Zajímavosti v Uzbekistánu – zajímavá místa a památky k vidění

7470

Pokud rádi objevujete krásnou přírodu a lákají vás starodávné stavby, které zde zanechaly předchozí generace, Uzbekistán pro Vás bude tou pravou destinací. O krásnou přírodu ani o fascinující stavby a místa zde opravdu není nouze.

Uzbekistán je jednou z takzvaných středoasijských postsovětských republik. Jak již toto označení napovídá, Uzbekistán leží v centrální části Asie, kde je obklopen Kazachstánem, Kyrgyzstánem, Turkmenistánem, Tádžikistánem a Afghánistánem. Uzbekistán se v různých částech země vyznačuje velmi rozličnou krajinou. Část země je tvořena nehostinnou vysušenou půdou, najdete zde však i množství jezer, včetně Aralského jezera, a vysokých hor, z nichž nejvyšší Chazret Sultan měří 4643 metrů. Kromě přírodního bohatství se Uzbekistán může pyšnit také velmi bohatou historií. Ta je spjata s existencí Perské říše, ale především s významnou hedvábnou stezkou, která během své cesty z Číny do Středomoří protínala právě Uzbekistán. Hedvábná stezka přinesla zemi nezměrné bohatství, které bylo využito zejména na stavbu monumentálních budov. O tom se ostatně můžete přesvědčit i vy sami. Prozatím alespoň v tomto článku.

Zajímavosti v Uzbekistánu

  • Uzbekistán je se svou rozlohou téměř 447 400 čtverečních kilometrů 56. největší zemí světa a 42. nejlidnatější zemí na světě (přibližně 30 milionů obyvatel).
  • V Uzbekistánu si mezi sebou mohou potřást rukou pouze a jedině dva muži.
  • V Uzbekistánu můžete navštívit jeden z největších zlatých dolů na světě – je jím důl Muruntau (Muruntau mine).
  • V Uzbekistánu můžete navštívit slavnou Broadway – tuto přezdívku si totiž vysloužila ulice Saylgoh v Taškentu, která je plná butiků, restaurací, kaváren i pouličních umělců.

Zajímavá místa a památky v Uzbekistánu

Šachrizabz (Shahrisabz)

Jedinečné historické město ležící v jižní části Uzbekistánu, které je velmi proslulé hned ze dvou důvodů. Tím prvním je, že město bývalo důležitou součástí hedvábné stezky, která procházela přímo jeho centrem. Tím dalším je, že nedaleká vesnička Hodža Ilgar je údajným místem narození Timura Velikého, obávaného vojevůdce a dobyvatele známého také pod jmény Amir Timur, Tímur Lenk či Tamerlán. Moderní město, které v sobě ukrývá několik významných míst a staveb, je díky svému významu zapsáno na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Mezi nejvýznamnější ze zdejších památek patří pozůstatky tzv. Bílého paláce (Timur’s Summer Palace), letního sídla Timura Velikého, jehož nejvýraznější dominantou je čtyřicet metrů vysoká věž. Navštívit můžete i jedno velmi zajímavé místo, kterým je komplex Dorus Saodat. Jedná se o mauzoleum, které se původně mělo stát místem posledního odpočinku Timura Velikého. Ten byl však nakonec pohřben ve městě Samarkand.

Samarkand

Samarkand je jedním z nejstarších uzbeckých měst a také dalším významným bodem ležícím na hedvábné stezce. Na území města se vystřídalo několik historických celků, které zde po sobě zanechaly významné stavby. Většina z nich je situována v centru města, které samozřejmě nemůže chybět na seznamu UNESCO. Ve městě můžete obdivovat například fascinující mešitu Bibi Chanym (Bibi-Khanym Mosque) i významné archeologické naleziště. Přítomnost třech islámských škol jen dokazuje, že se jedná a vždy jednalo o velmi významné centrum islámského vzdělání.

Buchara

Dalším z významných uzbeckých měst, která bývala součástí hedvábné stezky a která jsou nyní zapsána na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, je město Buchara. To bývalo velmi významným obchodním i kulturním centrem Střední Asie a i dnes určitě stojí za návštěvu. Prohlédnout si zde můžete mimo jiné například mešitu Kaljan (Kalyan Mosque) stojící na stejnojmenném náměstí, školu (medresa) Mir-i-Arab, ve které se dosud vyučuje islámské náboženství, či malebné náměstí Ljabi Hauz.

