Zajímavosti v Kosovu – památky a zajímavá místa k navštívení

7070
Krajina v Kosovu | ardis351515/123RF.com
Krajina v Kosovu | ardis351515/123RF.com

Kosovo je samozvaně nezávislou zemí nacházející se v Evropě, konkrétně v oblasti Balkánu. Nezávislost země na Srbsku byla deklarována kosovskou vládou v roce 2008. Nezávislost země uznala Evropská unie jako celek, naproti tomu Srbsko, Rusko i několik členů Evropské unie nezávislost uznat odmítlo. Zatímco politická situace je poměrně nejasná, o tom, že je Kosovo krásnou zemí s jedinečnými přírodními krásami a řadou úchvatných památek, nemůže být pochyb.

Kosovo bylo během své bohaté minulosti pod nadvládou Osmanské říše i součástí bloku zemí zvaného Jugoslávie. Tyto celky zde zanechaly znatelné kulturní dědictví a zejména Osmanská říše také řadu významných architektonických památek. Hlavním a největším městem Kosova je Priština. Kosovo, které sousedí se Srbskem, Makedonií, Albánií a Černou horou, je nejmenší balkánskou zemí. Hranice se sousedními zeměmi jsou často tvořeny pohořími, která se vyznačují ostrými horami a úzkými údolími. Nejvyšší horou země je hora Djeravica, která je vysoká 2656 metrů a leží na hranicích s Albánií. V různých částech země se nacházejí krásné vápencové jeskyně.

Kosovo je vnitrozemskou zemí bez přístupu k moři, nachází se zde pouze několik řek a jezer. Kosovo se pyšní bohatou faunou a flórou. Najdete zde řadu zajímavých rostlin, z nichž některé nelze nalézt nikde jinde. Lesy pokrývají přibližně dvě pětiny území. Ve vyšších polohách se jedná o lesy borové, v nižších dubové. Mezi zástupce zvířecí říše žijící v horách na území Kosova patří například medvědi, rysové, divoké kočky, vlci, lišky, kamzíci a jeleni. Ptačí říši zde zastupuje více než 200 druhů volně žijících ptáků. Mezi nimi jsou také kosi, kteří stáli za vznikem názvu země. Pojďte se společně s námi vypravit za poznáním této fascinující země, na jejíž vstřícnost budete vzpomínat ještě dlouho poté.

Zajímavosti o Kosovu

  • Počátkem 21. století žilo přibližně 500 000 Kosovanů v zahraničí – zejména v Německu, Švýcarsku, Skandinávii a Severní Americe.
  • Více než jednu čtvrtinu obyvatel Kosova tvoří lidé mladší 15 let a méně než jednu desetinu tvoří lidé starší 65 let.
  • Do roku 2002 zde byla neoficiálně používána jako měna německá marka, poté začalo být neoficiálně používáno euro – to se stalo oficiální měnou země až v roce 2008.
  • Na území Kosova bylo ve 20. století nalezeno jedno z nejstarších uměleckých děl na světě – 6 000 let stará figurka známá jako “Bohyně na trůnu”, která se stala symbolem země.
  • Vzhledem k tomu, že nezávislost Kosova nebyla všeobecně uznána, byla zemi zamítnuta žádost o členství v Mezinárodním olympijském výboru i dalších mezinárodních sportovních organizacích.

Zajímavá místa a památky v Kosovu

Bear Sanctuary

Jedinečná přírodní rezervace ležící poblíž kosovské obce Mramor. Můžete zde pozorovat medvědy, kteří byli organizací Four Paws zachráněni ze zajetí. Všichni zde chování medvědi byli až do roku 2010 zavřeni v malých klecích, kde plnili funkci maskotů restauračních podniků. V roce 2010 však vstoupil v platnost zákon zakazující chov medvědů a medvědy přebrala organizace Four Paws, která je umístila do této rezervace. Medvědi zde mají výborné životní podmínky, které napomáhají k jejich socializaci a odstranění traumat z minulosti.

Gadimë Cave

Impozantní mramorová jeskyně, která byla objevena v roce 1969. Jeskyně je plná vykrystalizovaných stalagmitů a stalaktitů, které se vytvářely v průběhu milionů let. Jeskyně je hluboká přibližně 1,2 kilometrů, přičemž přístupných je přibližně 440 metrů. Jeskyně se nachází přibližně 20 kilometrů od hlavního města Priština.

