Hned po překrásné Vídni je Graz neboli Štýrský Hradec druhým největším městem celého Rakouska. Jeho malebné historické centrum získalo v roce 1999 své místo na Seznamu světového dědictví UNESCO a o pouhé čtyři roky později se celý Graz dočkal svého prohlášení za hlavní město evropské kultury.
Schlossberg – nedobytná dominanta města
Symbolem tohoto města a také jeho nejnavštěvovanější památkou je nepochybně Schlossberg, jemuž se v češtině přezdívá Zámecký vrch. Tento komplex několika staveb a opevnění se rozkládá na kopci tyčícím se v samém srdci Grazu.
Centrum komplexu ve své době tvořil hrad Schlossberg, který od svého postavení v 10. století musel čelit mnoha útokům ze strany turecké a francouzské armády a právem je zapsán v Guinessově knize rekordů jakožto nejhůře dobyvatelná pevnost. K jeho dobytí sice nikdy nedošlo, ovšem během napoleonských útoků byl značně poničen a jeho pozůstatky byly v roce 1839 přetvořeny ve veřejný park.
Na vrchol kopce Schlossberg vede hned několik schodišť a cest rozmístěných po celém obvodu kopce. Pod ním se rozprostírá tunelový systém se dvaceti vchody, jenž během druhé světové války sloužil jako úkryt pro čtyřicet tisíc lidí a dnes je přístupný pro širokou veřejnost.
Graz – město zajímavých věží?
Kromě hradu Schlossberg naleznete na stejnojmenném kopci také dvě zajímavé věže – Uhrturm a Glockenturm.
Zvláštnost hodinové věže zvané Uhrturm, která je viditelná téměř z celého Grazu, spočívá v tom, že její minutová ručička je menší než ta hodinová. Pro lepší viditelnost totiž ciferník původně obsahoval pouze velkou hodinovou ručičku, k níž byla později připojena menší, minutová. Věžní střecha po všech stranách disponuje výklenky, z nichž hlídky naváděly hasiče k místům požárů.
V neposlední řadě je třeba také zmínit Glockenturm, jež je domovem nejtěžšího zvonu v celém Grazu s přezdívkou Liesl a váhou téměř 5 tun. Zvoní třikrát denně, a to vždy 101 údery, což připomíná počet dělových ran vystřelených během turecké invaze.
Ve víru ohromných staveb
Schloss Eggenberg je nejvýznamnějším barokním zámeckým komplexem ve Štýrsku a jednou z nejhodnotnějších památek celého Rakouska. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná o jednotnou stavbu typickou pro 17. století, avšak zdání klame, jelikož valná část stavby pochází již z 15. století. Velkou chloubou paláce je slavnostní sál, který si pro svou výzdobu skládající se z 12 nástěnných maleb, které ztělesňují jednotlivá znamení zvěrokruhu, získal název Der Planetensaal.
Přesuňme se ale do městského centra, kde na vaši návštěvu čeká Grazer Landhaus, tedy zemský dům, který byl postaven v 16. století jako první renesanční budova v celém Grazu. Jelikož jeho stavba probíhala na etapy, podílelo se na ní více architektů, kteří při stavbě využili různých uměleckých stylů. Velmi populární je například jeho tříposchoďové arkádové nádvoří pocházející z roku 1657.
Návštěvníky z celého světa do Grazu láká také Landeszeughaus, největší historická zbrojnice na světě, která se nachází nedaleko Landhausu. Místní sbírka obsahuje 32 tisíc brnění a zbraní, jejichž původ se datuje do období třicetileté války.
Když už se budete pohybovat v centru Grazu, měli byste si také najít čas na návštěvu Glockenspiel. Jedná se o lidovou obdobu orloje, kterou namísto apoštolů doplňují postavičky tradiční rakouské hospodyňky s hospodáře, které každý den, vždy v 11, ve 3 a v 6, tančí na tři různé melodie, vyluzované mechanismem složeným ze 24 zvonků.
Náboženské stavby v Grazu
Nedaleko gotické katedrály svatého Jiljí, která je mezi místními známá jako Grazer Dom, stojí Mausoleum Kaiser Ferdinands II. Originálně dvě samostatné části, Katharinenkirche a Grabkapelle, byly posléze spojeny v mauzoleum Ferdinanda II. a jeho rodiny. Stavba se protáhla na celých sto let a je výjimečná především tím, že sdružuje prvky několika po sobě jdoucích uměleckých slohů – od manýrismu přes renesanci až po baroko.
Největším kostelem Grazu a třetí nejvyšší rakouskou katedrálou je Herz-Jesu-Kirche nebo také Kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova, který byl postaven na konci 19 století v novogotickém stylu. Jeho barevné vitráže doplněné o jedno velké rozetové okno patří mezi hrstku zachovalých novogotických vitráží na území celého Rakouska.
Do tajů moderního umění
Naprosto nekonvenční styl, označovaný termínem Blobismus, nese budova zdejší umělecké galerie Kunsthaus Graz. Cílem britských architektů Petera Cooka a Colina Fourniera bylo napodobení živé hmoty, což se jim nepochybně podařilo. Nejenže budova živou hmotu ztělesňuje, ale také se tak projevuje – vydává zvuky a ve tmě vytváří nejrůznější světelné efekty. Uvnitř je galerie rozdělená do několika různých sekcí, kde probíhají výstavy představitelů moderního umění, jejichž díla vás ohromí tak jako sám Kunsthaus.
U příležitosti prohlášení města Graz za hlavní kulturní město Evropy došlo k výstavbě Grazer Murinsel, uměle vytvořené vodní plošiny na řece Mur, kterou navrhl newyorský umělec Vito Acconci. Plošina nese podobu 50 metrů dlouhé a 20 metrů široké mořské mušle, která je s oběma břehy propojena můstky, a zastřešuje amfiteátr, kavárnu a dokonce i dětské hřiště.
Pokud se chystáte na aktivní dovolenou plnou zážitků a zábavy, Graz je rozhodně tou správnou volbou. Zajímavá místa pocházející z různých historických období z něj totiž nedělají jen kulturní perlu Evropy, ale i skutečný stroj času. Spojte to s proslulou rakouskou kuchyní a dostanete ideální místo pro víkend strávený s rodinou, přáteli nebo ve společnosti vaší drahé polovičky.