Zajímavosti v Řecku – památky a zajímavá místa k navštívení

13253

Řecko – západ slunce nad Santorini, pohoda na řeckých písečných plážích, návštěva inspirativních klášterů, žulové útesy Aka Hydra, ochutnávka řeckých vín a návštěva tradičních vinic, řecké báje a výšlap na horu Olymp, noční život hlavního města, město duchů Mystra, národní parky, chutě pravé řecké kuchyně a samozřejmě velkolepost ikony země – Athén, to vše a mnohem více na vás čeká v řecké perle Evropy.

Zajímavosti o Řecku

  • Řecko je kolébkou západní civilizace a také rodištěm zakladatele moderní medicíny a lékařství – Hippokrata.
  • Řecké ženy měly v této zemi nejrůznější vliv a postavení, zejména dle místa, ve kterém žily. Největšího vlivu a postavení se jim dostávalo v městě (a tehdy samostatném státě) Sparta. Zde měli značný vliv a mohly vlastnit a nakládat s majetkem svých mužů, kteří byli většinu svého života ve válce nebo ve výcviku.
  • Korupce v Řecku dosahuje vysokých hodnot, nejhorší je však ta skrytá, která není ve statistikách. I tak patří Řecko k nejzkorumpovanějším státům v EU.
  • Na dovolené v Řecku vás zaujmou nejen památky, ale také skvělé jídlo. Řekové si totiž rádi užívají života a zejména dobrého jídla. Často navštěvují restaurace s přáteli a jedí po dlouhé hodiny. Pochutnat si můžete i na tradičním pokrmu ze zapečeného lilku, paprik a cuket, zalitých v olivovém oleji – tzv. řecké musace, tzatzikách, nebo tradičním gyrosu.

Zajímavá místa a památky v Řecku

Santorini

Strmé útesy, azurové moře, písečně pláže mnoha (zejména tmavých) barev, sopky a kulturní dědictví, to vše vás čeká na jedinečném řeckém ostrově jménem Santorini. Jedná se o luxusní turistickou destinaci (souostroví), která uspokojí i ty nejnáročnější požadavky a sny. Santorini je také matkou nejkvalitnějšího řeckého vína, určitě si tak dopřejte návštěvu jedné z mnoha tradičních vinic.

Za vidění rozhodně stojí historické památky ostrova Théra a starobylé centrum hlavního města Fira.

Zakynthos

Lehnout si pod slunečník a relaxovat s výhledem na scenérie jako z plakátů můžete na ostrově Zakynthos. Ten je oblíbený nejen pro azurové pláže, zálivy a luxusní resorty ale také pro svou druhou tvář – zelenou nedotčenou divočinu. Můžete tak spojit relaxaci na písčitých plážích s aktivní dovolenou v téměř nedotčené přírodě.

Jedinečnou přírodu a klidné pláže najdete v oblasti Yérakas, rušný život se spoustou zábavy naopak v zátoce Laganas.

Návštěva klášterů a monumentů Meteora

V Řecku určitě nezapomeňte na historii a místní kulturu, kterou nejlépe poznáte při návštěvě důležitých historických památek. Mezi ty nejnavštěvovanější patří kláštery zvané Meteora, konkrétně Megálou Meteórou , Ayíou Nikoláou , Varlaám a Roussánou. Jedná se o kláštery, které byly postaveny v divoké přírodě pro potřeby mnichů. Dnes plní svou funkci pouze částečně, jelikož jsou otevřeny veřejnosti jako muzeum.

Malebné město a přístav Hydra

Rušný přístav s kamennými uličkami a patřičným shonem (lidé se zde pohybujících pouze pěšky nebo na kole, motorová vozidla jsou zakázány) je považován za nejmalebnější městečko v celém Řecku. Jedná se o luxusní centrum stejnojmenného ostrova Hydra, které je oblíbené zejména pro architektonické památky a široké možnosti pro dobrodružnou turistiku.

