Dovolená na Liparských ostrovech – čím jsou ostrovy zajímavé?

10841
Liparské ostrovy v Itálii | martinm303/123RF.com
Liparské ostrovy v Itálii | martinm303/123RF.com

Hledáte-li mezi českými cestovateli méně tradiční, ale přesto nepříliš daleké místo, kam se podívat, měli byste zvážit návštěvu Liparských ostrovů. Tyto ostrovy na jihu Itálie nedaleko Sicílie nabízí vše pro skvělou dovolenou, od krásných pláží přes turistiku v přírodě až po procházky po památkách.

Liparské, nebo také Eolské ostrovy se skládají ze sedmi ostrovů sopečného původu, rozkládajících se v aktivním vulkanickém pásmu mezi Etnou a Vesuvem. Souostroví je velice významné především pro geology, jelikož se zde sopky a sopečná činnost studují již po staletí, a také pro nadšence pěší turistiky. Ostrovy jsou součástí italské provincie Messina, která spadá pod autonomní oblast Sicílie, a jejich pobřeží jsou omývána Tyrhénským mořem.

Zajímavosti aneb čím jsou Liparské ostrovy zajímavé?

  • Na ostrovy se dostanete pouze po moři nebo helikoptérou (což je ta dražší možnost). Jejich nedostupnost je ale paradoxně zároveň lákadlem pro turisty.
  • Jsou skvělým dokladem sopečné činnosti při utváření i ničení ostrovů. Sopečná činnost je zde studována již od 18. století.
  • Šest ze sedmi ostrovů tvoří jeden správní celek. Výjimkou je ostrov Salina, který má svou vlastní správu.
  • Díky největšímu ostrovu Lipari se celému souostroví říká Liparské, a to z toho důvodu, že název „Eolské“ je hůře vyslovitelný.
  • Ostrov Lipari má přibližně 11 000 obyvatel.
  • Ostrov Vulcano je znám pro své bahenní koupele z léčivého bahna Fango, které je vulkanického původu a obsahuje velké množství minerálů.
  • Ostrovy jsou zapsány v seznamu Světového dědictví UNESCO.
  • Zajímavou událostí je den 24. srpna, tedy den svatého Bartoloměje. Tento den se slaví na ostrově Lipari ohňostroji, které lze vidět ze všech Liparských ostrovů a které jsou velkou turistickou atrakcí.
  • Celé souostroví je známé také pro své rybaření, proto zde jen těžko narazíte na restauraci, která by nenabízela ryby či mořské plody. Nejčastěji se zde loví olihně.

Dovolená na Liparských ostrovech – jaký ostrov vybrat pro svůj pobyt? Zajímavá místa a památky na jednotlivých ostrovech.

Ostrov Lipari

Italský ostrov Lipari | steffus/123RF.com
Italský ostrov Lipari | steffus/123RF.com

Na největším z Liparských ostrovů se nachází také stejnojmenné město Lipari, které představuje tu nejprůmyslovější oblast souostroví (i když průmysl zde celkově nemá přílišné zastoupení). Ostrov si dokázal zachovat nádherné pobřeží a promenádu, které by si žádný návštěvník neměl nechat ujít. Je také ideálním místem pro ty, kteří mají rádi jak nedotčenou divokou přírodu, tak i pobyt ve městě.

Mezi památky, které by zde žádný návštěvník neměl minout, patří opevněné město Lipari (jehož hradby byly postaveny v 16. století Španěly), jeho hrad a také jeho městská radnice, která se nachází v bývalém františkánském klášteře. Historii (nejen města Lipari) můžete také prostudovat v místním archeologickém muzeu (Museo Archeologico di Lipari). Za zmínku také stojí záliv Marina Corta, kde se nachází kostel Chiesa delle Anime del Purgatoriokatedrála Cattedrale di San Bartolomeo, a také největší přístav ostrova, Marina Lunga.

Půda na ostrově je tvořená sopečnou hmotou, obsidiánem a pemzou a jeho pobřeží je charakteristické pro své útesy. Projevy sopečné činnosti jsou zde nyní limitovány na výskyt fumarol (proudů horké vody a plynů z puklin země) a termálních pramenů Terme di San Calogero. Na rozdíl od obsidiánu se zde i nadále v lomech těží pemza, která je velice pórovitá, díky čemuž se v ní často usazují živočichové a díky čemuž se u ostrovů budete často setkávat s různými odstíny modré – od azurové až po hluboce tmavě modrou.

