Innsbruck – zajímavá místa a památky, které musíte vidět!

29422
Pohled na Innsbruck v Rakousku | anibaltrejo/123RF.com
Pohled na Innsbruck v Rakousku | anibaltrejo/123RF.com

Innsbruck – hlavní město rakouské spolkové republiky Tyrolsko a zároveň páté největší město Rakouska. Leží v podhůří Alp v údolí řeky Inn a lze tak považovat za bránu do Alp.

V zimě sem míří především turisté za lyžováním. Innsbruck obklopuje pět kopců, k nejznámějším patří středisko Nordkette či Olympia SkiWorld. Na Nordkette se dostanete pohodlně lanovkou, která vede přímo z centra a za dvacet minut vás vyveze do nadmořské výšky 2 000 m.n.m. Lanovku navrhla britská architektka Zaha Hadid a jedná se o jednu z nejmodernějších staveb v Alpách. I kdybyste se nevyvezli kvůli lyžování, tak dobrým důvodem je i nádherný panoramatický výhled – kombinace města s okolními zasněženými horami. Na hoře Bergisel se nachází proslulý obří skokanský můstek, kde se každoročně koná Turnaj čtyř můstků. Nový můstek je také od architektky Zahy Hadid. Na starém můstku vyhrál D. Motejlek na olympiádě v roce 1964 bronzovou medaili pro tehdejší Československo.

Skokanský můstek v Bergisel v Innsbrucku | anibaltrejo/123RF.com
Skokanský můstek v Bergisel v Innsbrucku | anibaltrejo/123RF.com

S horami úzce souvisí i oblíbené Alpenzoo, jediné zoo tohoto druhu na světě, kde lze spatřit zvířata typická pro Alpy, více než 150 druhů od medvědů přes kamzíky až po sviště.

Jaká navštívit místa a památky v Innsbrucku?

Innsbruck v sobě ukrývá i mnoho zajímavých památek, které se nachází především ve středu města s malebnými zákoutími, restauracemi a kavárnami pro příjemné posezení. Symbolem města je Zlatá střecha. Jde o gotický arkýř císaře Maxmiliána I. z 15. století. Střecha je pokryta 2 657 pozlacenými taškami. V budově dnes sídlí muzeum, které se věnuje především osobě Maxmiliána I. a příběhu budovy.

Zlatá střecha v Innsbrucku | anibaltrejo/123RF.com
Zlatá střecha v Innsbrucku | anibaltrejo/123RF.com

Císařský palác náleží ke třem nejvýznamnějším rakouským památkám. Vznikl před rokem 1500 a sídlili zde tyrolští panovníci. Později byl palác přebudován do barokní podoby.

Císařský palác Hofburg v Innsbrucku | elec/123RF.com
Císařský palác Hofburg v Innsbrucku | elec/123RF.com

Perlou Innsbrucku je renesanční zámek Ambras, který nechal vybudovat Ferdinand Tyrolský a význam zámku nelze oddělit od jeho osobnosti, kdy založil zdejší sbírky. Lze si prohlédnout komoru umění a kuriozit, zbrojnici, sbírku brnění či starožitností a také galerii portrétů Habsburků.

Zámek Ambras v Innsbrucku | Violin/123RF.com
Zámek Ambras v Innsbrucku | Violin/123RF.com

Další zajímavá místa:

  • Vítězný oblouk – vznikl na popud císařovny Marie Terezie u příležitosti svatby jejího syna Leopolda II. s Marii Ludovicou ze Španělska.
Vítězný oblouk v Innsbrucku | anibaltrejo/123RF.com
Vítězný oblouk v Innsbrucku | anibaltrejo/123RF.com
  • Hofkirche – též přezdívaný kostel černochů – gotický kostel dal postavit Ferdinand I. na památku svého dědečka císaře Maxmiliána. Kostel nese svou přezdívku kvůli 28 bronzovým sochám postav v životní velikosti, které stojí na stráži u hrobky císaře Maxmiliána. Ve skutečnosti je hrob prázdný, protože císař odpočívá ve Vídni. V kostele je pohřben i národní hrdina Andreas Hofer.
  • Městská věž – v minulosti sloužila k hlídání města či nižší patra jako vězení. Dnes lze vystoupit na vyhlídkový ochoz do výšky třicet jedna metrů.
  • Katedrála sv. Jakuba – postavena v 12. století. Její význam tkví ve skutečnosti, že je součástí nejdůležitější křesťanské poutní trasy ze středověku – tzv. cesty sv. Jakuba. I A. Dürerovi katedrála učarovala natolik, že ji zvěčnil ve svém akvarelu. Uvnitř se nachází ceněný obraz Madony s dítětem od Lukase Cranacha.

Výlet za kulturou v Innsbrucku

Innsbruck býval odjakživa kulturním centrem celé přilehlé oblasti a i dnes nabízí bohaté kulturní vyžití. Přes rok se tu konají různé slavnosti a festivaly. K nejzajímavějším patří Mezinárodní taneční festival v červnu, jedna z nejnavštěvovanějších akcí svého druhu v Rakousku, či Festival staré hudby. Od začátku listopadu se tu konají tradiční vánoční trhy.

Za kulturou se vypravte i do řady muzeí. Tyrolské zemské muzeum, někdy zvané Ferdinandeum, vzniklo v roce 1823 a nabízí k prohlídce expozice věnované přírodě, historii města či řemeslům. Tyrolské muzeum lidového umění se zaměřuje na tradiční kulturu Tyrolska. Lze si prohlédnout masky, kroje, typická řemesla, lidové umění, betlémy od 18. století do současnosti či se dozvíte, čeho se lidé dříve báli.

Innsbruck není jen bránou do zasněžených Alp a rájem lyžařů, ale i městem s mnoha zajímavými památkami.

Předchozí článekToronto – kam se vydat za kulturou a památkami?
Další článekHeidelberg – památky a zajímavosti v univerzitním městě Německa