Kam na Sicílii – zajímavá místa a památky aneb co navštívit a vidět?

23051
Pobřeží ostrova Sicílie | kho/123RF.com
Pobřeží ostrova Sicílie | kho/123RF.com

Sicílii, největší ostrov ve Středozemním moři, si zamilujete, ať už máte v oblibě pláže, hory, jiné přírodní krásy, ale i zajímavé památky. Jaká místa na tomto ostrově stojí za poznání?

Oblíbená letoviska na Sicílii

Lidé nejčastěji létají na Sicílii, aby si užili přímořskou dovolenou se vším, co k ní patří – lenošení na pláži, koupání v moři, vodní sporty, procházky promenádami, posezení v příjemných kavárnách a restauracích. Těmto a dalším aktivitám se můžete věnovat v mnohých sicilských letoviscích. Některá jsou velká a rušná, jiná klidnější. Záleží na vás a na tom, co preferujete.

Hledáte velké rušné středisko, ve kterém se rozhodně nudit nebudete? Oblíbené je Taormina. Jde o nejnavštěvovanější letovisko. Přímo ve městě si prohlédnete památky a také se odtud můžete vydat na výlet k Etně. Úsek mezi Taorminou a Catanií se nazývá Kyklopská riviéra.

Nejkrásnější pláže na Sicílii jsou nedaleko města Trapani v lokalitě San Vito Lo Capo. Z dalších letovisek si uveďme ještě Porto Rosa na severu ostrova nebo Mazzaro. Ovšem, i když budete trávit dovolenou u moře, určitě alespoň trochu prozkoumejte zajímavá místa Sicílie. Pojďme si uvést ty nejatraktivnější.

Vydejte se do Palerma

Palermo je hlavní město Sicílie a páté největší v Itálii. Pokud si sem uděláte výlet, rozhodně nebudete litovat. Prohlédnout si tu můžete různé kostely. K těm nejkrásnějším patří kostel San Giovanni degli Eremiti. Má pět orientální kupolí, mešitu a křížovou chodbu.

Za další významnou památkou se vydejte na náměstí Piazza Indipendenza. Jde o Normanský palác (Palazzo dei Normanni). Mimo jiné tu také najdete Muzeum historie.

Palazzo dei Normanni v Palermu | tupungato/123RF.com
Palazzo dei Normanni v Palermu | tupungato/123RF.com

Nenechte si ujít ani katedrálu Santa Vergine Maria Assunta ze 12. století. Rozprostírá se na náměstí Piazza Cattedrale.

Katedrála Santa Vergine Maria Assunta v Palermu | davidionut/123RF.com
Katedrála Santa Vergine Maria Assunta v Palermu | davidionut/123RF.com

A co takhle si nakoupit něco na trhu? Z těch nejznámějších ve městě si uveďme trhy Vucciría a Ballaro.

Pokud se rádi kocháte rostlinami, vydejte se do zahrady Orta botanico. Patří k nejlepším v Evropě. Jste milovníkem vína? Ochutnejte z místní nabídky – Bianco di Alcamo či Contessa Entellina. V Palermu je celá řada dalších zajímavých míst, tak neváhejte a navštivte toto úchvatné italské město.

Nechte se okouzlit antickým městem Agrigento

Pokud se vám líbí antické památky, rozhodně zavítejte do antického město Agrigento, které bylo založeno již v 6 století př. n. l. Město má svou atmosféru. Za pozornost stojí především starověký archeologický areál Údolí chrámů (Valle dei Templi). Jde skutečně o zajímavé místo, o čemž svědčí i její zapsání do Seznamu světového dědictví UNESCO. Uvidíte tu pozůstatky řeckých chrámů, které patřily k největším na světě.

Chrám Concordia v Údolí chrámů poblíž města Agrigento | slavapolo/123RF.com
Chrám Concordia v Údolí chrámů poblíž města Agrigento | slavapolo/123RF.com

Celé město má své kouzlo. Prohlédnete si tu středověké a barokní paláce, fontány a další různá pěkná zákoutí. Z konkrétních atraktivních míst si uveďme náměstí Piazzale Aldo Moro, katedrálu sv. Grilanda (Catedrale di Garlando) z 11. století, barokní kostel Chiesa del Purgatorio a Biskupský palác (Palazzo vescovile), v němž sídlí Diecézní muzeum.

