Zajímavosti v Tádžikistánu – památky a zajímavá místa k navštívení

4350

Pokud jste milovníky hor, horských túr, horolezectví a opravdového dobrodružství, Tádžikistán pro Vás bude ideální destinací. Najdete zde nejen vysoko se tyčící hory, ale také krásnou a nespoutanou přírodu plnou divokých řek a zvířat. Najdete zde zkrátka vše, nad čím nejedno dobrodružné srdce zaplesá.

Tádžikistán, jehož oficiální název zní Republika Tádžikistán, je zemí nacházející se ve Střední Asii. Hlavním městem a kulturním i obchodním centrem země je Dušanbe. Země je obklopena Kyrgyzstánem, Čínou, Afghánistánem a Uzbekistánem. Velikost země nelze najít v její rozloze, protože se jedná o nejmenší středoasijskou zemi, ale v její nadmořské výšce. V tomto měřítku Tádžikistán s přehledem předčí všechny své sousedy, protože právě na jeho území se nacházejí ty úplně nejvyšší hory celého regionu. Pohoří zde zabírají více než 90% celého území, přibližně polovina z tohoto rozsahu se poté nachází v nadmořské výšce 3000 metrů a výše. V pohoří Pamír na jihovýchodě země se nacházejí ty úplně nejvyšší hory Střední Asie, včetně nejvyšší hory Tádžikistánu zvané Quallai Ismoili Somoni (v překladu štít Ismoili Somoního), která se tyčí do výše 7495 metrů a jejíž název dříve zněl štít Komunismu (hora byla rovněž nejvyšším vrcholem SSSR).

Krásná hornatá krajina, kterou se Tádžikistán pyšní, je samozřejmě také plná života. Narazit zde můžete na více než 5000 druhů květin, nejrůznější keře a byliny a také na množství zajímavých zvířat. Mezi nejčastější obyvatele zdejší přírody patří tarbíci, syslové, jeleni, tygři, šakali, divoké kočky, medvědi, horské kozy či skalní orli. Kromě jedinečného přírodního bohatství, které v Tádžikistánu můžete najít, stojí za zmínku také zajímavé kulturní prostředí. Země se pyšní velmi dlouhou a bohatou historií, jejíž odkaz byl dochován i do dnešní doby. Můžete se zde seznámit se spoustou tradic a zvyků, které mají své kořeny v dávných dobách. Pojďte se společně s námi vydat na putování touto jedinečnou zemí, která je plná přírodních i kulturních krás a která Vám tyto krásy ráda a ochotně nabídne k obdivu.

Zajímavosti o Tádžikistánu

  • Při putování pohořím Pamíru si dejte pozor na setkání se sněžným mužem – ruští vojáci ho prý právě zde kdysi spatřili a legenda o yettim žijícím v této oblasti se vypráví dodnes.
  • Ideálem krásy u místních žen je srostlé obočí – pokud ho některá z žen nemá, musí si ho denně malovat, aby se stala pro své okolí atraktivnější.
  • V Tádžikistánu byl vytvořen zákon, který stanovuje počet hostů, které lze pozvat na svatbu a další společenské akce – povolený počet hostů se vždy odvíjí od příjmů dané domácnosti a úkolem zákona je údajně ochrana obyvatel před zadlužením.
  • V Tádžikistánu je zakázáno používání webové stránky YouTube – k zákazu došlo poté, co bylo na YouTube nahráno video současného prezidenta, který opilý zpíval na svatbě svého syna.

Zajímavá místa a památky v Tádžikistánu

Tajik Wakhan Corridor

Jedinečným místem s krásnou scenérií a řadou zajímavých míst je oblast Wakhan. Najdete zde malebné živé vesničky ukryté v nádherných údolích i oslnivě bílé vrcholky pohoří Hindúkuš, které lemuje hranici s Afghánistánem. V krásné přírodě, kterou je tato oblast pokryta, jsou roztroušeny hradní zříceniny i nejrůznější svatyně, včetně jedné buddhistické. Pokud budete chtít, můžete si snadno udělat výlet i do sousedního Afghánistánu. Zde se však doporučuje pronájem vlastního auta, protože doprava je zde velmi nedostatečná.

