Zajímavosti Arménie – památky a zajímavá místa k navštívení

0
4402
Cesta podél kaňonu Amaghu v Arménii | efesenko84/123RF.com
Cesta podél kaňonu Amaghu v Arménii | efesenko84/123RF.com

Při zběžném pohledu na mapu světa si Arménie stěží všimneme. Budeme-li hledat jen malou chvilku, najdeme tento menší vnitrozemský stát poblíž hranic Evropy a Asie v horách na jihu Zakavkazska. Arménie je obklopena většími a známějšími zeměmi – Tureckem, Íránem, Gruzií a Ázerbájdžánem.

Po turistické stránce Arménie nepatří k vyhlášeným lokalitám. Arménie je horská zem s drsnými životními podmínkami. Nejvíce proto láká cestovatele a dobrodruhy, kteří vyhledávají odlišné kultury. Ti, kteří se do této neuvěřitelné země vypraví poprvé, se mohou těšit na “drobný” kulturní šok. Už jenom dostat se do Arménie není nikterak jednoduché. Vzhledem k nepříznivým vztahům se sousedním Tureckem a Ázerbájdžánem jedinou schůdnou cestu nabízí území Gruzie.

Zajímavosti o Arménii

  • Polovina všech obyvatel žije v hlavním městě Jerevan.
  • 90 % území leží ve výšce nad 1000 m.n.m.
  • Oficiálně nejvyšším vrcholem Arménie je Aragac (4 090 m.n.m.). Za skutečný vrchol však Arméni považují biblickou horu Ararat (5 134 m.n.m.), kterou mají ve svém státním symbolu.
  • Arménie byla první zemí, která v roce 301 přijala křesťanství jako státní náboženství.
  • Arméni hovoří arménsky, rusky a kurdsky. Znalost angličtiny je zde ojedinělým jevem, na který není dobré se spoléhat.
  • Arménie je proslulá výrobou koňaku. Sami Arméni však nejčastěji připíjí levnější vodkou.

Mezi hlavní poklady Arménie vedle zajímavých míst a památek patří zejména místní lidé. Ač jsou převážně chudí, jsou přátelští a cizince rádi hostí ve svých skromných domovech. A po hostině se hosté nevyhazují, ale ubytují. Nejvyšší poctou je spánek v loži samotného hostitele.

Zajímavá místa a památky v Arménii

Jerevan

Arménské hlavní město Jerevan | haveseen/123RF.com
Arménské hlavní město Jerevan | haveseen/123RF.com

Hlavní město Arménie je nejdůležitějším místem a ideálním výchozím místem pro další cesty hlouběji do Arménie. Je to moderní město, v němž žije polovina všech obyvatel země. Není divu, že zbytek země je obydlený velmi řídce. Jerevan patří k velmi starým městům, založený byl již v 8. století př.n. l. Převážná část historických památek však byla zničena. Pozornost si zaslouží například budova Arménské opery, hlavní náměstí Hanrapapetutyan Hraparak či komplex Kaskády, z nichž je krásný výhled na celé město a vrchol Araratu. Silný zážitek poskytne návštěva Muzea arménské genocidy. Prohlédněte si během pobytu i další památky a zajímavá místa v Jerevanu.

Vagharšapat (původně Ečmiadzin)

Katedrála svaté Matky Boží ve městě Vagharšapat v Arménii | ruzanna/123RF.com
Katedrála svaté Matky Boží ve městě Vagharšapat v Arménii | ruzanna/123RF.com

Z roku 618 pochází úchvatná katedrála sv. Matky Boží (Mayr Tačar), jedna z nejstarších dochovaných křesťanských staveb, v níž sídlí hlava Arménské apoštolské církve – katholikos. Nachází se v malém městě a významném arménském poutním místě Ečmiadzin ležícím nedaleko Jerevanu. Právě na tomto místě bylo přijato křesťanství za státní náboženství. V roce 2000 byla katedrála právem zapsána na seznam světového dědictví UNESCO.

Klášter Geghard

Klášter Geghard v Arménii | sveter/123RF.com
Klášter Geghard v Arménii | sveter/123RF.com

Arménie je posetá církevními památkami, které svědčí o silném vlivu náboženství na běžný život Arménů. Unikátní skalní klášter Geghard byl založený a vybudovaný ve 3. století. S hlavním kostelem postaveným ve 13. století je propojený podzemními prostorami vytesanými přímo do skály. Společně s údolím Azat tvoří klášter dominantu celé okolní krajiny.

Khor Virap

Arménský klášter Khor Virap | alex_ishchenko/123RF.com
Arménský klášter Khor Virap | alex_ishchenko/123RF.com

Jižním směrem od Jerevanu na hranicích s Tureckém leží klášter Khor Virap, jedno z nejnavštěvovanějších poutních míst v Arménii. Přímo za klášterem lze spatřit majestátní horu Ararat vysokou 5 134 m.n.m. Fascinují výhled na klášter v pozadí s Araratem snadno uchvátí každého cizince a nejen ty. Jelikož Arméni mají vstup na svou národní horu a symbol zakázán, jedná se o místo, odkud ji mohou bez obav pozorovat.

Jezero Sevan

Jezero Sevan v Arménii | prusaczyk/123RF.com
Jezero Sevan v Arménii | prusaczyk/123RF.com

Díky ploše 1262 km2 je horské jezero Sevan brané jako takové “malé arménské moře”. Leží severovýchodním směrem od Jerevanu ve výšce 1 900 m.n.m. a je největším Kavkazským jezerem vůbec. Průměrná hloubka je 28,5 m, největší pak 86 m. Nádherné jezero, které mění svou barvu podle ročního období a dopadajícího světla, obklopují majestátní horské hřbety – Pambakský hřbet, Sevanský hřbet, Gegamský hřbet a Vardenisský hřbet.

Aragat

Hora Aragat v Arménii | galstyan/123RF.com
Hora Aragat v Arménii | galstyan/123RF.com

Pouhých 40 km od Jerevanu leží vyhaslá sopka s obrovským kráterem a oficiálně nejvyšší arménská hora Aragat. Má čtyři vrcholy nazvané podle světových stran. Tím nejvyšším je severní vrchol nacházející se ve výšce 4 096 m.n.m. Výstup na vrchol hory není nijak náročný a vychází se od pevnosti Amberd nebo horského jezera Kari, kam vás po delší domluvě doveze místní taxík.

Ararat

Posvátná hora Ararat v Arménii | vahann/123RF.com
Posvátná hora Ararat v Arménii | vahann/123RF.com

Památná biblická hora, na níž podle Arménu přistál Noe se svou bájnou Archou. Ačkoliv horu Ararat vysokou 5 134 m.n.m. po tisíce let obývali právě Arméni, po genocidě Turky jim bylo toto území odebráno a dnes na ní přístup nemají. Leží zhruba jeden kilometru od hranic v Turecku, se kterým nemají zrovna přátelské vztahy. Na Ararat, národní horu a státní symbol, se tak mohou dívat pouze za hranicemi své země.

Arménie náleží k zemím, kde je neustále co objevovat. Právě proto je ideální pro dobrodružné povahy, které touží poznávat něco nového, něco neobyčejné a něco tak odlišného. Arménie si během prvních okamžiků vyžádá vaši plnou pozornost a ponechá si ji až do posledních vteřin. Těšit se můžete na mnohá překvapení, zejména pak na přátelské Armény, kteří patří mezi výjimečné hostitele.

Zajímavosti v sousedních státech:

Přidat komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here