Kam ve Vídni – památky a zajímavá místa

27723
Panorama Vídně v Rakousku | creativemarc/123RF.com
Panorama Vídně v Rakousku | creativemarc/123RF.com

Vídeň – nejlepší místo pro život na světě! Vídeň byla opravdu šestkrát po sobě zvolena nejlepším místem pro život podle konzultantské společnosti Mercer. Nemusíte se ale do Vídně nutně stěhovat, abyste si ji mohli užít.

Do Vídně to určitě má spousta z nás co by příslovečným kamenem dohodil. Poměrně dobrá dostupnost rakouského hlavního města rozhodně ale nijak nesnižuje jeho kvality – Vídeň je mnohem víc, než jen vánoční trhy, klasická hudba a Mozartovy koule.

Vídeňské památky aneb po stopách habsburských císařů

Veškeré „hlavní“ a typické památky se nacházejí ve vnitřním městě, formálně zvaném „První čtvrť“ (1. Bezirk). Ačkoliv se co do populárnosti jedná o turistickou památku číslo jedna, rozhodně ji kvůli tomu nepřeskakujte – Schönbrunn je působivým barokním komplexem, bývalá letní residence císařské rodiny a památka světového dědictví UNESCO. Toulejte se v nádherných zahradách, kochejte se impozantní architekturou nebo prozkoumejte místní Irrgarten, neboli labyrint. Pokud máte v oblibě ZOO, určitě si nenechte ujít právě tu vídeňskou, která je nejstarší zoologickou zahradou v Evropě.

Zámek Schönbrunn ve Vídni | jakobradlgruber/123RF.com
Zámek Schönbrunn ve Vídni | jakobradlgruber/123RF.com

Katedrála svatého Štěpána (Stephansdom) je velmi významnou gotickou památkou a jednou z ikon města. Katedrála vystavěná v gotickém stylu nabízí dnešním návštěvníkům možnost nechat se vyvézt výtahem na věž a prohlédnout si tak město z ptačí perspektivy. Zajímavostí jsou dvě kovové tyče zasazené do zdi kostela u Obří brány, které definovaly míru délky používanou ve městě.

Katedrála svatého Štěpána ve Vídni | tomas1111/123RF.com
Katedrála svatého Štěpána ve Vídni | tomas1111/123RF.com

Když už zmiňujeme výhledy – chcete-li si prohlédnout panorama Vídně shora a máte volnější den, zvažte výlet na blízký vrchol Kachlenberg – lze se svézt autobusem za pár euro nebo si i udělat výšlap pěšky.

Umění, kam jen oko dohlédne

Mezi další pamětihodnosti stojící za návštěvu určitě patří Pavilon Secese, vyzdobený velikou bronzovou kopulí s prolisy ve tvaru vavřínových listů, nebo od centra trochu vzdálenější Kostel Nejsvětější Trojice (zvaný také Wotruba Church), postavený z velkého množství asymetrických, betonových stavebních bloků.

Kostel Nejsvětější Trojice ve Vídni | redy1966/123RF.com
Kostel Nejsvětější Trojice ve Vídni | redy1966/123RF.com

Chcete-li zvládnout více památek a zajímavých míst jedním tahem, projděte se po ulici Ringstrasse, která obklopuje vnitřní centrum města. Cestou narazíte na vídeňskou operu, městskou radnici, univerzitu či MuseumsQuarter – muzejní čtvrť. Nejen velkolepá muzea (jako například MUMOK – Muzeum moderního umění), ale i ulice této čtvrti hostí zajímavé expozice, týkající se například typografie, komiksů nebo street-artu

Tip: Díky silné umělecké základně, která je s Vídní neodmyslitelně spjata, pořádá místní prestižní univerzita velké množství konzertů svých žáků, některé mívají i vstup zdarma.

Mikrorepublika a barvy bez pravých úhlů

Každé větší město má své zvláštnosti a atypičnosti, a jinak tomu není ani ve Vídni. Jednou takovou je i republika Kugelmugel. Pokud trpíte neshodami s vládou své země, založení svojí vlastní se může jevit jako ideální řešení. Podobně své problémy vyřešil i rakouský umělec Edwin Lipburger, když mu úřednici v roce 1984 nechtěli dovolit, aby si postavil dům ve tvaru koule. Nejen, že si obydlí postavil, ale na jeho místě i vyhlásil nezávislou republiku, stal se jejím prezidentem, odmítl platit daně a vydal i vlastní sérii poštovních známek (což by, nebýt amnestie od tehdejšího rakouského prezidenta, skončilo vězením).

Hundertwasserhaus je místem, které jste možná již dříve zahlédli na fotografiích, ale nespojili jste si jej s Vídní. Atypická, extravagantní stavba s fasádou hrající všemi barvami, zarputile se vyhýbající zaběhnutým přímým liniím a funkčním pravým úhlům inspiruje nejen místní studenty architektury.

Hundertwasserhaus ve Vídni | antonchuiko/123RF.com
Hundertwasserhaus ve Vídni | antonchuiko/123RF.com

Zajímáte-li se o populární kulturu, určitě znáte Walk of Fame v Los Angeles – chodník slávy, kde mají své „hvězdy“ různé významné osobnosti filmu. Vídeň, město neodmyslitelně spjaté s vážnou hudbou, má ale také svůj „chodník slávy“, neboli Straße der Sieger – jen zde místo herců z Hollywoodu naleznete jména slavných klasických hudebních skladatelů.

Tip: Pokud jste fanoušky opery a chcete zakusit atmosféru budovy Státní opery za opravdu rozumnou cenu, zkuste se 80 minut před představením ve Wiener Staatsoper zeptat v západní části budovy na lístky za 2-4 Eura… akorát si na ně musíte vystát frontu, takže přijďte raději dříve. A také musíte stát, v zadních řadách. Uvidíte ale představení a interiér budovy za menší cenu, než stojí jedno pivo! A jak se říká, odejít se dá vždy…

Co ochutnat ve Vídni?

Podle Vídně se koneckonců nazývá i Wienerschnitzel, specialita, která ale bohužel pro nás Čechy trpí jistým nádechem všednosti. Na rozdíl od našeho „řízku“ se ale místní variace podává ve velikosti přes celý talíř a není zvykem si k ní objednávat přílohu. Wienerschnitzel, stejně jako prý skvěle připravené vepřové koleno, si můžete dát v restauraci Schweizerhaus v parku Prater, spolu s pivem a skvělou atmosférou. Nesmíte opomenout ani dort Sacher, ideálně na něj zajděte přímo do Café Sacher, kde se tahle pochoutka zrodila.

Okusit musíte i atmosféru místních heuriger, neboli šenků – tradiční místní hospůdky otevřené jen krátce cca od poloviny listopadu každý rok, kde se podává letošní víno, spolu s výborným bufetem, živou hudbou a jedinečnou náladou. Pokud se dostanete do Vídně ve vhodném období, tohle rozhodně nechcete zmeškat!

Předchozí článekStockholm – zajímavá místa ve švédském městě na vodě
Další článekKyjev – co navštívit v ukrajinském městě pro dobrodruhy?