Výprava za řeckými božstvy – výstup na horu Olymp

Začátek treku je ideální zahájit ve vesnici Prionia, která nabízí zázemí pro všechny turisty mířící vzhůru. Najdete zde infostánek s možností zakoupení literatury, průvodce a dalších potřebných věcí, jako jsou veřejné toalety a možnost drobného občerstvení. Vstup do národního parku hory Olymp je zdarma, na vrchol vedou kvalitní turistické trasy s množstvím odpočívadel a informačních tabulí.

Poloostrov Pelion

Pokud chcete poznat přírodu, kterou Řecko ukrývá, vydejte se na svěží poloostrov Pelion. Region nabízí opravdu vše – zelenou krajinu, výborné pláže, tradiční vesnice a samozřejmě desítky kilometrů turistických tras.

Letovisko Mykonos

V Mykonosu vás přivítá typická řecká architektura bílých domků a kostelních věží. Pokud vás netrápí větší davy turistů, určitě nevynechejte návštěvu této téměř nejoblíbenější řecké destinace. Jedná se o resort, který nabízí skvělé zázemí pro většinu vodních sportů, potápění, surfování i šnorchlování. Oblast je vyhlášená také pro ruch nočního života, který je zde naplněn živou hudbou linoucí se z barů a domků na pláži.

Město duchů Mystra

Mystra patří mezí nejtajuplnější a nejvíce vzrušující řecké památky. Jedná se o pozoruhodně nedotčené byzantské město plné klikatých uliček a monumentálních vstupních bran – důležité archeologické naleziště. Najdete zde pozůstatky palácových komplexů, středověkých domů a kostelů.

Určitě navštivte Horní město a Kastro (The Upper Town, Kástro), starobylý hrad a pevnost. Za zmínku stojí také nejkrásnější kostel tohoto místa Ayia Sofia.

Navštivte Akropolis a další krásy Athén

Akropolis, velkolepý chrám a archeologické muzeum je dominantou Atén, která je vidět snad ze všech koutů tohoto města. Je to nejlepší místo, kde se dozvíte celou historii Athén i kulturu Řecka jako takového. Dominantou celého naleziště je Parthenón, hlavní chrám města. Z Akropole je nádherný výhled na celé město i další zříceniny, které se nacházejí v okolí – nádherné jsou například ruiny Agora.

Hlavní město Řecka nabízí samozřejmě řadu dalších památek, zejména těch historických. Určitě stojí za to navštívit:

  • Kostely svatých apoštolů (Churches of the Holy Apostles)
  • Dionýsovo divadlo (Theatre of Dionysus)
  • Muzeum Akropole (ležící hned pod komplexem Akropole) a Národní archeologické muzeum (Acropolis Museum, The National Archaeological Museum)

Historické památky a pláže ostrova Kréta

Největší ostrov v Egejském moři, Kréta, má v Řeckou dlouhou historii a nabízí pohled do tradice minojské civilizace. Hlavní památky najdete v centru ostrova – městu Knóssos. Ostrov nabízí také řadu nádherných pláží, které patří mezi nejoblíbenější v Řecku. Mezi ty nejatraktivnější řadíme Elafonisi beach, Balos, Vai v Lassithi nebo Matala.

Starověká obec a město Sparta

Původně samostatný vojenský stát, jehož historie je známá po celém světě, je dnes jedinečná turistická destinace a cíl mnoha turistů. Hned první zajímavostí je rozložení ulic do pravého úhlu, které se stáčejí kolem jednoho kruhového náměstí. Najdete zde mnoho historických památek z doby byzantské a také odkazy na moc, kterou Sparta měla v době svého největšího rozbřesku.

Pokud existuje tisíc věcí, které byste chtěli během vašeho života stihnout, návštěva Řecka by měla být jednou z nich. Řecko je kolébkou západní civilizace, země, kde najdete památky staré tisíce let. Pokud rádi studujete historii, Řecko si určitě zamilujete.

Předchozí článekZajímavosti v Norsku – zajímavá místa a památky k vidění
Další článekZajímavosti v Japonsku – zajímavá místa a památky k vidění