Zajímavosti Makedonie – památky a zajímavá místa k navštívení

13223

Makedonie osloví především turisty, kteří mají rádi přírodu. Země se vyznačuje hornatou krajinou. Pokud i vy jste příznivcem vysokohorské turistiky a rádi si prohlédnete vzácná zvířata i neobvyklé rostliny, nenechte si ujít národní parky v této zemi. Zkrátka nepřijdou ani ti, kteří upřednostňují historické památky. Vydejte se za nimi do hlavního města, Skopje, či do Ohridu, jeho okolí a do dalších míst. A co ještě můžete v zemi vidět a poznat?

Zajímavosti o Makedonii

  • Nejvyšším bodem Makedonie je Velký Koráb s nadmořskou výškou 2 764 m n. m. Zároveň jde o nejvyšší horu Albánie. Leží totiž na pomezí hranic těchto dvou zemí.
  • V Makedonii je díky geotermálním pramenům rozšířené lázeňství.
  • Národním jídlem Makedonie je „tavče gravče“. Jde o zapečené fazole, které můžete ochutnat téměř ve všech restauracích v zemi. Z nápojů je oblíbený likér mastika.
  • Makedonie byla jednou ze zemí spadající pod Jugoslávii. Osamostatnila se v roce 1991.

Zajímavá místa a památky v Makedonii

Samuelova pevnost v Ohridu

Samuelova pevnost je dominantou města Ohrid ležícího v jihozápadní části Makedonie. Nachází se u stejnojmenného jezera. Město i s jezerem jsou na seznamu UNESCO.

Pevnost si nese jméno podle cara Samuela (vůdce povstání proti byzantské nadvládě), který ji nechal vybudovat koncem 10. století. Dnes si na tomto místě můžete prohlédnout pozůstatky – hradby v délce tří kilometrů s věžemi a vstupními bránami. Kromě samotné památky tu můžete obdivovat nádherný výhled, který se vám rozprostře na město, ale i na nedaleké jezero.

Turisty je Ohrid oblíbený. Kromě Samuelovy pevnosti tu jsou i další památky stojící za pozornost. Patří mezi ně například Amfiteátr z římského období, Kostel sv. Sofie z 11. století, Kostel sv. Jovan Kaneo vytvářející pěknou scenerii svým „posazením“ nad jezerem, a Kostel sv. Bohorodičky z 12 století.

Kamenný most ve Skopje

Skopje je hlavním městem Makedonie, v němž najdete více zajímavých památek. Jednou z nich, která se dostala i do znaku města, je Kamenný most přes řeku Vardar. Stáří mostu není přesně známo. Některé teorie uvádějí 6. století, jiné až 15. století. Most spojuje Náměstí Makedonie se Starým bazarem, což je stará obchodní čtvrť, která rozhodně také stojí za bližší průzkum. Patří do zachovalé starší zástavby města. Pozornost zasluhuje i samotné Náměstí Makedonie. Jde o hlavní náměstí ve městě a celkově je centrem dění. Jeho další zajímavou stavbou je Ristićův palác.

Z dalších památek města si ještě uveďme Kostel sv. Spase z 16. století, pevnost Kale (tvrz na kopci nad městem), Kříž tisíciletí (obrovský kříž s výškou 66 m viditelný ze vzdálenosti až 30 km), Chrám Matky Boží a nutno ještě podotknout, že Skopje je rodištěm Matky Terezy, takže tu najdete rovněž památky spojené s touto dámou.

Národní park Mavrovo

Na západě Makedonie se rozprostírá Národní park Mavrovo, který zde funguje od roku 1949. Lokalita láká pěší turisty, ale zajímavé je projet si alespoň některá místa na jízdním kole a také se tu lyžuje. Perlou parku je především tamější jezero, ale jistě vás okouzlí i vlašské vesničky. V parku jsou velké klimatické a výškové rozdíly. Žije tu rozmanitá fauna (kamzík, medvěd, rys, orel…) i flora (borovice rumelská, javor Heldreichův, orchidej korálice trojklanná…). Prohlédnout si můžete také klášter sv. Jovana Bigorského z 12. století.

Klášter Treskavec

Klášter Treskavec se nachází nedaleko města Prilep. Díky své poloze láká nejen příznivce architektonických památek, ale i  horské turistiky. Nachází se v nadmořské výšce 1300 metrů.

