Kam v Kalábrii – zajímavá místa a památky k vidění

16468
Krajina na jihu Itálie v Kalábrii | annanahabed/123RF.com
Krajina na jihu Itálie v Kalábrii | annanahabed/123RF.com

Kalábrie je označována jako perla jižní Itálie. Pyšní se azurovým mořem, panenskou přírodou a celou řadou historických památek. Dominantou Kalábrie jsou pláže s bílým pískem a průzračně čistou vodou, skrz kterou uvidíte až na mořské dno. Nachází se zde nejkrásnější pláže v celé Itálii a dokonce i v Evropě, které každoročně dostávají řadu ocenění za svou čistotu! Pláže na jihu Itálie bývají díky jemnému bílému písku přirovnávány k plážím Karibiku. Voda na jihu Itálie je příjemně prohřátá. A kupodivu zde nenarazíte na davy turistů jako na severu Itálie.

ZAJÍMAVOST: ÚDAJNĚ JE TO I SÍDLO NEJMOCNĚJŠÍ ITALSKÉ MAFIE ZVANÉ „NDRANGHETA“. TA VZBUZUJE NEJEN V KALÁBRII, ALE V CELÉM SVĚTĚ STRACH A RESPEKT. OBDIVUHODNÝ JE JEJÍ ROČNÍ OBRAT, KTERÝ PŘESAHUJE PŘÍJEM MCDONALD´S A DEUTSCHE BANK DOHROMADY. TAK SI DÁVEJTE POZOR, ABYSTE SE S MÍSTNÍ MAFIÍ OMYLEM NEZAPLETLI.

Milovníci přírody a její vůně by měli prozkoumat vnitrozemí. Národní parky nabízejí úchvatnou podívanou na zelené lesy, tyrkysová jezírka a vodopády. Na své si přijdou i milovníci historie, neboť v celé Kalábrii je nespočet kostelíků, klášterů, hradů a zámečků. No a pro romantiky se vybízí procházky spletitými uličkami typických jihoitalských městeček nebo procházky při západu slunce podél pobřeží. Kalábrie je jeden z mála regionů, který vám nabídne vše. Pokud zavítáte na jih Itálie, tak byste neměli vynechat tato zajímavá místa:

Zajímavá místa a památky v Kalábrii

Capo Vaticano

Mys Capo Vaticano v Kalábrii | annanahabed/123RF.com
Mys Capo Vaticano v Kalábrii | annanahabed/123RF.com

Mys Capo Vaticano je srdcem celé Kalábrie. V oblasti Capo Vaticano se nachází spoustu malých pláží schovaných mezi skalnatými útesy, kde si každý najde svůj malý kousek ráje. Právě tady se nachází ty nejvyhlášenější písčité pláže s tyrkysovou vodou. Magickou atmosféru dotváří domy vytesané ve skalách. Za dobré viditelnosti se z pobřeží naskytne dech beroucí výhled na Lipárské ostrovy, sopku Stromboli a Sicílii.

Tropea

Kostel Santa Maria dell’Isola ve městě Tropea v Kalábrii | ELEN/123RF.com
Kostel Santa Maria dell’Isola ve městě Tropea v Kalábrii | ELEN/123RF.com

Snad nejnavštěvovanější městečko Kalábrie. Pro Tropeu jsou typické domy vytesané ve skalách přímo nad mořem. Pozorovat je tak můžete při opalování na pláži nebo koupání v křišťálově průzračné vodě. Turisté mohou obdivovat celou řadu historických kostelíků a kaplí. Nikomu by však neměl uniknout kostel sv. Marie (Santa Maria dell’Isola), který je postaven na vysoké skále přímo nad pláží. Procházka úzkými uličkami navodí romantickou atmosféru zejména po setmění, kdy se z okolních restaurací rozezní hudba a celé městečko ožívá.

Reggio Calabria

Aragonský hrad v Reggio Calabria | capricciodistella/123RF.com
Aragonský hrad v Reggio Calabria | capricciodistella/123RF.com

Přímo ve špičce pomyslné italské boty se nachází Reggio Calabria. Kdysi mu byl přidělen status hlavního města Kalábrie, ale od roku 1970 se tímto titulem pyšní město Catanzaro. Po krvavých protestech byly však pravomoce rozděleny rovnoměrně mezi obě tato města. Při návštěvě byste neměli vynechat Národní muzeum (National Museum of Reggio Calabria). Nachází se v něm archeologické nálezy z dob starověku, kdy bylo území jižní Itálie a Sicílie osídleno Řeky. Celá oblast se nazývala Magna Graecia, tedy Velké Řecko. Nejvýznamnějším exponátem jsou bronzové sochy dvou řeckých válečníků (riace bronzes), jejichž vznik se datuje do 5. stol. př. n. l. Mezi nejnavštěvovanější památky patří také Aragonský hrad (Castello Aragonese) z 15. století, který byl sice při zemětřesení poničen, ale následně opraven. Hlavní promenádu města tvoří ulice Corso Garibaldi. Ta je známá díky nepřebernému množství obchůdků, restaurací a po setmění je to snad nejživější místo v celé Kalábrii. Koho by omrzel ruch města, tak si může užít chvilky klidu při procházce po promenádě s výhledem na moře.

