Turkmenistán je jednou z nejvíce neprobádaných a tajemných zemí Střední Asie. Z velké části proslul Turkmenistán diktátorskou vládou, která panovala v zemi až do roku 2006. Proto se nesmíte divit, když uvidíte zlaté sochy diktátora na každém rohu. Skrz zemi kdysi vedla Hedvábná stezka, po které zůstaly v zemi jako připomínka stavby minaretů a mauzolea.
Země proslula ručně tkanými koberci, o které je obrovský zájem po celém světě. Stejně cenění jsou i achaltekinští koně. Toto plemeno koní je považováno za národní zvíře Turkmenistánu a je dokonce vyobrazeno uprostřed státního znaku. Turkmenistán je v očích Evropanů exotická země, která skloubí přírodní krásy, původní tradice obyvatel a spirituálního ducha. To jsou přesně ty důvody, proč vyrazit právě do Turkmenistánu.
Zajímavosti o Turkmenistánu
- Zákaz kouření a prodeje cigaret platí v celém Turkmenistánu. Seženete je sice na černém trhu, ovšem za cenu 14 kč za kus.
- Benzín je v Turkmenistánu velmi levný. Dokonce mají místní obyvatelé každý měsíc nárok na určitě množství benzínu zdarma.
- Turkmenistán je jedinou zemí Střední Asie, kde nemůžete jíst koně.
- Předchozí diktátor uzavřel všechny nemocnice a knihovny mimo hlavní město Ašchabad. Ovšem současný prezident znovu povolil jejich znovuotevření, a tak se postupně budují po celé zemi.
Zajímavá místa a památky v Turkmenistánu
Merv
Merv se řadí mezi nejoblíbenější oázová města turistů. Ve 12. století se jednalo o jedno z největších měst na celém světě! Ovšem jeho počátky sahají až do 2. tisíciletí př.n.l. Mnozí odborníci se domnívají, že právě Merv je místo, kde se zrodilo hinduistické náboženství. Zároveň hinduisté tvrdí, že Merv je ústředním bodem zeměkoule. Hradby starého Mervu jsou pod záštitou organizace UNESCO společně s několika starobylými budovami. Merv je zkrátka magické místo, které by neměl žádný návštěvník Turkmenistánu vynechat.
Ašchabad (Ashgabat City)
Ašchabad je relativně mladé, přesto hlavní město Turkmenistánu, které bylo vybudováno jako centrum moci. Tu můžete díky nablýskaným budovám z bílého mramoru a zlatým sochám cítit doslova na každém rohu. Osmi proudové silnice, po kterých projede sotva deset aut za minutu nejsou ničím výjimečným. Město tak trochu zeje prázdnotou a připomíná město duchů. O to je návštěva Ašchabadu větší zážitek, který by si nikdo neměl nechat ujít. Za návštěvu stojí prezidentský Turkmenbašiho palác (Presidential Palace) s typicky zlatou kopulí či památník nestrannosti (Arch of Neutrality) vysoký 75 metrů.
Jezero Baharden (Baharden Lake)
Jezero Baharden je snad nejzajímavější přírodní památkou Turkmenistánu. Jedná se o sirovodíkové jezero ukryté v jeskyni na úpatí hor Kopet-Dag. Teplota vody v jezírku dosahuje až 36°C, což není ideální pro osvěžení, ale přesto se v něm můžete vykoupat. Ovšem nedoporučuje se pobývat ve vodě déle než 15-20 minut či plavat do neosvětlených částí jeskyně. Neboť právě tam odpočívají početné skupinky netopýrů. Jelikož jezírko obsahuje sirovodík, tak budete údajně další den smrdět jako zkažená vajíčka.
Brána do pekla (The Door to Hell)
Uprostřed pouště Karakum se nachází pomyslná brána do pekla. Jedná se o neustále hořící kráter v zemi. Vědci tento jev vysvětlují tak, že se ve skutečnosti jedná o unikající zemní plyn, která na vzduchu hoří. Kráter vznikl v roce 1971 omylem sovětskými vědci, když se snažili najít ložiska zemního plynu. Přestože měl být kráter uzavřen, dodnes se to nepodařilo a v díře hoří nepřetržitě více než 45 let. Mezitím se 100 metrů široká a 20 metrů hluboká propadlina stala turistickou atrakcí. Pohled na zuřící díru v zemi je dech beroucí. Snad nikde jinde na světě nic podobného neuvidíte.
Nisa (Old Nisa)
Nisa je historické a starověké město, jehož stará část byla zapsána na seznam památek UNESCO. První zmínky o městě pocházejí z 6. století př.n.l. Nisa stojí na velkém kopci obehnána hradbami vysokými 20 metrů a širokými 5-10 metrů. Zajímavosti je 42 věží uvnitř areálu, které jsou naprosto zbytečné, neboť Nisa je obehnána pohořím Kopet Dag. Jako materiál pro stavbu byly použity cihly ze směsi hlíny a slámy, takže mají pozůstatky budov žlutý nádech. Zajímavé je místo, kde se nachází až 500 jam v zemi. Ty sloužily k chlazení vína, které dostával darem tehdejší král.
Kuňja-Urgenč (Kunya-Urgench)
Na severozápadě Turkmenistánu se nachází další památka ze seznamu UNESCO. Stará část městečka Kuňja-Urgenč se pyšní řadou památek z dob 11 – 16. století. Mezi ně patří mešita, brány karavanserájů (Gates of Caravanserai), mauzoleum, 60 metrů vysoký minaret či zbytky pevnosti. Stavby vypovídají o vyspělosti tehdejší architektury a zručnosti řemeslníků. Starobylých památek je na území města Kuňja-Urgenč požehnaně, proto si můžete být jisti, že o památky budete zakopávat na každém rohu.
Kaňon Yangykala (Yangykala Canyon)
Neuvěřitelný pohled se naskytne na strmé skály soutěsky, které hrají růžovými, červenými a žlutými barvami. Výhled do zbarvené a zároveň pusté krajiny je dech beroucí, proto není divu, že Yangykala se řadí mezi nejpozoruhodnější přírodní zajímavosti nejen v Turkmenistánu, ale v celé Centrální Asii! Jelikož je soutěska izolovaná v poušti, tak může být menší problém s dopravou. Ovšem ten úchvatný pohled na přírodou zbarvenou soutěsku vám zůstane v srdci napořád.
Turkmenistán v současné době otevírá své brány stále více turistům, kteří chtějí poznávat orientálni architekturu a přírodní krásy země. Přestože dostat vízum není byrokraticky úplně jednoduché, tak kdo chce, způsob najde. Nejčastěji to spočívá ve vyplňování hromady papírů popřípadě rozhovorem na hranicích. Údajně je do Turkmenistánu jeden z nejsložitějších systému víz na světě. Proto si můžete být jisti, že Turkmenistán není země zasažena masovým turismem. Takže máte šanci pocítit jedinečnou a nezapomenutelnou atmosféru báječných místních lidí.