Zajímavosti v Řecku – památky a zajímavá místa k navštívení

0
5740

Řecko – západ slunce nad Santorini, pohoda na řeckých písečných plážích, návštěva inspirativních klášterů, žulové útesy Aka Hydra, ochutnávka řeckých vín a návštěva tradičních vinic, řecké báje a výšlap na horu Olymp, noční život hlavního města, město duchů Mystra, národní parky, chutě pravé řecké kuchyně a samozřejmě velkolepost ikony země – Athén, to vše a mnohem více na vás čeká v řecké perle Evropy.

Zajímavosti o Řecku

  • Řecko je kolébkou západní civilizace a také rodištěm zakladatele moderní medicíny a lékařství – Hippokrata.
  • Řecké ženy měly v této zemi nejrůznější vliv a postavení, zejména dle místa, ve kterém žily. Největšího vlivu a postavení se jim dostávalo v městě (a tehdy samostatném státě) Sparta. Zde měli značný vliv a mohly vlastnit a nakládat s majetkem svých mužů, kteří byli většinu svého života ve válce nebo ve výcviku.
  • Korupce v Řecku dosahuje vysokých hodnot, nejhorší je však ta skrytá, která není ve statistikách. I tak patří Řecko k nejzkorumpovanějším státům v EU.
  • Na dovolené v Řecku vás zaujmou nejen památky, ale také skvělé jídlo. Řekové si totiž rádi užívají života a zejména dobrého jídla. Často navštěvují restaurace s přáteli a jedí po dlouhé hodiny. Pochutnat si můžete i na tradičním pokrmu ze zapečeného lilku, paprik a cuket, zalitých v olivovém oleji – tzv. řecké musace, tzatzikách, nebo tradičním gyrosu.

Zajímavá místa a památky v Řecku

Santorini

Strmé útesy, azurové moře, písečně pláže mnoha (zejména tmavých) barev, sopky a kulturní dědictví, to vše vás čeká na jedinečném řeckém ostrově jménem Santorini. Jedná se o luxusní turistickou destinaci (souostroví), která uspokojí i ty nejnáročnější požadavky a sny. Santorini je také matkou nejkvalitnějšího řeckého vína, určitě si tak dopřejte návštěvu jedné z mnoha tradičních vinic.

Za vidění rozhodně stojí historické památky ostrova Théra a starobylé centrum hlavního města Fira.

Zakynthos

Lehnout si pod slunečník a relaxovat s výhledem na scenérie jako z plakátů můžete na ostrově Zakynthos. Ten je oblíbený nejen pro azurové pláže, zálivy a luxusní resorty ale také pro svou druhou tvář – zelenou nedotčenou divočinu. Můžete tak spojit relaxaci na písčitých plážích s aktivní dovolenou v téměř nedotčené přírodě.

Jedinečnou přírodu a klidné pláže najdete v oblasti Yérakas, rušný život se spoustou zábavy naopak v zátoce Laganas.

Návštěva klášterů a monumentů Meteora

V Řecku určitě nezapomeňte na historii a místní kulturu, kterou nejlépe poznáte při návštěvě důležitých historických památek. Mezi ty nejnavštěvovanější patří kláštery zvané Meteora, konkrétně Megálou Meteórou , Ayíou Nikoláou , Varlaám a Roussánou. Jedná se o kláštery, které byly postaveny v divoké přírodě pro potřeby mnichů. Dnes plní svou funkci pouze částečně, jelikož jsou otevřeny veřejnosti jako muzeum.

Malebné město a přístav Hydra

Rušný přístav s kamennými uličkami a patřičným shonem (lidé se zde pohybujících pouze pěšky nebo na kole, motorová vozidla jsou zakázány) je považován za nejmalebnější městečko v celém Řecku. Jedná se o luxusní centrum stejnojmenného ostrova Hydra, které je oblíbené zejména pro architektonické památky a široké možnosti pro dobrodružnou turistiku.

