Zajímavosti v Tunisku – památky a zajímavá místa k navštívení

12797
Pláž v Tunisku | eagle2308/123RF.com
Pláž v Tunisku | eagle2308/123RF.com

Co se týče Čechů, patří Tunisko k nejnavštěvovanějším zemím v Africe. Co je na této destinaci láká? Jde o zemi vhodnou pro všechny, kteří hledají exotickou dovolenou za příznivou cenu a v relativním dosahu. Cesta letadlem trvá jen pár hodin. Většina turistů sem přilétá s vidinou slunečné dovolené na pláži v některém z četných letovisek. Při této příležitosti však můžete poznávat atraktivní památky a dalších zajímavosti. Jaké konkrétně? Pojďme si ty nejvýznamnější místa Tuniska přiblížit.

Zajímavosti o Tunisku

  • Tunisko leží v subtropickém pásu. Léto tu je od května do října. Pro poznávání vnitrozemí je však toto období příliš horkým. Vhodnější je jaro a podzim. I v těchto obdobích se obvykle dá koupat v moři.
  • V zemi je zvykem dávat spropitné, tzv. bakšiš. Dává se snad za všech služby – v hotelích, restauracích, taxi atd.
  • Úředním jazykem je arabština, ale s mnohými obyvateli se bez problémů domluvíte francouzsky. Tunisko bylo totiž francouzskou kolonií. Nezávislost na Francii získala země roku 1956.
  • Do Tuniska zasahuje Sahara, největší poušť světa. V zemi však najdete i hory, konkrétně jde o pohoří Atlas.
  • Nejvyšším vrcholem Tuniska je Džabal aš-Šánabí s nadmořskou výškou 1 544 m n. m. Nachází se nedaleko hranic s Alžírskem.

Zajímavá místa a památky v Tunisku

Tunis

Tunis je hlavním městem Tuniska. Turisticky nejzajímavější je medina, neboli staré město Arabů. Patří mezi nejlépe zachovalé islámská a středověká města. Díky tomu je na seznamu UNESCO.

Mešita Jama Ez Zitouna v Tunisu | hypnocreative/123RF.com
Mešita Jama Ez Zitouna v Tunisu | hypnocreative/123RF.com

Dominantou je Mešita Jama Ez Zitouna (Mešita olivovníku). V současné době tu sídlí Muslimská univerzita. Celkově v Medině najdete mnoho památek a poutavá bude i procházka tamějšími úzkými uličkami, v nichž najdete různé obchůdky se zbožím.

Ovšem Tunis není jen medina, případně středověké čtvrti. Najdete tu rovněž moderní zástavbu. Z této části města stojí za prohlídku bulvár Habiba Bourguibae. Vede od mediny k přístavu. Cestou si prohlédnete katedrálu Vincent de Paul, sochu arabského spisovatele Ibn Chaldúna a až se unavíte, dejte si kávu či něco k snědku v některé z tamějších restaurací či kaváren. Přečtěte si i o dalších zajímavostech v Tunisu.

Hammamet

Město Hammamet v Tunisku | eagle2308/123RF.com
Město Hammamet v Tunisku | eagle2308/123RF.com

Do Tuniska lidé směřují především za přímořskou dovolenou. Jedním z nejvyhledávanějších letovisek je Hammamet nacházející se na severovýchodním pobřeží. Nejenže jsou tu pláže, hotelové komplexy a veškerý turistický servis, ale také si tu prohlédnete pevnost, medinu (staré město), typické tuniské tržiště a letovisko je rovněž vhodnou startovní destinací pro různé výlety do okolí.

Z dalších oblíbených turistických letovisek Tuniska si ještě uveďme Sousse, Monastir, Mahdia, Nabeul, Port El Kantaoui či Borj Cedria.

Kartágo

Ruiny Kartága v Tunisku | aksenovko/123RF.com
Ruiny Kartága v Tunisku | aksenovko/123RF.com

Pokud rádi poznáváte především starověké památky, určitě navštivte Kartágo, město založené již kolem roku 800 př. n. l. je na seznamu UNESCO. V minulosti šlo o samostatné město. V současné době je předměstím hlavního města Tuniska.

Zdejší antické památky jsou skutečně působivé. Jejich dominantou jsou především Antoniovy lázně (z původního lázeňského komplexu zbyly jen ruiny, ale i tak je toto místo v Kartágu nejnavštěvovanější). Také tu najdete římské vily a z dalších památek si uveďme ještě chrám Sv. Cypriána. Nebo navštívíte některé z tamějších muzeí (Muzeum punských přístavů, Oceánografické muzeum)? Pokud vás zajímají vykopávky z Kartága, vydejte se do Kartaginského muzea.

Z dalších památek Kartága si uveďme punské podlahové mozaiky v části Quatier Magon nebo pozůstatky baziliky Cathagenna z 6. století.

