Kam v rakouském Grazu – zajímavosti, památky a zajímavá místa k navštívení

17026
Letecký pohled na centrum města Graz | deymos/123RF.com
Letecký pohled na centrum města Graz | deymos/123RF.com

Hned po překrásné Vídni je Graz neboli Štýrský Hradec druhým největším městem celého Rakouska. Jeho malebné historické centrum získalo v roce 1999 své místo na Seznamu světového dědictví UNESCO a o pouhé čtyři roky později se celý Graz dočkal svého prohlášení za hlavní město evropské kultury.

Schlossberg – nedobytná dominanta města

Symbolem tohoto města a také jeho nejnavštěvovanější památkou je nepochybně Schlossberg, jemuž se v češtině přezdívá Zámecký vrch. Tento komplex několika staveb a opevnění se rozkládá na kopci tyčícím se v samém srdci Grazu.

Schlossberg v rakouském Grazu | panama7/123RF.com
Schlossberg v rakouském Grazu | panama7/123RF.com

Centrum komplexu ve své době tvořil hrad Schlossberg, který od svého postavení v 10. století musel čelit mnoha útokům ze strany turecké a francouzské armády a právem je zapsán v Guinessově knize rekordů jakožto nejhůře dobyvatelná pevnost. K jeho dobytí sice nikdy nedošlo, ovšem během napoleonských útoků byl značně poničen a jeho pozůstatky byly v roce 1839 přetvořeny ve veřejný park.

Na vrchol kopce Schlossberg vede hned několik schodišť a cest rozmístěných po celém obvodu kopce. Pod ním se rozprostírá tunelový systém se dvaceti vchody, jenž během druhé světové války sloužil jako úkryt pro čtyřicet tisíc lidí a dnes je přístupný pro širokou veřejnost.

Graz – město zajímavých věží?

Kromě hradu Schlossberg naleznete na stejnojmenném kopci také dvě zajímavé věže – Uhrturm a Glockenturm.

Zvláštnost hodinové věže zvané Uhrturm, která je viditelná téměř z celého Grazu, spočívá v tom, že její minutová ručička je menší než ta hodinová. Pro lepší viditelnost totiž ciferník původně obsahoval pouze velkou hodinovou ručičku, k níž byla později připojena menší, minutová. Věžní střecha po všech stranách disponuje výklenky, z nichž hlídky naváděly hasiče k místům požárů.

Hodinová věž v rakouském Grazu | balakate/123RF.com
Hodinová věž v rakouském Grazu | balakate/123RF.com

V neposlední řadě je třeba také zmínit Glockenturm, jež je domovem nejtěžšího zvonu v celém Grazu s přezdívkou Liesl a váhou téměř 5 tun. Zvoní třikrát denně, a to vždy 101 údery, což připomíná počet dělových ran vystřelených během turecké invaze.

Glockenturm v Grazu | rbiedermann/123RF.com
Glockenturm v Grazu | rbiedermann/123RF.com

Ve víru ohromných staveb

Schloss Eggenberg je nejvýznamnějším barokním zámeckým komplexem ve Štýrsku a jednou z nejhodnotnějších památek celého Rakouska. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná o jednotnou stavbu typickou pro 17. století, avšak zdání klame, jelikož valná část stavby pochází již z 15. století. Velkou chloubou paláce je slavnostní sál, který si pro svou výzdobu skládající se z 12 nástěnných maleb, které ztělesňují jednotlivá znamení zvěrokruhu, získal název Der Planetensaal.

Zámek Eggenberg v rakouském Grazu | pajche/123RF.com
Zámek Eggenberg v rakouském Grazu | pajche/123RF.com

Přesuňme se ale do městského centra, kde na vaši návštěvu čeká Grazer Landhaus, tedy zemský dům, který byl postaven v 16. století jako první renesanční budova v celém Grazu. Jelikož jeho stavba probíhala na etapy, podílelo se na ní více architektů, kteří při stavbě využili různých uměleckých stylů. Velmi populární je například jeho tříposchoďové arkádové nádvoří pocházející z roku 1657.

