Zajímavosti v Pákistánu – památky a zajímavá místa k navštívení

5628

Pákistán, krásná země nacházející se v Jižní Asii. Na jedné straně nádherná příroda a bohatá historie promítající se v jedinečných budovách a dalších místech, na té druhé bohužel poměrně nestabilní politický systém. Jedná se o velmi lidnatou a multikulturní zemi, která byla a je kulturně i historicky spojována se sousedním Íránem, Afghánistánem a Indií. V minulosti byl Pákistán součástí Britské Indie. Později však došlo k oddělení muslimského obyvatelstva a vznikl samostatný Pákistán. Hlavním městem země je Islámábád ležící v podhůří dech beroucích Himalájí. Největším městem Pákistánu je Karáčí, které je situováno u jižního pobřeží omývaného Arabským mořem.

Pákistán se pyšní velmi rozmanitou krajinou. Na jeho území naleznete nehostinné plošiny, úrodná údolí i vysoké hory, které jsou rájem pro horolezce z celého světa. Mezi ty nejproslulejší z nich patří “osmitisícovky” K2 (druhá nejvyšší hora na světě) a Nanga Parbat. Na krásnou přírodu plnou života můžete narazit zejména v horách a samozřejmě také v údolích kolem řek. Severní hory jsou obývány například hnědými medvědy a asijskými černými medvědy, dále levharty, vzácnými irbisy, sibiřskými kozorožci a různými druhy divokých ovcí. U jezer a řek poté můžete narazit na nejrůznější druhy vodních ptáků, na krokodýly, krajty, divoká prasata a dokonce i na říční delfíny, kteří patří mezi ohrožené druhy zvířat. Pákistánem protéká řeka Indus, podél jejíhož břehu leží jedna z dávných kolébek civilizace, starověké město Mohendžodáro. Krásná příroda a jedinečná historická místa jsou opravdovými chloubami země, kterou stojí za to poznat.

Zajímavosti o Pákistánu

  • Město Sialkot v Pákistánu je proslulé výrobou kvalitních ručně šitých fotbalových míčů, které jsou pravidelně dodávány na fotbalová mistrovství světa – míče byly dokonce testovány organizací NASA, která je prohlásila za nejlepší fotbalové míče všech dob.
  • Pákistán se stal první demokratickou islámskou zemi, kde post premiéra zastávala žena (Benazi Bhutto).
  • Dvanáctiletý Pákistánec Babar Iqbal se stal nejmladším certifikovaným technologickým specialistou Microsoftu – programování se začal věnovat již v pěti letech.
  • Na území Pákistánu se nacházejí světově nejvyšší horská pásma – čtyři z místních hor najdete na seznamu čtrnácti nejvyšších hor světa; mezi ně samozřejmě patří i druhá nejvyšší hora světa K2.

Zajímavá místa a památky v Pákistánu

Láhaurská pevnost (Lahore Fort)

Krásná pevnost nacházející se ve městě Lahore, která byla během své bohaté historie několikrát postavena, poškozena, zbourána a opětovně obnovena, než konečně získala svou současnou podobu v roce 1566. Současnou pevnost nechal postavit císař Akbar, který z města Lahore udělal na nějaký čas hlavní město. I po této výstavbě byla pevnost ještě poničena, svůj vzhled si však již zachovala. Předpokládá se, že na místě, kde pevnost stojí, jsou uchovány některé z nejstarších pozůstatků starobylého Lahore. Pevnost se pyšní jedinečnou atmosférou a půvabem, přestože se nejedná o komplikovaně zdobenou budovu, na které jsme v Indii zvyklí. V areálu pevnosti můžete najít také další zajímavé stavby a tři menší muzea s velmi zajímavými sbírkami.

Bádišáhova mešita (Badshahi Mosque)

Hned naproti hlavní braně do Lahore Fort se nachází krásná Bádišáhova mešita, která je jednou z největších mešit na světě. Mešita, jejíž stavba byla dokončena v roce 1674, je zdobena obrovskými branami, čtyřmi minarety z červeného pískovce, třemi obrovskými mramorovými kopulemi a otevřeným nádvořím, které je schopné pojmout až 100 000 lidí. Pohled na mešitu je nejkrásnější večer, kdy je celá stavba osvětlena.