Aralské jezero (Aral Sea)

Aralské jezero ležící na hranicích s Kazachstánem, které kdysi bývalo čtvrtým největším jezerem naší planety, je dnes bohužel jen smutnou ukázkou toho, jak jsou lidé schopni zdevastovat přírodní krásy naší Země. Jezero plné nejrůznějších druhů ryb bylo významným zdrojem obživy pro značnou část obyvatelstva žijícího v jeho okolí. Ovšem jen do té doby, než se představitelé SSSR rozhodli pro pěstování bavlny v okolní poušti, na jejíž zavlažování byla použita voda z dvou významných jezerních přítoků. Jezeru se tak nedostávalo dostatečné množství vody a začalo značně vysychat. Postapokalyptickou scenérií dotvářejí vraky lodí uvízlých na území dnešní pouště. V současné době probíhají zejména ze strany Kazachstánu pokusy o obnovení jezera.

Jezero Ajdarkul (Aydar Lake)

Zatímco Aralské jezero potkal smutný osud, kdy došlo k jeho téměř úplnému vyschnutí, jezero Ajdarkul potkal spíše opačný vývoj. Toto jezero totiž vzniklo prakticky náhodou, když jej vytvořil nadbytek vody a jezero se v průběhu let spíše rozrůstá, než aby ubývalo. Jezero i jeho okolí je krásným místem plným života a jezero samotné je jako stvořené k příjemnému koupání a odpočinku.

Co navštívit v hlavním městě Taškent (Tashkent)

Taškent byl bohužel v roce 1966 zasažen ničivým zemětřesením, které poničilo většinu města. Značná část současně stojících staveb pochází až z období následné obnovy města a památek se zde nachází opravdu jen poskrovnu. Přesto se jedná o velmi zajímavé město, které určitě stojí za návštěvu

  1. Náměstí Chast Imam (Khast-Imam Square) – náměstí, které je hlavním historickým centrem města a v jehož blízkosti jsou soustředěny prakticky veškeré historické památky. Můžete zde obdivovat moderní mešitu Hazrati Imam (Hazrat Imam Mosque), Barakchánovu medresu (Barak-Khan Madrassah) ze 16. století či medresu Moji Muborak (Muyi Muborak madrasah), v jejíchž útrobách je ukryto množství významných dokumentů, včetně jedinečného originálu Koránu pocházejícího ze 7. století
  2. Televizní věž (Tashkent TV Tower) – moderní dominanta města Taškent, která byla slavnostně otevřena začátkem roku 1985. Televizní věž měří 375 metrů, což z ní činí druhou nejvyšší stavbu Střední Asie. Ve výšce téměř 100 metrů můžete navštívit vyhlídkovou plošinu a dvě restaurace.
  3. Gafur Gulyam Park – jeden z nejoblíbenějších taškentských městských parků. Park je jedinečnou stálezelenou oázou odpočinku v jinak rušeném betonovém městě. V parku můžete najít krásné rozsáhlé jezero, v jehož středu se nachází malý ostrůvek. Oblíbené místo pro pikniky i nejrůznější oslavy, včetně oslav nového roku. Je zde ukryta také malá zoologická zahrada, která je domovem několika divokých zvířat.

Uzbekistán je jedinečnou a dosud neobjevenou zemí. Pokud chcete poznávat krásnou přírodu i fascinující starobylé stavby, a to vše bez davů turistů, Uzbekistán pro vás bude tou pravou volbou. Můžete zde poznávat krásná města či se vydat do odlehlých hor a nechat se obklopit dosud neprozkoumanou přírodou. Nezapomeňte na návštěvu některé z místních restaurací, které nabízejí tradiční uzbecké pokrmy. Na své si zde určitě nepřijdou vegetariáni, protože na bezmasý pokrm tady prakticky nenarazíte. Určitě si naplánujete pobyt tak, aby vás nepřekvapilo místní počasí. Letní teploty zde mohou sahat až k tropickým 40 stupňům nad nulou, v zimě se můžete dočkat podobných hodnot, akorát pod nulou. Pokud však nepodceníte přípravu a zjistíte si o zemi všechny potřebné informace, můžete se těšit na nezapomenutelný zážitek.

Předchozí článekZajímavosti na ostrově Tonga – památky a zajímavá místa k navštívení
Další článekCo vidět a kam se vydat v Birminghamu?