Pohled na Landhaus z nádvoří | borisb17/123RF.com
Pohled na Landhaus z nádvoří | borisb17/123RF.com

Návštěvníky z celého světa do Grazu láká také Landeszeughaus, největší historická zbrojnice na světě, která se nachází nedaleko Landhausu. Místní sbírka obsahuje 32 tisíc brnění a zbraní, jejichž původ se datuje do období třicetileté války.

Když už se budete pohybovat v centru Grazu, měli byste si také najít čas na návštěvu Glockenspiel. Jedná se o lidovou obdobu orloje, kterou namísto apoštolů doplňují postavičky tradiční rakouské hospodyňky s hospodáře, které každý den, vždy v 11, ve 3 a v 6, tančí na tři různé melodie, vyluzované mechanismem složeným ze 24 zvonků.

Náboženské stavby v Grazu

Katedrála svatého Jiljí v Grazu | andiz/123RF.com
Katedrála svatého Jiljí v Grazu | andiz/123RF.com

Nedaleko gotické katedrály svatého Jiljí, která je mezi místními známá jako Grazer Dom, stojí Mausoleum Kaiser Ferdinands II. Originálně dvě samostatné části, Katharinenkirche a Grabkapelle, byly posléze spojeny v mauzoleum Ferdinanda II. a jeho rodiny. Stavba se protáhla na celých sto let a je výjimečná především tím, že sdružuje prvky několika po sobě jdoucích uměleckých slohů – od manýrismu přes renesanci až po baroko.

Největším kostelem Grazu a třetí nejvyšší rakouskou katedrálou je Herz-Jesu-Kirche nebo také Kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova, který byl postaven na konci 19 století v novogotickém stylu. Jeho barevné vitráže doplněné o jedno velké rozetové okno patří mezi hrstku zachovalých novogotických vitráží na území celého Rakouska.

Panorama města s kostelem Nejsvětějšího Srdce Ježíšova v Grazu | lianem/123RF.com
Panorama města s kostelem Nejsvětějšího Srdce Ježíšova v Grazu | lianem/123RF.com

Do tajů moderního umění

Naprosto nekonvenční styl, označovaný termínem Blobismus, nese budova zdejší umělecké galerie Kunsthaus Graz. Cílem britských architektů Petera Cooka a Colina Fourniera bylo napodobení živé hmoty, což se jim nepochybně podařilo. Nejenže budova živou hmotu ztělesňuje, ale také se tak projevuje – vydává zvuky a ve tmě vytváří nejrůznější světelné efekty. Uvnitř je galerie rozdělená do několika různých sekcí, kde probíhají výstavy představitelů moderního umění, jejichž díla vás ohromí tak jako sám Kunsthaus.

Galerie Kunsthaus v Grazu | atomdruid/123RF.com
Galerie Kunsthaus v Grazu | atomdruid/123RF.com

U příležitosti prohlášení města Graz za hlavní kulturní město Evropy došlo k výstavbě Grazer Murinsel, uměle vytvořené vodní plošiny na řece Mur, kterou navrhl newyorský umělec Vito Acconci. Plošina nese podobu 50 metrů dlouhé a 20 metrů široké mořské mušle, která je s oběma břehy propojena můstky, a zastřešuje amfiteátr, kavárnu a dokonce i dětské hřiště.

Murinsel v Grazu | fritzifoto/123RF.com
Murinsel v Grazu | fritzifoto/123RF.com

Pokud se chystáte na aktivní dovolenou plnou zážitků a zábavy, Graz je rozhodně tou správnou volbou. Zajímavá místa pocházející z různých historických období z něj totiž nedělají jen kulturní perlu Evropy, ale i skutečný stroj času. Spojte to s proslulou rakouskou kuchyní a dostanete ideální místo pro víkend strávený s rodinou, přáteli nebo ve společnosti vaší drahé polovičky.

Předchozí článekZajímavosti v Chorvatsku – zajímavá místa a památky k vidění
Další článekAntverpy – co vidět a kam se vydat v přístavním městě Belgie?