Gerace

Město Gerace v Kalábrii | brux61/123RF.com
Město Gerace v Kalábrii | brux61/123RF.com

Středověké městečko Gerace bývá označováno jako živý skanzen. Legenda praví, že kvůli malárii a útokům pirátů byli původní obyvatelé nuceni opustit pobřeží. Své útočiště se tedy vydali hledat do vnitrozemí. Našli jej až na obrovském skalním masivu a vybudovali zde městečko Gerace. Dominantou je katedrála, která je označována jako největší církevní stavba v celé Itálii. V městečku se nachází spousta malých kostelíků. Za zmínku stojí kostel sv. Františka (Chiesa di San Francesco) proslavený svými bohatě zdobenými oltáři a kostelík Chiesa di San Giovanelo, ve kterém se dochovalo několik zbytků fresek. V nejvýše položném místě se kromě ruin hradu nachází úchvatný výhled do okolí.

Scilla

Městečko Scilla v Kalábrii | samot/123RF.com
Městečko Scilla v Kalábrii | samot/123RF.com

Scilla je malebná rybářská a turisty oblíbená vesnička. Je s ní spjata řada legend a mýtických bájí. O jedné z nich se můžete dočíst v příběhu Odyssea. Scilla je proslulá svou průzračně čistou vodu, která vytváří vhodné podmínky pro potápění a rybolov. Čerstvě ulovenou rybu seženete v každé místní restauraci. Součástí vesničky je i místní rybářský trh. Avšak dominantou je mohutná skála uprostřed vesnice na jejímž vrcholku se tyčí starověký hrad Ruffo (Castello Ruffo).

Pentedatillo

Pentedatillo nebo-li město duchů zůstává skryté ve skalách, které svým tvarem připomínají otevřenou dlaň s pěti prsty. Pokud se do Pentedatilla vydáte od pobřeží, ocitnete se najednou v úplně jiném světe. Ve světe drsných skal, ticha a klidu. Vesnice byla vylidněna při zemětřesení v roce 1783 a ani poté se zde obyvatelé nevrátili. Údajně se jedná o nejfotografovanější město v Kalábrii.

Národní park Pollino (Parco Nazionale del Pollino)

Krajina v Národním parku Pollino v Kalábrii | lauradibiase/123RF.com
Krajina v Národním parku Pollino v Kalábrii | lauradibiase/123RF.com

Nedílnou součástí Kalábrie jsou národní párky s nedotčenou přírodou. Nejproslulejším národním parkem je Pollino. Jedná se o největší italský národní park. Při treku parkem můžete pozorovat spoustu chráněných rostlin a živočichů. Krásnou scenérii tvoří skály společně s vodními toky. V parku žije i několik tisíc místních obyvatel, kteří jsou známí tím, že si až dodnes zachovali své zvyky a tradice. Pokud tedy dojdete až k nim, můžete vidět pravý jihoitalský způsob života. Další z atrakcí je Ďáblův most (Ponte del Diavolo), který se pojí s legendou o ďáblu a vlastníkovi půdy. Ten údajně slíbil ďáblovi za postavení mostu oběť. Tou měl být ten, kdo jako první přejde most. Vychytralý zemědělec tam však jako první poslal stádo ovcí, a tím ďábla přechytračil. Ten se sice rozčílil, ale most nestrhnul. Pollino však není jediným národním parkem Kalábrie. Pokud budete poblíž národních parků Sila, Serre nebo Aspromonte, tak neváhejte a vydejte se prozkoumat přírodu do hor.

Liparské ostrovy

Pohled na Liparské ostrovy na jihu Itálie | martinm303/123RF.com
Pohled na Liparské ostrovy na jihu Itálie | martinm303/123RF.com

Kalábrie je vhodným výchozím bodem pro návštěvu nedalekých Liparských ostrovů. K vidění je doutnající sopka Vulcano nebo nejaktivnější evropská sopka Stromboli. Liparské ostrovy se pyšní spoustu bahenních jezírek s blahodárnými účinky a sopečnými plážemi s černým pískem. Od roku 2000 jsou Liparské ostrovy zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO.

Kromě Liparských ostrovů se v blízkosti Kalábrie nachází i velký italský ostrov Sicílie, který také ukrývá spoustu zajímavostí.

Předchozí článekKam na Sardinii – zajímavá místa a památky aneb co vidět a navštívit?
Další článekZajímavosti Arménie – památky a zajímavá místa k navštívení