Výprava za řeckými božstvy – výstup na horu Olymp

Začátek treku je ideální zahájit ve vesnici Prionia, která nabízí zázemí pro všechny turisty mířící vzhůru. Najdete zde infostánek s možností zakoupení literatury, průvodce a dalších potřebných věcí, jako jsou veřejné toalety a možnost drobného občerstvení. Vstup do národního parku hory Olymp je zdarma, na vrchol vedou kvalitní turistické trasy s množstvím odpočívadel a informačních tabulí.

Poloostrov Pelion

Pokud chcete poznat přírodu, kterou Řecko ukrývá, vydejte se na svěží poloostrov Pelion. Region nabízí opravdu vše – zelenou krajinu, výborné pláže, tradiční vesnice a samozřejmě desítky kilometrů turistických tras.

Letovisko Mykonos

V Mykonosu vás přivítá typická řecká architektura bílých domků a kostelních věží. Pokud vás netrápí větší davy turistů, určitě nevynechejte návštěvu této téměř nejoblíbenější řecké destinace. Jedná se o resort, který nabízí skvělé zázemí pro většinu vodních sportů, potápění, surfování i šnorchlování. Oblast je vyhlášená také pro ruch nočního života, který je zde naplněn živou hudbou linoucí se z barů a domků na pláži.

Město duchů Mystra

Mystra patří mezí nejtajuplnější a nejvíce vzrušující řecké památky. Jedná se o pozoruhodně nedotčené byzantské město plné klikatých uliček a monumentálních vstupních bran – důležité archeologické naleziště. Najdete zde pozůstatky palácových komplexů, středověkých domů a kostelů.

Určitě navštivte Horní město a Kastro (The Upper Town, Kástro), starobylý hrad a pevnost. Za zmínku stojí také nejkrásnější kostel tohoto místa Ayia Sofia.

Navštivte Akropolis a další krásy Athén

Akropolis, velkolepý chrám a archeologické muzeum je dominantou Atén, která je vidět snad ze všech koutů tohoto města. Je to nejlepší místo, kde se dozvíte celou historii Athén i kulturu Řecka jako takového. Dominantou celého naleziště je Parthenón, hlavní chrám města. Z Akropole je nádherný výhled na celé město i další zříceniny, které se nacházejí v okolí – nádherné jsou například ruiny Agora.

Hlavní město Řecka nabízí samozřejmě řadu dalších památek, zejména těch historických. Určitě stojí za to navštívit:

  • Kostely svatých apoštolů (Churches of the Holy Apostles)
  • Dionýsovo divadlo (Theatre of Dionysus)
  • Muzeum Akropole (ležící hned pod komplexem Akropole) a Národní archeologické muzeum (Acropolis Museum, The National Archaeological Museum)

Historické památky a pláže ostrova Kréta

Největší ostrov v Egejském moři, Kréta, má v Řeckou dlouhou historii a nabízí pohled do tradice minojské civilizace. Hlavní památky najdete v centru ostrova – městu Knóssos. Ostrov nabízí také řadu nádherných pláží, které patří mezi nejoblíbenější v Řecku. Mezi ty nejatraktivnější řadíme Elafonisi beach, Balos, Vai v Lassithi nebo Matala.

Starověká obec a město Sparta

Původně samostatný vojenský stát, jehož historie je známá po celém světě, je dnes jedinečná turistická destinace a cíl mnoha turistů. Hned první zajímavostí je rozložení ulic do pravého úhlu, které se stáčejí kolem jednoho kruhového náměstí. Najdete zde mnoho historických památek z doby byzantské a také odkazy na moc, kterou Sparta měla v době svého největšího rozbřesku.

Pokud existuje tisíc věcí, které byste chtěli během vašeho života stihnout, návštěva Řecka by měla být jednou z nich. Řecko je kolébkou západní civilizace, země, kde najdete památky staré tisíce let. Pokud rádi studujete historii, Řecko si určitě zamilujete.

Přidat komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here