Tirana, hlavní a zároveň největší město Albánie ležící přibližně 25 kilometrů od Jaderského moře a v nedalekém okolí horského masivu Dajti. Založil ji v 17. století paša Sulejman, dříve se jí říkalo Teherán, ale její kořeny sahají až do paleolitu. Hlavním městem se Tirana stala teprve v roce 1920. Jako hlavní metropole byla zvolena především pro svou centrální polohu v srdci Albánie.
Tirana je dnes kosmopolitním městem s bujarým nočním životem a ulicemi plných obchodů, butiků i restaurací. Na okrajích města se však lze stále setkat s bídou a nuzností, a celé město se potýká s problémem znečištění a velkým nárůstem dopravy. Dlouhou dobu bylo město pod vládou komunistického diktátora Envera Hoxha, tudíž lze připomínky na tuto dobu vidět ještě na mnoha místech.
Co vidět a navštívit v Tiraně
Centrem města je Skadebergovo náměstí, které své jméno získalo po albánském národním hrdinovi, jehož sochu tu lze nalézt.
Pěkný rozhled na náměstí se vám naskytne z hodinové věže, která byla postavena v roce 1822 a až do roku 1970 držela se svou výškou 35 metrů prvenství jako nejvyšší stavba města. Když si prohlédnete znak města, zjistíte, že hodinová věž je symbolem znaku.
Svým vzhledem vás jistě také upoutá mešita Ethem Bey, jež své jméno získala po Hadžím Ethem Beyovi, který ji dokončil v 19. století. Stavba měšity byla započata již v 18. století, čímž se řadí k nejstarším dosud dochovaným mešitám. Zajímavostí je, že snad jako jediná nebyla zbořena při snaze o silnou ateizaci, kdy za oběť padlo mnoho jiných kostelů a mešit. Díky tomu lze i dnes obdivovat její bohatě zdobený interiér freskami s přírodními motivy, ale i živými tvory, což je pro islámské umění poněkud neobvyklé.
Velmi zajímavou stavbou je Mauzoleum Envera Hoxhy ve tvaru pyramidy pocházející z roku 1987. Svou úlohu mauzolea samozřejmě neplní, sloužilo jako jeho muzeum a později jako kongresový sál. Dnes se zde občas konají výstavy.
Další zajímavá místa v Tiraně
- Národní historické muzeum – muzeum otevřené v roce 1981, momentálně největší muzeum v zemi. Upoutá i jeho typicky komunistický vzhled – bílá hranatá budova. K nejcennějším exponátům muzea náleží replika Skandebergova meče či ikony od Onufriho – albánského mistra barvy 16. století.
- Velký park – nabízí místo k odpočinku u jezera či se lze procházet parkem. Nachází se tu i zoologická a botanická zahrada.
- Dokumentární filmový festival Tirana – koná se pravidelně každý rok 1.-8. července a představuje divákům nejlepší dokumentární filmy z celého světa.
Kam se vydat do okolí Tirany
Pokud chcete prozkoumat i okolí metropole, navštivte blízké pohoří Dajti se stejnojmennou horou vysokou 1 600 m.n.m., na jejíž vrchol vás dopraví visutá lanovka. Pohoří je součástí národního parku, kde si ve stínu bukových a borových lesů můžete odpočinout od ruchu velkoměsta a navíc se potěšit výhledem nejen na samotné město, ale i jeho širší okolí.
Milovníky historie potěší výlet na hrad Petrela, který náleží k nejlépe zachovaným v celé Albánii a od Tirany není příliš vzdálen. Hradní věž pochází z 6. století, ovšem současná hradní stavba je mnohem mladšího data, konkrétně z 15. století. Naskýtá se odsud výhled na údolí Erzen a v hradní restauraci můžete potěšit své chuťové buňky různými specialitami.
Navštivte i Brar kaňon a most nacházející se severovýchodně od Tirany, kde najdete kaňon a osmanský most, odsud budete mít výhled na okolní hory. Zajímavé archeologické naleziště Albánie najdete v jeskyních Pellumbas, kde vede i dva kilometry dlouhá stezka.
Ačkoli Tirana není metropolí po vzoru západu, každý si zde najde něco, co ho zaujme.