Malebné Cefalú

Na severním pobřeží ostrova (cca 70 km na východ od Palerma) se nachází město Cefalú. Má zajímavé umístění pod vysokou skálou. Každoročně sem míří mnoho turistů, aby si užili dovolenou u moře.

Staré sicilské město Cefalú | nanisimova/123RF.com
Staré sicilské město Cefalú | nanisimova/123RF.com

Prohlédnout si tu však můžete i různé památky. K těm nejoblíbenějším patří dóm Duomo di Cefalú na náměstí Piazza del Duomo. Vznikal ve 12. až 13. století. Chcete se podívat na sbírky řecko-římských vykopávek a další umělecká díla? Zamiřte do muzea Museo Mandralisca. Vydejte se rovněž nad město, kde si prohlédnete zbytky normanské pevnosti La Rocca z 11. století a zbytky chrámu Tempio di Diano. Zároveň si vychutnáte nádherný výhled na město.

Výlet k Etně

Možná si z hodin zeměpisu pamatujete, že Etna je nejvyšší evropská sopka (s výškou cca 3 330 metrů n. m.). Co takhle teorii okořenit praxí a vydat se k ní? Sice tu stále hrozí nebezpečí erupce, ale to turisty příliš neodrazuje.

Sopka Etna na Sicílii | ollirg/123RF.com
Sopka Etna na Sicílii | ollirg/123RF.com

Vydáte se i vy na její vrchol? Možností, jak se k ní dostat je několik. Můžete se nahoru vypravit s průvodcem, a to speciálním vozem, džípem, nebo si sem udělejte pěší výlet. Téměř až k vrcholu se dostanete i lanovkou. Památka je na Seznamu světového dědictví UNESCO.

A s přírodou nekončíme…

Máte rádi výlety či procházky přírodou? Těch si na Sicílii můžete užít více. Pokud jste už byli u Etny, nebo vás neláká, vydejte se třeba do přírodního parku Madonie (Parco delle Madonie). Je na vás, jestli podniknete dlouhou túru nebo krátkou vycházku.

Přírodní park Madonie na Sicílii | photogf/123RF.com
Přírodní park Madonie na Sicílii | photogf/123RF.com

Navštívit můžete tamější horská městečka (nejoblíbenější jsou Castelbuono a Isnello) a také je přírodní park vhodným místem pro degustaci vín. Park se rozprostírá na ploše 161,76 km2. mezi Palermem a Cefalú. Mimo jiné tu najdete druhý nejvyšší vrchol Sicílie. Je jím Pizzo Carbonara týčící se do výšky 1 979 m n.m.

Výlet lodí na Liparské ostrovy

A co takhle si udělat výlet lodí? Oblíbeným cílem jsou Liparské ostrovy. Dostanete se na ně ze sicilského přístavu Milazzo. Plavba na ostrovy bude trvat necelé dvě hodiny. Uchvátí vás zdejší zajímavé pláže mající černý písek (pozůstatek sopečné činnosti).

Krajina italského ostrova Lipari | markusgann/123RF.com
Krajina italského ostrova Lipari | markusgann/123RF.com

Největší z ostrovů je Lipari se zajímavým historickým centrem. Velmi navštěvovaný je ostrov Vulcano s kráterem Gran Cratere a je tu i sirné jezírko. Oblíbeným ostrovem je rovněž Stromboli.

Na Liparské ostrovy (mimochodem od roku 2000 jsou zapsány na Seznamu kulturního a přírodního dědictví UNESCO) si můžete udělat jednodenní výlet, nebo tu přespěte a více si vychutnejte jejich atmosféru. Je to na vás.

A tím přehled zajímavým míst na Sicílii nekončí. Stále ještě máte čas a chuť poznávat tento významný ostrov? Navštivte Syrakusy s mnoha zajímavými památkami přímo ve městě i v okolí. Z dalších atraktivních lokalit si ještě uveďme městečko Noto s barokními stavbami z vápence, přístavní město Messina a čtyřsettisícové město Catania. Užijte si dovolenou naplno. A pokud už na Sicílii budete, nezapomeňte ochutnat italskou kuchyni. I příznivci vína si přijdou na své.

Předchozí článekKam v Drážďanech – zajímavá místa a památky aneb co navštívit a vidět?
Další článekKam v Bratislavě – zajímavá místa a památky aneb co navštívit a vidět?