Zajímavá místa a památky v Salzburgu

11476
Panorama Salzburgu v Rakousku | jakobradlgruber/123RF.com
Panorama Salzburgu v Rakousku | jakobradlgruber/123RF.com

Pokud se vám naskytne příležitost navštívit rakouské město Salzburg, rozhodně byste neměli dlouho váhat. Jde totiž o skvělé místo pro celou rodinu, které vám nabídne spoustu nevšedních a nezapomenutelných zážitků. Salzburg je právem označován za druhé  nejkrásnější město Rakouska, hned po Vídni.

I když si to v Česku neuvědomujeme a raději jezdíme do Benátek nebo do Florencie, svět to vnímá jinak a během roku jej navštíví ještě více turistů z celého světa, než naše velmi oblíbené turistické destinace.

Salzburg, barokní perla Rakouska, se nachází nedaleko hranic s Německem na řece Salzach. Jde o hlavní město kraje známého jako Solnohradsko. Od roku 1996 se pyšní tím, že jej naleznete na Seznamu světového dědictví UNESCO, pro svou ohromnou historickou hodnotu. Návštěvníkům nabízí unikátní architekturu i nádhernou přírodu, velké množství kulturních akcí na světové úrovni a ještě mnoho dalšího. Salzburg je skvělé město jak pro výlet, tak i rodinnou dovolenou.

Co si nenechat ujít při návštěvě Salzburgu

Nejznámější osobností Salzburgu  je W. A. Mozart, který se zde narodil a jehož rodný dům se nachází přímo v centru města. Kromě něj vás však svou krásou ohromí i jiné památky, jako třeba  Salcburská pevnost Hohensalzburg, zámek Hellbrunn a Mirabell s úchvatnými zahradami, Salcburské muzeum, Přírodovědné muzeum, Zoologická zahrada, Stieglův svět piva nebo také Dům Quartier Salzburg.

Pevnost Hohensalzburg v Salzburgu | jakobradlgruber/123RF.com
Pevnost Hohensalzburg v Salzburgu | jakobradlgruber/123RF.com

Vedle historických památek však město návštěvníky láká i proto, že je skvělým odrazovým můstkem pro cestování po nedalekých Alpách. V krásné přírodě, nedaleko Salzburgu, se nachází i největší ledová jeskyně na světě (Werfen), hrad Hohenwerfen, nejkrásnější oltář v celé Střední Evropě (v Sv. Wolfgangu), Solná komora, solné doly a mnoho dalšího.

Ledová jeskyně Werfen nedaleko Salzburgu | hiro1775/123RF.com
Ledová jeskyně Werfen nedaleko Salzburgu | hiro1775/123RF.com

Kulturní dění v Salzburgu

Salzburg tak patří k těm nejrušnějším místům v celé Evropě, kde je rušno stále po celý rok. Je tomu tak proto, že se tu neustále něco děje. Inu, ne nadarmo se o Salzburgu říká, že je to jeviště světa. Není tomu tak pouze proto, že se zde narodil Wolfgang Amadeus Mozart, ale také proto, že se tu během roku proběhne na 4000 kulturních akcí s různým zaměřením. K těm největším přitom patří lednový Mozartův týden a Salcburský festival. Hudba však není jediným důvodem, proč Salzburg navštívit…

Socha Mozarta v Salzburgu | anibaltrejo/123RF.com
Socha Mozarta v Salzburgu | anibaltrejo/123RF.com

Salcburská gastronomie

Opomenout samozřejmě nesmíme ani Salcburskou gastronomii, která je důležitou a nesdílnou součástí celé mozartovsky laděné kompozice, kterou v roce 1890 odstartoval cukrářský mistr Paul Fürst, jenž vytvořil legendární Mozartovy koule. Jsou to právě ony, jež si turisté ze Salzburgu odváží jako nejoblíbenější suvenýr. Chcete si vychutnat jedinečnou atmosféru, jakou prožíval i samotný Mozart? Navštivte nejstarší rakouskou kavárnu Café Tomaselli a pochutnejte si na výtečném jablečném závinu, řezu Esterházyi nebo na Mozartově dortu. pokud si na dobrém jídle potrpíte, nebudete to mít v Salzburgu jednoduché, nachází se zde totiž mnoho špičkových restaurací, které se mohou pochlubit nejvyšším počtem hvězdiček. Také byste měli vědět, že tradiční salcburská kuchyně patří k těm nejlepším světovým kuchyním. A jelikož i zde jsou toho názoru, že k dobrému jídlu patří i dobré pití, tak tu najdete i 4 renomované pivovary, které vaří výtečné pivo. To pak můžete popíjet ve zdejších hospůdkách, pivnicích, vinárnách, restauracích, barech i v kavárnách.

Nakupování v Salzburgu

O Salzburgu je možné říct, že celé Staré město je jedno velké nákupní centrum, kde můžete nakupovat značkové výrobky i tradiční salcburské zboží. Hlavní zdejší nákupní tepnou je tzv. Getreidegasse, čili Obilná ulička a Judengasse. V průchodech a zdejších dvorcích pak naleznete hotové malé poklady. Europark Salzburg vám pak nabízí 130 proslulých světových značek pod jednou střechou.

Tip na suvenýry

Zvažujete, co byste odtud měli přivézt svým blízkým jako suvenýr? Vedle Mozartových koulí vám doporučuji koupit nějaký místní likér, sušenky, boty, kožešinu, kabelku anebo jiný kožený výrobek. Krásným dárkem bude vše od místních lidových řemeslníků, včetně zlatých šperků od Antona Koppenwallnera nebo třeba čokolády Holzermayr.

Předchozí článekPamátky a zajímavá místa v Melbourne
Další článekJaká zajímavá místa vidět v Glasgow?