Jizeu Valley

Pokud byste se rádi vydali na horskou túru, ale nechcete v horách trávit několik dní, bude pro vás oblast Jizeu ideální volbou. Jedná se totiž o jedno z nejlepších míst pro krátkodobější túry v celém regionu. Pohled na říčky a řeky prorážející si svou cestu panenskou přírodou i krásná jezera obklopená částmi tradiční vesničky Jizeu Vás zcela jistě uchvátí. Představu, že jste se ocitli uprostřed nespoutané divočiny, upevní fakt, že sem neexistuje žádná příjezdová cesta, ale jen lanovka – dřevěná kabinka, která ručním pohonem může přepravit až čtyři osoby přes burácející řeku. Některé z domků ve vesničce Jizeu patří pohostinným hostitelských rodinám, které Vás ve svých domech přivítají s otevřenou náručí.

Hulbuk Palace

Jedinečným pozůstatkem z dávných dob je pevnost Hulbuk, která byla dříve součástí stejnojmenného města. To bylo jedním z největších měst nacházejících se ve Střední Asii mezi 9. – 11. stoletím. Palác byl sídlem vládce a zároveň měl chránit přilehlý solný kopec, který měl obrovský obchodní význam a byl součástí hedvábné stezky. Vše bylo v minulosti zničeno Mongoly, nicméně již od 50. let minulého století probíhá odkrývání a následné opravy paláce s minaretem a cimbuřím. Součástí objektu je i jedinečné muzeum, které Vás seznámí s historií celé oblastí.

Pamir Botanical Garden

Svými přírodními krásami láká návštěvníky jedinečná botanická zahrada nacházející v blízkosti údolí Shokh Dara. Zahrada je tvořená stovkami hektarů parků a je považována za druhou nejvýše položenou zahradu na světě. Vychutnat si zde můžete nejen příjemný piknik, ale také krásný výhled na nedaleké město Chorog.

Petroglyphs Tajikistan

Jedinečná poselství zanechaná budoucím generacím dávnými civilizacemi můžete najít na strmých svazích nad obcí Langar. Do skalních stěn je zde vyryto více než 6000 petroglyfů. Během výstupu za těmito uměleckými díly se Vám naskytne jedinečný výhled přes údolí na okolní hory.

Khujand Citadel

Fascinující tvrz, která je nejstarší stavbou ve městě Chudžand (Khujand), pochází z 10. století. Dnes se jedná již jen o beztvaré pozůstatky původní citadely, která se pyšnila sedmi branami a šesti kilometry opevnění. Jedná se o místo, které bylo původně osídleno Alexandrem Velikým. Pevnost byla rovněž místem, kde mezi sebou v roce 1997 válčili povstalečtí uzbečtí válečníci s vládními jednotkami. Hlavní část pevnosti zůstala obsazena armádou, ale východní stěna byla lehce přestavěna a působí vskutku impozantním dojmem.

Co dalšího v Tádžikistánu navštívit

  • Iskanderkul – krásné, opálově modré horské jezero nacházející se v nadmořské výšce 2195 metrů. Jedinečný vzhled jezera dotváří nádherná horská kulisa. V silném slunečním svitu vypadá jezero téměř tropicky.
  • Sarazm – naleziště 5500 let starého města, které je zapsané na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Jedná se o jednu z nejstarších městských lokalit ve Střední Asii. Můžete zde obdivovat starobylý chrám či hrob bohaté ženy, jejíž šperky pocházející z období kolem 4. století před naším letopočtem jsou uloženy v Národním muzeu ve městě Dušanbe.
  • Sheikh Massal ad-Din complex – zajímavý náboženský komplex nacházející se ve městě Chudžand (Khujand). Komplex se skládá z cihlového mauzolea z roku 1394, sloupoví s vyřezávaných dřevěnými sloupy a mešity z 20. století, která se pyšní moderním bílým průčelím a 21 metrů vysokým zděným minaretem.

Tádžikistán je krásnou zemí, která vás okouzlí svou jedinečnou přírodou plnou vysoko se tyčících hor i fascinující kulturou plnou zvyků a tradic, které Vás přenesou do dob dávno minulých. Země občas působí dojmem, jakoby se zde zastavil čas. Vychutnejte si putování krásnými horami, tradičními vesničkami a vypravte se i do větších měst. Ať už zavítáte do jakéhokoliv kouta země, přivítají Vás zde milí a pohostinní lidé, kteří Vám pomohou odhalit nejrůznější skrytá tajemství této jedinečné země.

Předchozí článekZajímavosti ve Vietnamu – zajímavá místa a památky k vidění
Další článekZajímavosti na ostrově Svatá Lucie – zajímavá místa a památky k vidění