Ostrov Panarea

Pobřeží italského ostrova Panarea | dogstock/123RF.com
Pobřeží italského ostrova Panarea | dogstock/123RF.com

Tento ostrov je pro svou krásu velice oblíbenou destinací bohatých a známých osobností. I díky tomu je ostrov také o poznání dražší, což je potřeba mít při plánování jeho návštěvy na paměti. Pokud vám ale vyšší ceny nevadí, budete si zde moci užívat jedny z nejkrásnějších pláží a pobřeží. Ostrov je také populárním cílem nadšenců do jachtaření.

Ostrov Vulcano

Velký kráter na ostrově Vulcano | slunicko1977/123RF.com
Velký kráter na ostrově Vulcano | slunicko1977/123RF.com

S ohledem na název ostrova určitě nikoho nepřekvapí, že se zde nachází významné sopky. Najdeme zde celkem 4: Lentia, Piano, Vulcanello a sopku Fossa, která patří mezi nejaktivnější. Svou polohou je tento ostrov ze všech souostroví umístěn nejblíže k Sicílii. Dají se zde podnikat dobrodružné výlety na krátery, při kterých se dají mnohdy zaznamenat některé projevy sopečné činnosti. Turistika ale není to jediné, čeho si můžete na ostrově užívat. Díky sopečné činnosti se zde nachází také horké sirné bahenní koupele, gejzíry a fumaroly. Ty mají léčivé účinky a jsou vhodné zejména pro léčbu revmatismu a různých kožních onemocnění.

Místa, která zde stojí za to navštívit, jsou zátoka a jeskyně Grotta del Cavallo, zátoka Piscina di Venere či skalní formace Valle dei Mostri (v překladu Údolí příšer). Na ostrově lze snadno půjčit lodě, je zde bujný noční život a naleznete zde nákupní centra i geotermální lázně a bazény. Zapomenout nesmíme ani na pláže, kde je moře pomocí fumarol ohříváno, či pláže, které jsou vlivem sopečné činnosti zcela černé.

Ostrovy Alicudi a Filicudi

Vulkanický ostrov Filicudi | nazzu/123RF.com
Vulkanický ostrov Filicudi | nazzu/123RF.com

Tyto ostrůvky jsou si velmi podobné a jsou známé pro svůj klid a malé rybářské vesničky. Jsou vhodným cílem pro ty, kteří hledají spíše dobrodružnější dovolenou a nevadí jim velké množství úzkých uliček a strmých schodů, které jsou zde téměř všude.

Ostrov Salina

Italský ostrov Salina | nata_rass/123RF.com
Italský ostrov Salina | nata_rass/123RF.com

Salina nabízí cestovatelům ten pravý středomořský zážitek. Pochutnáte si zde na výborném italském víně, odpočinete si na typických italských terasách s výhledem na moře a vykoupete se na oblázkových plážích, které jsou obklopeny zelení. Tento ostrov je totiž tím nejzelenějším z celého souostroví. Jeho název je odvozen od solných dolů, které zde kdysi vznikly a na jejichž místě se dnes nachází solné jezero Il Laghetto di Lingua. Je také místem, kde se natáčelo mnoho filmů (např. Pošťák / Il Postino – natáčen v městské části Pollara). Ostrov je také známý produkcí kaparůvína Malvasia, které je charakteristické sladkou a rozinkovou vůní.

Pro ty, které láká pěší turistika se nabízí výšlap na vrcholek hory přírodní rezervace Monte Fossa delle Felci. Za návštěvu také stojí město Santa Marina, kde se nachází velký přístav.

Ostrov Stromboli

Italský ostrov Stromboli | grahammoore999/123RF.com
Italský ostrov Stromboli | grahammoore999/123RF.com

Je nejmladším z ostrovů a nachází se na něm stejnojmenná sopka Stromboli, která se řadí mezi nejaktivnější sopky v Evropě. Je po ní dokonce pojmenovaný jeden druh sopečné erupce, tedy strombolský typ erupce. Sopka je stále aktivní a mezi lety 2002 a 2003 došlo k erupci a uvolnění žhavé lávy, která poškodila městečka Stromboli a Ginostra. Městečko Ginostra se řadí mezi ty nejhezčí na ostrovech.

I přesto, že Liparské ostrovy nejsou, co se rozlohy týče, příliš velké, nabízí toho turistům vskutku hodně. Ostrovy jsou ideálním místem pro ty, kteří mají rádi pěší turistiku a dobrodružství, nicméně na své si zde určitě přijdou i ti cestovatelé, kteří dávají přednost klidu a odpočinku.

Předchozí článekRumunská Transylvánie – zajímavá místa, památky a další zajímavosti
Další článekZajímavosti Kiribati – zajímavá místa a památky k vidění