Tirana – památky a zajímavá místa

5496
Jarní výhled na město Tirana | boytsovalex/123RF.com
Jarní výhled na město Tirana | boytsovalex/123RF.com

Tirana, hlavní a zároveň největší město Albánie ležící přibližně 25 kilometrů od Jaderského moře a v nedalekém okolí horského masivu Dajti. Založil ji v 17. století paša Sulejman, dříve se jí říkalo Teherán, ale její kořeny sahají až do paleolitu. Hlavním městem se Tirana stala teprve v roce 1920. Jako hlavní metropole byla zvolena především pro svou centrální polohu v srdci Albánie.

Tirana je dnes kosmopolitním městem s bujarým nočním životem a ulicemi plných obchodů, butiků i restaurací. Na okrajích města se však lze stále setkat s bídou a nuzností, a celé město se potýká s problémem znečištění a velkým nárůstem dopravy. Dlouhou dobu bylo město pod vládou komunistického diktátora Envera Hoxha, tudíž lze připomínky na tuto dobu vidět ještě na mnoha místech.

Co vidět a navštívit v Tiraně

Centrem města je Skadebergovo náměstí, které své jméno získalo po albánském národním hrdinovi, jehož sochu tu lze nalézt.

Skadebergovo náměstí v Tiraně | elec/123RF.com
Skadebergovo náměstí v Tiraně | elec/123RF.com

Pěkný rozhled na náměstí se vám naskytne z hodinové věže, která byla postavena v roce 1822 a až do roku 1970 držela se svou výškou 35 metrů prvenství jako nejvyšší stavba města. Když si prohlédnete znak města, zjistíte, že hodinová věž je symbolem znaku.

Mešita Ethem Bey a Hodinová věž v Tiraně | andreyshevchenko/123RF.com
Mešita Ethem Bey a Hodinová věž v Tiraně | andreyshevchenko/123RF.com

Svým vzhledem vás jistě také upoutá mešita Ethem Bey, jež své jméno získala po Hadžím Ethem Beyovi, který ji dokončil v 19. století. Stavba měšity byla započata již v 18. století, čímž se řadí k nejstarším dosud dochovaným mešitám. Zajímavostí je, že snad jako jediná nebyla zbořena při snaze o silnou ateizaci, kdy za oběť padlo mnoho jiných kostelů a mešit. Díky tomu lze i dnes obdivovat její bohatě zdobený interiér freskami s přírodními motivy, ale i živými tvory, což je pro islámské umění poněkud neobvyklé.

Velmi zajímavou stavbou je Mauzoleum Envera Hoxhy ve tvaru pyramidy pocházející z roku 1987. Svou úlohu mauzolea samozřejmě neplní, sloužilo jako jeho muzeum a později jako kongresový sál. Dnes se zde občas konají výstavy.

Další zajímavá místa v Tiraně

  • Národní historické muzeum – muzeum otevřené v roce 1981, momentálně největší muzeum v zemi. Upoutá i jeho typicky komunistický vzhled – bílá hranatá budova. K nejcennějším exponátům muzea náleží replika Skandebergova meče či ikony od Onufriho – albánského mistra barvy 16. století.
Národní muzeum v Tiraně | denis29/123RF.com
Národní muzeum v Tiraně | denis29/123RF.com
  • Velký park – nabízí místo k odpočinku u jezera či se lze procházet parkem. Nachází se tu i zoologická a botanická zahrada.
  • Dokumentární filmový festival Tirana – koná se pravidelně každý rok 1.-8. července a představuje divákům nejlepší dokumentární filmy z celého světa.

Kam se vydat do okolí Tirany

Pokud chcete prozkoumat i okolí metropole, navštivte blízké pohoří Dajti se stejnojmennou horou vysokou 1 600 m.n.m., na jejíž vrchol vás dopraví visutá lanovka. Pohoří je součástí národního parku, kde si ve stínu bukových a borových lesů můžete odpočinout od ruchu velkoměsta a navíc se potěšit výhledem nejen na samotné město, ale i jeho širší okolí.

Milovníky historie potěší výlet na hrad Petrela, který náleží k nejlépe zachovaným v celé Albánii a od Tirany není příliš vzdálen. Hradní věž pochází z 6. století, ovšem současná hradní stavba je mnohem mladšího data, konkrétně z 15. století. Naskýtá se odsud výhled na údolí Erzen a v hradní restauraci můžete potěšit své chuťové buňky různými specialitami.

Hrad Petrela nedaleko Tirany | ollirg/123RF.com
Hrad Petrela nedaleko Tirany | ollirg/123RF.com

Navštivte i Brar kaňon a most nacházející se severovýchodně od Tirany, kde najdete kaňon a osmanský most, odsud budete mít výhled na okolní hory. Zajímavé archeologické naleziště Albánie najdete v jeskyních Pellumbas, kde vede i dva kilometry dlouhá stezka.

Ačkoli Tirana není metropolí po vzoru západu, každý si zde najde něco, co ho zaujme.

Předchozí článekZajímavá místa v Nikósii, která musíte vidět!
Další článekAkce: Z Bratislavy do Berlína za 4.99 euro!