Zajímavosti v Černé Hoře – památky a zajímavá místa k navštívení

8270

Země s dech beroucí přírodou i úžasnými památkami mapujícími pohnutou historii. Přesně to je Černá Hora, stát ležící v jihovýchodní Evropě na pobřeží Jadranu. Nachází se mezi Bosnou a Hercegovinou, Chorvatskem, Srbskem, Kosovem a Albánií – a i když patří mezi chudé evropské země, stále je bohatší než státy okolní – kromě Chorvatska.

Černá Hora je multikulturním státem, kromě Černohorců zde totiž žijí také Srbové, Bosňáné a Albánci. Podle některých odhadů žije v této zemi jen polovina všech Černohorců – ostatní jsou roztroušeni různě po světě.

Zajímavosti o Černé Hoře

  • Celá Černá Hora se rozkládá v Dinárských horách. Nejvyšší hory, kterými jsou Zla Kolata a Dobra Kolata, ční do výšky přes 2500 metrů nad mořem.
  • Nachází se zde pět národních parků – Skadarské jezero, Lovćen, Durmitor, Biogradska Hora a Proketije.
  • Kaňon řeky Tara je nejhlubším kaňonem v Evropě. Je hluboký až 1300 metrů.

Zajímavá místa a památky v Černé Hoře

Podgorica

Za návštěvu rozhodně stojí hlavní město Černé Hory, kterým je Podgorica. Toto město sice bohužel bylo během druhé světové války několikrát vybombardováno, kvůli čemuž přišlo o většinu svých památek, stále však má co nabídnout. Nejvíce si historickou atmosféru užijete v centru starého města Stara Varoš. Dominantou je turecká hodinová věž Sahat-Kula, která pochází z 18. století. Prohlédnout si můžete také mešitu (Starodoganjska Mosque) z přelomu 15 a 16. století, původní Starou radnici z 19. století, Královský palác z roku 1889 nebo rezidenci bývalého prezidenta Jugoslávie Tita. Za vidění rozhodně stojí také ilyrské skalní město Skaline. Pokud vás baví spíše moderní architektura, vyrazte na Náměstí Republiky, kde se nachází komerční centrum z roku 2006 a kruhová fontána, která večer barevně svítí.

Klášter Morača

Tento komplex pocházející ze 13. století, je právem považován za nejhezčí středověkou památku země. Založil ho syn krále Vukana Nemanjiće Stefan. Nachází se v něm klášterní kostel, kostel sv. Mikuláše, zahrady i včelín. V hlavním kostelu je vzácná freska s cyklem ze života proroka Eliáše. Mnoho další původní výzdoby bylo bohužel zničeno v 16. století, kdy klášter obsadili Osmané.

Kotor

Starobylé město Kotor se nachází v zálivu Boka Kotorská a už od roku 1979 figuruje na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Nachází se zde totiž velké množství památek – a to i přesto, že oblast v roce 1667 zasáhlo rozsáhlé zemětřesení. Za návštěvu stojí především středověké centrum, kde stojí pevnost sv. Jana (Tvrdjava sv. Ivan) z 15. století a palác Grbonja. Na Náměstí zbraní si můžete prohlédnout úžasnou románskou katedrálu sv. Tryfóna se stříbrným relikviářem ze 16. století a ciboriem ze 14. století. Nezapomeňte ani na malý kostel sv. Lukáše, jenž pochází z 12. století, nebo románský kostel Panny Marie z roku 1221.

Národní park Durmitor

Durmitor je opravdu majestátní národní park – jedná se totiž o nejvyšší pohoří Černé Hory. Vyrazit sem můžete z obce Žabljak. Za návštěvu stojí především vrchol Crvena Greda, který nabízí úžasný výhled do rozsáhlého údolí. Cestou si můžete prohlédnout krásné Zminje jezero a úžasné ledovcové jezero Jabljan. Na hranicích parku se nachází známé Černé jezero (Black Lake). Přímo u jezera stojí tzv. Titova jeskyně (Tito’s cave). Právě zde se za války ukrývali partyzáni i se svým vůdcem Titem, a to díky místní neprostupné krajině. Není náhodou, že Durmitor byl už v roce 1980 zapsán na seznam světového přírodního dědictví UNESCO, jeho návštěvy rozhodně litovat nebudete. Opravdu působivým zážitkem je zde fotosafari v oblasti Škrka, kde můžete pozorovat medvědy a spoustu dalších zvířat.

Národní park Biogradska Gora

Tento park, který se rozkládá v severovýchodní části země, patří k nejstarším chráněným oblastem v celé Evropě, založen byl už v roce 1952. Nachází se zde totiž jeden ze tří posledních evropských pralesů. Roste zde neuvěřitelných 2000 druhů rostlin, řadu z nich navíc nikde jinde nenaleznete. Některé stromy jsou zde dokonce starší než 500 let. Aby toho nebylo málo, žije zde i velké množství ptáků. A pokud stále nebudete mít přírody dost, zavítejte k nádhernému ledovcovému Biogradskému jezeru (Lake Biograd). Můžete se kolem něj projít po upravené naučné stezce.

Národní park Skadarské jezero

Skadarské jezero je největším jezerem na Balkáně a rozkládá se asi 30 kilometrů od hlavního města Podgorica na hranicích s Albánií. Status národního parku tato oblast získala už v roce 1983, žije zde totiž přibližně 270 druhů ptáků, mezi nimi i poslední evropská kolonie pelikánů, kteří jsou symbolem tohoto jezera. Jedná se ostatně o největší ptačí rezervaci v Evropě. Na jezeru naleznete asi 50 ostrůvků, na jednom z nich se nachází ruiny bývalého vězení pro neplavce. Podle legendy muselo být zrušeno, když se jeden z vězňů naučil plavat a z vězení uplaval.

Národní park Lovćen

V nejvyšší části horského masívu Lovćen, který je pro obyvatele Černé Hory národním symbolem (přezdívá se mu ostatně Černohorský Olymp), leží další úžasný národní park. Je typický svým členitým reliéfem, který je důkazem ledovcové a krasové činnosti. Naleznete v něm úžasné scenérie i jeskyně a propasti. Nachází se zde i mauzolem Jezerski vrh Petra II. Petroviće Njegoše, který je považovaný za nejdůležitějšího státníka a básníka Černé Hory. V mauzoleu stojí i jeho socha s orlem symbolizujícím svobodu. A ještě jedna zajímavost – právě díky Lovćenu Černá Hora dostala své jméno. Po dešti totiž místní skály získají černou barvu.

Černá Hora láká především na své přírodní krásy, členité hory i národní parky plné vzácných druhů fauny i flóry. Na seznamu UNESCO se ale právem nacházejí i kulturní a historické památky. Černá Hora je tak destinací, která může uchvátit každého turistu.

Předchozí článekZajímavosti v Malawi – zajímavá místa a památky k vidění
Další článekZajímavosti v Estonsku – zajímavá místa a památky k vidění