Kam v Toskánsku – zajímavá místa a památky aneb co navštívit a vidět?

23233
Krajina Toskánská při východu slunce | niserin/123RF.com
Krajina Toskánská při východu slunce | niserin/123RF.com

Toskánsko je nádherným regionem přitahujícím pozornost turistů, kteří rádi poznávají zajímavé historické památky, malebnou přírodu a líbit se tu bude i příznivcům dovolené u moře a vynikajícího vína. Máte-li v sobě alespoň špetku romantiky, zamilujete si tuto oblast.

Určitě si nenechte ujít Florencii

Každá romantická duše zaplesá nad Florencií. Najdete tu obrovské množství historických památek. Ta nejznámější se nachází v centru města na náměstí Piazza del Duomo. Jde o Santa Maria Del Fiore, čtvrtou největší katedrálu na světě.

Katedrála Santa Maria Del Fiore ve Florencii | miklyxa/123RF.com
Katedrála Santa Maria Del Fiore ve Florencii | miklyxa/123RF.com

Úžasnou památkou je rovněž Baptisterium Sv. Jana Křtitele (Baptisterium San Giovanni) s osmiúhelníkovým půdorysem. Přesné datum výstavby není známo, ale dle odhadů bylo postavené v 6. nebo 7. století a jde o nejstarší budovu Florencie. Celkově se na náměstí pokocháte stavbami různých architektonický stylů.

Baptisterium svatého Jana Křtitele ve Florencii | alfredogarciatv/123RF.com
Baptisterium svatého Jana Křtitele ve Florencii | alfredogarciatv/123RF.com

Z dalších historických budov ve městě si uveďme ještě alespoň Most zlatníků (Ponte Vecchio), náměstí Piazza della Signoria se slavnou sochou Davida nebo kostel Santa Croce.

Socha Davida na Piazza della Signoria ve Florencii | javarman/123RF.com
Socha Davida na Piazza della Signoria ve Florencii | javarman/123RF.com

Kromě toho jde o významné umělecké město. Chcete-li Florencii poznávat z této stránky, navštivte galerii Degli Uffizi nabízející obrazy mnoha malířů včetně Rafaela, Tiziana, Botticelliho. Uměním budete také obklopeni v paláci Loggia Della Signoria a jsou zde rovněž další galerie. Která vás zláká k bližšímu průzkumu?

Chcete poznat i jiné město v blízkosti Florencie? Zajeďte si 15 km do Prata. Jeho dominantou je středověká pevnost z 13. století Castello dell´Imperatore. Zajímavé jsou také tamější kostely či Centrum současného umění.

Pevnost Castello dell´Imperatore v toskánském městě Prato | zigf/123RF.com
Pevnost Castello dell´Imperatore v toskánském městě Prato | zigf/123RF.com

Opevněné město Lucca

Velké množství historických staveb najdete ve městě Lucca. Nejvýznamnější jsou zachovalé městské hradby z 16. a 17. století. Jsou dlouhé 4 km a široké 12 metrů. Dostatečná šířka umožnila vybudování širokých promenád, takže se určitě po nich projděte. Během procházky se budete kochat nádhernými výhledy na město.

Chcete vědět více nejen o hradbách, ale i o celém městě? Navštivte muzeum, které je přímo v hradbách.

A tím objevování zajímavostí města nekončí. Vydejte se na náměstí Piazza dell´Anfiteatro, obdivujte krásnou fasádu Katedrály di San Martino (Cattedrale di San Martino). Prohlédněte si kostel San Frediano (Basilica of San Frediano) či San Giusto a najdete tu i paláce a vily v renesančním a barokním stylu. Raději poznáváte rostliny? Čekají na vás v botanické zahradě Orto Botanico.

Katedrála di San Martino v toskánském městě Lucca | frankix/123RF.com
Katedrála di San Martino v toskánském městě Lucca | frankix/123RF.com

Nedaleko Luccy se také nachází Apuánské Alpy s nejvyšším vrcholem Monte Pisanino (1945 m). Máte-li rádi horskou přírodu, udělejte si sem výlet.

(Nejen) Šikmá věž v Pise

Z Lucca můžete zamířit do Pisy s její slavnou šikmou věží. Města od sebe leží ve vzdálenosti 25 km. Lidé do Pisy cestují především, aby viděli Šikmou věž (Torre Pendente) na náměstí Piazza del Miracoli (Náměstí zázraků). Ta je 56 metrů vysoká, má kruhový půdorys, je z bílého mramoru a jde o volně stojící zvonice pisánské katedrály.