Bodrumi i Vjëter

Milovníci dobrého vína by určitě neměli vynechat návštěvu vinařské obce Rahovec, v jejímž srdci se nachází tradiční kosovské vinařství Bodrumi i Vjëter. Toto vinařství bylo založeno v roce 1953 jako jugoslávský státní podnik. Do soukromého vlastnictví přešlo vinařství v roce 2006 a dnes se jedná o vzkvétající podnik vybavený jedinečnými technologiemi. Během své návštěvy si můžete prohlédnout vinařství i jeho okolí, kde najdete například park či válečný památník.

Kostel Panny Marie z Ljeviše (Church of Our Lady of Ljeviš)

Nejvýznamnější památkou v kosovském městě Prizren, je tento krásný pravoslavný kostel. Jedinečný srbský kostel ze 14. století byl místními obyvateli až do roku 1911 používán jako mešita. Kostel byl v roce 2004 silně poničen albánskými obyvateli města a v roce 2006 byl zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO. V nedávné době započaly restaurátorské práce, jejichž cílem je oprava krásných fresek. Kostel je obehnán ostnatým drátem a pro vstup do kostela potřebujete speciální povolení od srbských obyvatel města. Návštěva ale určitě stojí za to.

Gračanica Monastery

Klášter Gračanica v Kosovu | milosk/123RF.com
Klášter Gračanica v Kosovu | milosk/123RF.com

Starobylý klášter Gračanica, jehož stavba byla dokončena v roce 1321, se nachází ve stejnojmenném srbském městečku na území Kosova. Klášter nechal postavit srbský král Milutin. Gračanica se nachází nedaleko od města Priština a návštěvu tohoto jedinečného historického komplexu s krásnou výzdobou byste určitě neměli vynechat.

Visoki Dečani Monastery

Starobylý klášter, který je považován za jednu z nejkrásnějších památek v celé zemi. Klášter je situován na krásném místě pod horami, kde je obklopen hustými lesy plnými borovic a kaštanů. Klášter se nachází na okraji města Dečani a trvale zde žije 25 mnichů, kteří jsou naprosto izolováni od ostatních obyvatel města. Budova se pyšní krásným interiérem a panuje zde nepopsatelný klid.

Co navštívit ve městě Priština

  • Sultan Mehmet Fatih Mosque – Vzhledem k tomu, že přibližně 90 % obyvatel Kosova jsou muslimové, pravděpodobně nikoho nepřekvapí vysoká koncetrace mešit. Tato mešita, která je často nazývána jako “imperiální mešita” byla postavena kolem roku 1461 na rozkaz Mehmeda Dobyvatele. Během Rakousko-Uherské éry byla mešita přestavěna na katolický kostel, po druhé světové válce byla stavba opětovně přestavěna a dnes je z ní nejvýznamnější mešita ve městě. Původní minaret byl zničen během zemětřesení v roce 1955. Mešita se pyšní krásnými interiéry s malovanými stropy
Mešita Sultan Mehmet Fatih v Prištině | dbajurin/123RF.com
Mešita Sultan Mehmet Fatih v Prištině | dbajurin/123RF.com
  • Emin Gjiku Ethnographic Museum – Úchvatné muzeum, které sídlí ve dvou dobře zachovalých osmanských budovách, které jsou ukryty v rozlehlé obezděné zahradě. Můžete zde obdivovat jedinečné historické oděvy, šperky, zbraně i domácí vybavení. Nikde se nemůžete seznámit lépe s kosovskou kulturou, než v tomto muzeu.
  • Další místa k navštívení v Prištině.

Kosovo je nejmladší evropskou zemí, která se však může pyšnit dlouhou a bohatou historií. Kromě krásných historických staveb Vás zde jistě uchvátí také jedinečné přírodní krásy. Těšit se můžete na půvabná horská městečka, staré srbské kláštery a řadu dalších krásných míst. Kosovo je také rájem pro všechny milovníky hikingu, kteří se mohou vydat do majestátně se tyčících hor. Kosovo je krásnou zemí, která, jak sami rychle poznáte, má svým návštěvníkům co nabídnout.

Předchozí článekZajímavosti Libye – zajímavá místa a památky k vidění
Další článekZajímavosti v Kanadě – zajímavá místa a památky k vidění