Láhaurská ZOO (Lahore ZOO)

Pokud budete pobývat ve městě Lahore více dní, určitě byste neměli vynechat návštěvu místní zoologické zahrady. Zahrada byla založena již v roce 1872 a je jednou z nejstarších zoologických zahrad celého subkontinentu. Kromě nejrůznějších ptačích druhů zde můžete obdivovat například lvy, slony, opice, levharty, žirafy, tygry a další zajímavá zvířata. Celá zahrada je plná krásně kvetoucích roslin a stromů, z nichž některé byly údajně vysazeny již v 16. století.

Šalimarovy zahrady (Shalimar Gardens)

Ve městě Lahore se ještě chvíli zdržíme. V severovýchodní části města se totiž nachází další ze zajímavých pákistánských míst. Jsou jím překrásné Šalimarovy zahrady, které byly vybudovány v 17. století. Jedná se o poslední přeživší Mugalské zahrady z několika původně vystavěných ve městě Lahore. Zahrady, které jsou plné fontán, a odpočinkových míst, jsou i přes svůj lehce zchátralý vzhled u místních obyvatel velmi oblíbené.

Baltit Fort

Další z fascinujících pákistánských staveb lze najít ve městě Karimabad. Jedná se o nádhernou monumentální pevnost Baltit Fort, jejíž nejstarší části pocházejí ze 13. století. V dalších letech a staletích poté byla dostavěny další domy, věže a celá stavba byla opevněna. Současné podoby dosáhla pevnost až někdy během minulého století.

Faisalova mešita (Shah Faisal Mosque)

Pokud navštívíte hlavní město Islámábád, určitě vás na první pohled upoutá dech beroucí moderní mešita Shah Faisal, která se nachází na úpatí Margalla Hills. Mešita je dílem tureckého architekta a byla postavena v letech 1976 až 1986. Jedná se o jednu z největších asijských mešit, která je dokonalou kombinací ultramoderních a tradičních architektonických stylů. Hlavní modlitební sál a nádvoří jsou údajně schopni pojmout až 100 000 věřících. Mešita se pyšní čtyřmi minarety vysokými 88 metrů. Mešita je přístupná i pro nemuslimy, je však nutné respektovat časy modliteb a nenavštěvovat mešitu v pátek.

Clifton Beach

Pokud si budete chtít během pobytu v Pákistánu vychutnat zasloužený odpočinek na pláži a rádi jste v centru dění, můžete se vypravit na nejrušnější pláž ve městě Karáčí. Oblast ve které se pláž nachází je jednou z noblesnějších částí města a ačkoliv pláž není ničím zvlášť výjimečná, můžete si zde udělat poměrně dobrý obrázek o obyvatelích města a jejich každodenním životě. Velmi populárními aktivitami jsou zde plážové projížďky na koních a velbloudech.

Bubulimating

Milovníci krásné přírody a vysokých hor by určitě neměli vynechat návštěvu krásného okolí města Karimabad. Jedná se o ledovcovou oblast s nádherným ledopádem i vysokými vrcholky hor, z nichž ty nejvyšší se tyčí až do výšky 6000 metrů. Můžete si vybrat, zda zvolíte náročnější jednodenní pochod či dvoudenní jednodušší túru.

Lake Saiful Muluk

Pohádkově krásné horské jezero Saiful Muluk nacházející se v horách v blízkosti města Naran. Jezero se nachází ve výšce 3200 metrů a je obklopeno nádhernými zasněženými vrcholky vysokých hor. Pohádková je nejen scenérie jezera, ale také legendy, kterými je oblast obestřena. Podle nich je jezero obýváno vílami. S jednou z nich se údajně v dávných dobách oženil princ Saiful Mulk, podle kterého je jezero pojmenováno.

Pákistán je nádhernou zemí s nezměrným přírodním a kulturním bohatstvím. Už kvůli těmto krásám stojí za to Pákistán alespoň jednou a alespoň na chvíli navštívit. Můžete zde pozorovat krásnou přírodu plnou zajímavých zvířat, putovat po stopách dávné historie, jejíž pozůstatky lze spatřit na řadě míst a samozřejmě také vystoupat na vysoko se tyčící hory. Pokud se rozhodnete cestovat touto zemí, je vhodné sledovat nejrůznější bezpečností doporučení zahraničních ministerstev i pákistánských médií a doporučuje se také využít služeb průvodce, který se v zemi vyzná a ví, která místa lze navštívit. Jedině tak si budete moci vaši cestu vychutnat naplno a bez obav.

Předchozí článekZajímavosti na Madagaskaru – zajímavá místa a památky k vidění
Další článekZajímavosti na ostrově Nauru – zajímavá místa a památky k vidění