný kámen (odplaví ho voda). Proto se památky stavějí z cihel.

Zajímavá místa a památky v Bangladéši

Bagerhat = Město mešit

Město Bagerhat neboli Město mešit najdete v jihozápadním Bangladéši a je zapsáno na seznamu UNESCO. Jak už jeho přezdívka napovídá, najdete v něm především velké množství mešit. Zajímavostí je, že tyto stavby nejsou postaveny z kamene, ale z pálených cihel.

Mešita Shat Gombuj ve městě Bagerhat | waldorf27/123RF.com
Mešita Shat Gombuj ve městě Bagerhat | waldorf27/123RF.com

Město založil turecký generál Khan Jahan Ali v 15. století. Nechal zde vystavět osm mešit. Tou největší je Shat Gombuj mající sedmdesát sedm kopulí. Je dominantou celého města. Prohlédnout si tu však můžete i mešity z pozdější doby. Chcete se dozvědět více o tomto bezpochyby působivém městě? Vydejte se do Bagerhatského muzea. Obsahuje různé archeologické nálezy.

Buddhistický klášter Sómapura Mahávihára

I když se už buddhistickým klášterem Sómapura Mahávihára z přelomu 8. a 9. století nemůžete pokochat v celé jeho kráse, i tak jsou jeho pozůstatky zajímavou památkou zapsanou na seznamu UNESCO. Chcete ji poznat? Zamiřte do severozápadního Bangladéše. Rozprostírá se v oblasti Paharpur. Oblast kláštera je chráněnou archeologickou lokalitou. Stavba sloužila ke vzdělávacím účelům a dokázala pojmout 2 000 studentů. V oblasti Paharpur se nachází i další archeologické památky

Sundarbanský deštný prales

Sundarbanský deštný prales v Bangladéši | waldorf27/123RF.com
Sundarbanský deštný prales v Bangladéši | waldorf27/123RF.com

I Sundarbans (Sundarbanský deštný prales) je na seznamu UNESCO. Najdete ho na hranicích Bangladéše v deltách řek Ganga, Meghna, Brahmaputra a Meghna u Bengálského zálivu. Oblast se dále dělí na západní, jižní a východní rezervaci. Les pokračuje dál do Indie a jeho celková rozloha činí 10 000 km2.

Místo je významné především tím, že se tu nachází největší mangrovy na světě. Že jste se s uvedeným termínem nesetkali? Jde o ohrožené a chráněné stromy, které rostou v deltách řek, kde se sladká voda mísí se slanou. Jejich charakteristickým místem výskytu jsou tropické a subtropické oblasti. V Sundarbanském deštném pralese je široká škála fauny, včetně některých ohrožených druhů.

Pevnost Lalbagh (Aurangabád)

Pevnost Lalbagh v Dháce v Bangladéši | sph1410/123RF.com
Pevnost Lalbagh v Dháce v Bangladéši | sph1410/123RF.com

Pevnost Lalbagh se nachází v hlavním městě Bangladéše, tj. v Dháce, konkrétně ve staré čtvrti města. Najdete ji pod hradbami a patří mezi nejvyhledávanější památkou ve městě. Umožní vám prohlédnout si zajímavou mughalskou architekturu. Stavba pevnosti začala již roku 1678 a dostavěná…nebyla. To jí však na atraktivně neubírá. Součástmi pevnosti je mešita, hrobka Pari Bibi a palác Diwan-i-aam.

Když už budete v Dháce, prohlédněte si i další pamětihodnosti. Mezi ně patří například mešita Baitul Mukarram v centru města, národní kulturní památka Shaheed Minar, sídlo prezidenta Bangabhaban, mešitu Tara Masjid, Arménský chrám atd.

Ve městě je také mnoho parků – Ramna Park (krásné místo pro relaxaci), Gulistan Park a pokud máte rádi rostliny, navštivte Národní botanickou zahradu. Svezte se rovněž rikšou. Je jich tu obrovské množství.

Pláže Cox´s Bazar

Pláž Cox´s Bazar v Bangladéši | waldorf27/123RF.com
Pláž Cox´s Bazar v Bangladéši | waldorf27/123RF.com

Ne že by byla pláž Cox´s Bazar zrovna vyhlášeným letoviskem, do kterého by směřovalo mnoho zahraničních turistů, ale určitě stojí alespoň za zmínku. Už proto, že jde o nejdelší pláž na světě. Táhne se po pobřeží v délce 120 km. Cox´s Bazar je zároveň přístavní město nedaleko pláže. Nachází se v jihovýchodním Bangladéši. Mimo jiné tu najdete letiště.

Město Sonargaon

Sonargaon (v překladu „zlaté město“) se nachází nedaleko Dháky. Město bylo už v minulosti významným centrem. Dokonce šlo o hlavní město Bengálska (od 13. do 17. století). Dnes už však nemá takový význam. Nachází se tu však několik starých mešit. Prohlédnout si tu můžete rovněž zbytky historických paláců.

Bangladéš vás jako cílová destinace osloví, pokud vás nebaví typická turistická města s těmi nejzajímavějšími památkami na světě. Je určená spíše těm, kteří chtějí zkusit něco nevšedního. Poznejte trochu jiný životní rytmus, než na který jste zvyklí u nás, ale i ve většině vyhledávaných destinacích. I když jste už viděli mnoho míst, věřte, že na tuto zemi jen tak nezapomenete.

Zajímavosti v sousedních státech:

Předchozí článekZajímavosti Alžírska – zajímavá místa a památky k navštívení
Další článekKam v Toskánsku – zajímavá místa a památky aneb co navštívit a vidět?