Ostrov Djerba

Pláž na ostrově Djerba v Tunisku | kippis/123RF.com
Pláž na ostrově Djerba v Tunisku | kippis/123RF.com

Ostrov Djerba je velmi oblíbeným cílem turistů vyhledávajících pěkné místo pro přímořskou dovolenou. Leží poblíž jižního pobřeží Tuniska. Hlavními lákadly ostrova jsou četné pláže s pozvolným vstupem do moře (vhodné pro rodiny s dětmi), čisté moře a slunečné počasí téměř po celý rok. Pokud si chcete užívat dovolenou na pláži se vším turistickým servisem, který k tomu patří, jste na správné místě. Ovšem počítejte s tím, že k nejoblíbenějším památkám ostrova to odtud budete mít daleko. Na druhou stranu ostrov patří mezi nejlevnější tuniská letoviska. Hrajete golf? Několik golfových hřišť najdete na severu Djerby. Kam se podívat během dovolené na Djerbě?

Národní park Ichkeul

Na seznamu UNESCO najdete národní park Ichkeul (Ichkeul National Park), jehož dominantou je stejnojmenné jezero. Dále je tvořený bažinami, mokřady a vrcholkem Jebel Ichkeul s nadmořskou výškou 511 m n. m. Rozkládá se na ploše 12 600 ha a najdete ho na severu země. Jedná se o významnou ptačí rezervaci. Svou „zastávku“ tu mají hlavně tažní ptáci (husy, kachny, čápi atd.). Vydejte se parkem na výlet po některé z mnohých stezek pro pěší turisty.

Sidi Bou Said

Město Sidi Bou Said v Tunisku | efesenko84/123RF.com
Město Sidi Bou Said v Tunisku | efesenko84/123RF.com

V blízkosti Tunisu se nachází malebné městečko Sidi Bou Said. Okouzlí vás svou romantickou atmosférou. Bylo vystavěno na skále a jsou pro něj charakteristické bílé domky s modrými doplňky. Projděte si především okolí centra, které je tvořené malým náměstím. Nahlédněte do krámků se suvenýry či si dejte kávu v některé z kaváren.

Tabarka

Pláž v blízkosti města Tabarka v Tunisku | jarozde/123RF.com
Pláž v blízkosti města Tabarka v Tunisku | jarozde/123RF.com

Letovisko Tabarka se rozprostírá na severním pobřeží Tuniska nedaleko hranic s Alžírskem. Díky svému bohatému podmořskému životu je oblíbenou destinací především pro potápěče. Pokud v tomto letovisku budete a nepotápíte se, podívejte se na podvodní svět alespoň šnorchlem.

Podnětný bude i výlet k pevnosti Genoese pocházející z 16. století. Nachází se malý kousek od Tabarky. Uvnitř je Muzeum zaměřené na výrobu mozaik. V letovisku nechybí ani nádherné pláže, hotelové komplexy, nabídka (nejen) vodních sportů, promenády a další turistický servis typický pro přímořská letoviska.

Sahara

Písečné duny v poušti Sahary v Tunisku | delcreations/123RF.com
Písečné duny v poušti Sahary v Tunisku | delcreations/123RF.com

Sahara zasahuje i do Tuniska a je tak vyhledávaným cílem turistů. Chcete ji poznat? Využijte některé z tamějších nabídek výletů. Různé jsou i výchozí body. Jedním z nejoblíbenějších je Džerba.

Každá výprava se hlásí Národní gardě, od níž dostanete povolení. Do pouště se sami nevydávejte. Využijte nabídky cestovních kanceláří či služeb průvodců. Výpravy se pořádají terénním vozem či stylověji na velbloudu. V rámci cesty na Saharu máte většinou možnost přenocovat v berberském či beduínském stanu. Bude to jistě dobrodružný zážitek, na který jen tak nezapomenete.

El-Džem

Římský amfiteátr v El | Džem - jiss/123RF.com
Římský amfiteátr v El | Džem – jiss/123RF.com

El-Džem není velkým městem, ovšem má svůj velký historický význam. Je na seznamu UNESCO. Dostal se na něj především díky tamějšímu římskému amfiteátru, který je největším na africkém kontinentu. Na tomto místě bylo dříve římské město Thysdrus.

Amfiteátr se nachází ve středu města. Jde o jedno z největších a nejzachovalejších římských koloseí. Vzniklo již ve třetím století našeho letopočtu. Projděte si zákoutí této stavby dýchající historií. Pokud se chcete dozvědět více o antickém Thysdrusu, který zde dříve stával, navštivte nedaleké muzeum.

Kairouan

Velká Kairouanská mešita | etrarte/123RF.com
Velká Kairouanská mešita | etrarte/123RF.com

Dominantou vnitrozemského města Kairouan je Velká Kairouanská mešita představující významné islámské poutní místo. Byla založena v 7. století a několikrát došlo k jejímu přestavění. Prohlédnou si ji můžete z prostranství nádvoří.

Město Kairouan patří díky mešitě společně s Mekkou, Medinou a Jeruzalémem k „Svatým místům islámu“. Tato mešita společně s celým starým městem (medinou) je na seznamu UNESCO.

Pokud i vy hledáte exotiku za příznivou cenu, možná máte už také jasno v tom, že vaší příští cílovou destinací bude Tunisko. Teď už jen vybrat konkrétní letovisko. Dáte přednost těm nejnavštěvovanějším, nebo hledáte více klidu? Vybírat také můžete s ohledem na to, jaké památky chcete poznávat, a celkově podle toho, jak chcete svou dovolenou strávit. Je to jen na vás…

Předchozí článekZajímavosti v Macao – zajímavá místa a památky aneb co vidět?
Další článekZajímavosti ve Španělsku – zajímavá místa a památky k vidění