Počítejte s tím, že k němu vede středně náročná cesta začínající na sever od Prilepu. Začátek cesty poznáte podle kříže na skále, zbytků hradu i kamene ve tvaru slona. Celá cesta je značená. I když cesta není jednoduchá, prohlídka kláštera, krásné výhledy, ale i samotná příroda za úsilí stojí. Máte-li kondičku, s chutí do toho.

Klášter Treskavec byl vystavěn v 13. století, později byl přestaven. Byzantské fresky, které tu najdete pochází ze 14. a 15. století.

Národní park Pelister

Národní park Pelister má 12 500 hektarů a byl založený již roku 1948. Jde tak o nejstarší park v Makedonii. Najdete ho u makedonsko-řeckých hranic v pohoří Baba, přičemž park nese jméno podle nejvyššího vrcholu Pelister sahajícího do výšky 2 601 m. n. m.

Můžete tu vidět vzácnou flóru i faunu. Některé druhy jsou endemické, což znamená, že jejich výskyt je vázán jen na jedno území. Místo je vhodné pro příznivce pěší turisty. Vydáte se na vrchol? Dostanete se se na něj po turisticky značené cestě z vesnice Magarevo. Pokud se do parku dostanete v zimě, zalyžujte si. Při svých cestách horami, můžete vidět stopy starých opevnění a cest z první světové války.

Bitola

Nedaleko národního parku Pelister se nachází Bitola, druhé největší město Makedonie. Leží nedaleko hranic s Řeckem. Jde o krásné město, které by byla škoda minout. Prohlédnete si tu městské domy z 18. a 19. století. A určitě se stavte u hodinové věže Saat Kula s výškou 33 metrů.

Také tu najdete stopy osmanské historie v podobě mešit. Jednou z nich je mešita Yeni z 16. století. Dnes v ní najdete sídlo umělecké galerie. Z dalších významných mešit ve městě si ještě uveďme Gazi Haydar Kadi či Isak Beg.

A co takhle navštívit starý bazar Stara Čaršija, případně v něm něco nakoupit? Minimálně vás vtáhne do zajímavé atmosféry města. Chcete se někde zastavit na kávu? Ideálním místem je ulice Širok Sokak, v níž najdete spoustu kaváren.

Národní park Galičica

Národní park Galičica si své jméno nese podle stejnojmenného pohoří a rozkládá se mezi břehy Prespanského a Ohridského jezera. Především výhled na tato jezera je nádherný. Za pozornost stoí i jeskyně Bolja či Naumova jeskyně. Nejvyšším vrcholem hor je Magaro ležící v nadmořské výšce 2 255 m. Stejně jako v ostatních parcích Makedonie se i zde vyskytují endemické druhy rostlin a zvířat. Především je toto místo domovem balkánského rysa.

Své si tu najdou milovníci vysokohorské turistiky, ale také horolezci a park je oblíbeným místem pro paragliding.

Negotino

Na jihu země se nachází v údolí řeky Vardar město Negotino. Spadá do vinařské oblasti Tikveš, takže jste-li milovníkem vína, určitě si sem najděte cestu. Ochutnáte tu především vína suchá. Absolvovat můžete i přednášku o pěstování a výrobě vína, samozřejmě spojenou s degustací. A aby toho vína nebylo tolik, udělejte si odtud výlet k ortodoxnímu klášteru Sveti Gjogji ze 14. století. Nachází se nedaleko města.

Banjsko

Banjsko je lázeňské město s minerálními prameny dosahujícími teploty až 75oC. Jde o nejteplejší léčivé prameny v zemi. Pokud sem zavítáte, určitě prozkoumejte i zajímavé okolí. Nedaleko je umělé jezero, vesnice Vejusa s uloženou kryptou opředenou legendami a větším městem v blízkosti je Strumica, nad níž se tyčí pevnost Carski Kuli z 11. století.

A za jakými turistickými cíli se ve vnitrozemském státě na Balkánském ostrově vydáte vy? Užívejte plnými doušky přírodu se sady a vinicemi, bohatou na faunu i flóru. V zemi vás čeká také směsici různorodých historických památek a nezapomeňte ochutnat něco z tradiční makedonské kuchyně. Rovněž poznávání specifické kultury Makedonie má své nezaměnitelné kouzlo.

Předchozí článekZajímavosti v Nepálu – zajímavá místa a památky k vidění
Další článekGdyně v Polsku – zajímavá místa, památky i akce k navštívení