Údolí Wachau v Rakousku – zajímavá místa, památky a tipy na výlety do okolí

15183

Pokud máte rádi cestování, památky, krásnou přírodu, ale také dobré jídlo a pití, nemusíte se vydávat nikam daleko. Mnoho zajímavých míst naleznete u nás, případně pár desítek kilometrů od českých hranic. Tak například v Dolním Rakousku se nachází říční údolí Wachau, které je vzdáleno pouze osm desítek kilometrů a jedná se o jedno nejzajímavějších míst k návštěvě v blízkém okolí ČR.

Wachau bylo v roce 2000 zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO, neboť se zde nalézá nádherná kulturní krajina. Jde ale také o vyhlášenou vinařskou oblast. Díky tomu je údolí, jehož jádro tvoří řeka Dunaj, velmi navštěvovanou oblastí v rámci celého Rakouska. Pokud byste tedy chtěli vyrazit k našim jižním sousedům, nechte se inspirovat tím, kam se konkrétně vydat.

Zajímavá místa a památky v údolí Wachau

Město Melk

Melk představuje jednu z bran údolí Wachau, neboť leží na jeho západní hranici. První zmínky o městu pochází již z počátku středověku, nicméně postupně se jeho vzhled pochopitelně měnil. Zřejmě nejzajímavější stavbou je benediktinský klášter Melk z 11. století, který se nachází na skalním výběžku nad městem. Dále zde můžete spatřit kostel Nanebevzetí Panny Marie z 15. století, ale také řadu historických domů. Na své si tedy přijdou zejména milovníci klasické architektury.

Město Kremže (Krems an der Donau)

Kremže tvoří opačný konec údolí Wachau, naleznete ji tedy na úplném východě. Opět se jedná o město, které bylo postaveno ve středověku a na turisty tu čeká velké množství památek. Některé z nich jsou duchovní, jiné světské. Symbolem města je přitom městská brána do čtvrti Stein, která se nazývá Steintor. Kremže je navíc střediskem místní vinařské produkce, takže zde můžete ochutnat výtečné víno (např. Veltlínské zelené) a dokonce se zde nachází i Muzeum vína.

Městečko Dürnstein

Třetím městem, jež byste měli při pobytu v údolí Wachau navštívit, je Dürnstein. I když město není tak úplně přesné označení. Žije zde totiž pouze necelých 1 000 obyvatel. V jeho okolí se ovšem pěstuje víno (zejména bílé) a uchvátí i místní budovy. Zmínit přitom musíme především zříceninu hradu Dürnstein, který pochází z 12. století. Právě v jeho vězení byl totiž v letech 1192 a 1193 držen anglický král Richard Lví Srdce, tedy jedna z důležitých postav evropských dějin.

Zřícenina hradu Aggstein

Nejen ve městech ovšem můžete obdivovat zajímavé pamětihodnosti. Za zmínku stojí třeba zřícenina hradu Aggstein ze 12. století, která se týčí na skalním ostrohu. V Dolních Rakousech byste totiž jen těžko hledali památku, kterou každoročně navštíví tolik turistů. Aggstein je přitom zajímavý nejen sám o sobě, ale díky svému umístění zhruba 300 metrů od Dunaje nabízí opravdu fantastický výhled do okolní krajiny, takže při návštěvě Wachau jej rozhodně nevynechejte.

Vyhlídka Ferdinandswarte

Samozřejmě že údolí Wachau není tvořeno pouze pozůstatky lidské činnosti, ale čeká tu na vás rovněž překrásná příroda. Tu si přitom můžete prohlédnout nejen ze zříceniny hradu Aggstein, ale k dispozici máte i další zajímavá místa. Jedno z nejlepších možností přitom představuje vyhlídka Ferdinandswarte, která se nalézá v nadmořské výšce 370 m a najdete ji nad městem Bergern im Dunkelsteinerwald. Pohled do okolí si tu opravdu zamilujete.

Plavba lodí po Dunaji

Do údolí Wachau se lze vydat různými způsoby jako třeba na kole (viz níže), ale nejkomfortnější způsob dopravy umožňuje Dunaj. Mezi oběma konci údolí, tedy městy Melk a Kremže, totiž pluje po řece mnoho lodí, takže si můžete vybrat konkrétní směr a trasu a obdivovat tuto jedinečnou kulturní krajinu z vody. Jen je třeba upozornit, že tento způsob cestování je přeci jen poněkud dražší.

Kam na výlet do okolí

Říční údolí Wachau nabízí velké množství více či méně zajímavých míst k návštěvě. Navíc musíme dodat, že se nachází necelých 100 km od hlavního města Rakouska, tedy od Vídně. Byla by tedy velká škoda, pokud byste při návštěvě Wachau vynechali i toto město, které je centrem země a rovněž bylo zařazeno na Seznam světového dědictví UNESCO. Nalézá se zde totiž spousta památek, ale také muzea a divadla a vůbec se jedná o město kultury, jež stojí za vidění.

Pokud se rádi věnujete fyzickým aktivitám a nedáte dopustit především na své kolo, doporučujeme vám vyrazit po Dolním Rakousku právě tímto způsobem. Ideální je ovšem nejprve vyrazit do německého Passau, které je samo o sobě perfektním místem k návštěvě, a odtud se vydat po tzv. Dunajské cyklostezce do Vídně, neboť trasa vede právě i přes údolí Wachau. Celkově měří 326 km a pro milovníky cyklistiky nabízí ideální podmínky, protože je takřka celá vyasfaltovaná a bez výrazných stoupání. Navíc bývá označována za jednu z nejkrásnějších cyklostezek Evropy.

Ať už ale nakonec vyrazíte jakkoli, Wachau představuje úžasnou kulturní krajinu, kterou si zamilují všichni, a to včetně cestovatelů-gurmánů a vinařů. Toto místo mezi městy Melk a Kremže je navíc od našich hranic „co bys kamenem dohodil“, takže v návštěvě vám opravdu nic nebrání. Jestliže už tedy krásy České republiky dokonale znáte, ale nechcete se přesto vydávat do vzdálenějších destinací, Wachau nepochybně splní všechny vaše požadavky.

Předchozí článekDovolená v tureckém Kemeru – zajímavá místa, památky a tipy na výlety do okolí
Další článekKrasnodar v Rusku – zajímavá místa, památky a tipy na výlety do okolí