Šikmá věž v Pise | tykhyi/123RF.com
Šikmá věž v Pise | tykhyi/123RF.com

Šikmá věž vznikala od 12. století. Důvodem jejího naklánění jsou mělce založené základy v měkké hornině. Kvůli svému vychýlení byla dlouho veřejnosti nepřístupná. K jejímu opětovnému otevření došlo roku 2001. V této době je vychýlení díky různým opatřením jen 4°.

Když už budete v Pise, pokochejte se i dalšími památkami tohoto města. Z kostelů a chrámů to jsou goticko-renesanční kostel San Francesco, románský kostel San Michele in Borgo, románsko-barokní kostel San Frediano, gotický kostel Santa Maria della Spina. Ve městě najdete také nejstarší botanickou zahradu v Evropě – Orto botanico di Pisa. Byla založená již v 16. století.

Krása Sieny

Co takhle se vrátit do středověku? Neděste se. Máme na mysli pouze architekturou. V tomto smyslu je Siena jedinečná. Toskánské město je charakteristické především svými stavbami z cihel.

Palazzo Pubblico v toskánském městě Siena | lachris77/123RF.com
Palazzo Pubblico v toskánském městě Siena | lachris77/123RF.com

Kde začít s prohlídkou? Třeba na hlavním náměstí Piazza del Campo. Prohlédnete si tu jednu z nejvýznamnějších staveb Sieny. Je jí Palazzo Pubblico z přelomu 13. a 14. století vystavěná ve stylu gotiky. Na náměstí jsi ještě prohlédnete věž Torre del Mangia (14. století, výška 102 metrů) či krásný renesanční palác Piazza del Campo. Že upřednostňujete gotiku? Zamiřte na náměstí Piazza del Duomo.  Uchvátí vás tu Katedrála Santa Maria Assunta. Stavba má své nezaměnitelné kouzlo. A tím prohlídka města rozhodně končit nemusí.

Katedrála Santa Maria Assunta v Sieně | literan/123RF.com
Katedrála Santa Maria Assunta v Sieně | literan/123RF.com

Siena leží ve stejnojmenné provincii. V té také najdete město San Gimignano, rovněž proslulé svou středověkou architekturou. Z konkrétních památek si uveďme alespoň Baziliku Nanebevzetí Panny Marie (Collegiata) z 12 století či radnici Palazzo vecchio del Podestá z 13. století.

Zajeďte si odpočinout k moři

Pláže, čisté moře, sladké nicnedělání či vodní radovánky…Je to i vaše představa volného času? Ani v tomto směru vás Toskánsko nezklame. Nabízí vám zhruba 300 km dlouhé pobřeží omývané Ligurským a Tyrhénským mořem. Nezapomínejme ani na toskánské ostrovy, jimž bezesporu dominuje Elba.

Krajina toskánského ostrova Elba | masterlu/123RF.com
Krajina toskánského ostrova Elba | masterlu/123RF.com

Ochutnejte výborné toskánské víno

Toskánsko je mimo jiné významné svou produkcí vína. Takže pokud jste příznivcem tohoto moku, určitě si ho tu dopřejete.

Oblíbeným místem milovníku vín je především městečko Montepulciano (víno Nobile). Kromě toho se vám v něm zalíbí i v případě, že máte rádi pěknou architekturu. Blízko obce najdete třeba poutní kostel San Bagio představující významnou stavbu pozdní renesance.

Toskánské město Montepulciano a okolní krajina s kostelem San Biagio | jaropienza/123RF.com
Toskánské město Montepulciano a okolní krajina s kostelem San Biagio | jaropienza/123RF.com

Za proslulým vínem se také můžete vydat do města Montalcino. Pochází odtud víno Brunello.

Svým vinařstvím je rovněž vyhlášené město Pistoia. Až vás omrzí ochutnávání vína (nebo ještě lépe předtím), navštivte i některé tamější historické památky. I v tomto městě jich je dostatek. Z dalších vinařských regionů si ještě uveďme Bolgheri, Vernaccia di San Gimignano, Chianti. Do Toskánská se dokonce pořádají vinařské zájezdy.

Toskánské vinice v okolí Chianti | samot/123RF.com
Toskánské vinice v okolí Chianti | samot/123RF.com

Toskánsko je rozsáhlý kraj nabízející mnoho pěkných míst. Trvalo by dlouho, než byste poznali všechny jeho krásy. Proto si vyberete to, co vás láká nejvíce. Mnozí se rádi do tohoto kraje vrací opakovaně. Budete patřit mezi ně?

Předchozí článekZajímavosti Bangladéše – památky a zajímavá místa k navštívení
Další článekZajímavosti Afghánistánu – zajímavá místa a památky k vidění