Milujete-li krásy Středomoří a zatím jste nenavštívili Sardinii, je načase to v nejbližší době změnit. Na své si zde totiž přijdou nejen milovníci historie a krásné přírody, ale také dobrodružství.
Sardinie: druhý největší ostrov Středomoří
Sardinie je druhým největším ostrovem Středozemního moře s rozlohou zhruba 24 100 km2. Leží přitom jihozápadně od Itálie a správně také patří k této zemi. Hlavním a zároveň největším městem je Cagliari. Na ostrově žije aktuálně téměř 1,7 milionu obyvatel, a to v osmi provinciích. Sardinie má poměrně bohatou historii, což dokládá mnoho historických památek, ale také krásnou přírodu. Jedná se proto o velmi zajímavou destinaci pro turisty a dobrodruhy z celého světa.
Dalším oblíbeným ostrovem ve Středozemním moři, je taktéž italský ostrov Sicílie.
Historické památky ostrova
Co se týče nejstarších historických památek, specifikem Sardinie jsou tzv. nuraghy. Jedná se o kruhové stavby z kamenů, které mohou být staré až 3 500 let a nikde jinde na světě je nenaleznete. O jejich funkci se dodnes spekuluje. Nachází se jich zde přitom více než 7000, a to po celém ostrově, takže si alespoň některé z nich rozhodně nenechte ujít. Doporučit vám můžeme např. archeologickou lokalitu Su Nuraxi v blízkosti Barumini. Naleziště je totiž součástí světového dědictví UNESCO.
Zatímco nuraghy jsou dílem lidí, jejichž etnicita není vzhledem k chybějícím písemným pramenům známa, na dalším vývoji se podíleli především Féničané, jejich potomci Kartáginci a později i Římané. Působení těchto civilizací si lze prohlédnout především v ruinách města Tharros, které bylo založeno již v 8. století př. Kristem, anebo v Národním archeologickém muzeu v Cagliari . Z novější doby pak stojí za prohlídku také celá řada církevních staveb jako např. gotická katedrála Santa Maria v Algheru.
Přírodní krásy Sardinie
Pokud na cestách rádi zkoumáte místní faunu a flóru, i v tomto ohledu vám má Sardinie co nabídnout. Různé parky a rezervace dokonce leží na jedné čtvrtině ostrova. Za návštěvu rozhodně stojí hned tři národní parky, z nichž nejrozsáhlejší je Národní park Gennargentu, kde vás nepochybně uchvátí nádherné přírodní scenérie. Jedinečný je potom i geominerální park Parco Geominerario Storico e Ambientale della Sardegna, který je pozůstatkem důlní činnosti.
Ráj pro horolezce i milovníky jeskyní
Sardinie patří mezi vyhledávané místo mnoha horolezci. Nejvýznamnějším pohořím je masiv Gennargentu ve střední části ostrova. Nachází se zde navíc i nejvyšší vrchol Punta La Marmora (1834 m). Velmi oblíbená jsou nicméně i skalnatá pobřeží. Tak například skalní stěny Arbatax na východě Sardinie nejenže vystupují přímo z moře, ale navíc mají nádhernou červenou barvu. Pokud vám tedy tento adrenalinový koníček není cizí, rozhodně se máte na co těšit.
Na ostrově se ovšem mohou realizovat nejen milovníci zdolávání výšek, ale také objevovatelé útrob Země. Nachází se zde totiž velké množství jeskyní. Mezi nejznámější patří Neptunova jeskyně (Grotta di Neptuno), jíž naleznete ve vápencovém výběžku Capo Caccia u Alghera. Dlouhá je celých 1200 m a uvnitř leží i překrásné solné jezero. Zmínit musíme rovněž nádherou jeskyni Blu Marino u Cala Gonone. Veřejnosti je ovšem přístupné pouze jižní rameno.
Sardinie jako místo rodinné dovolené
Chcete-li prožít poněkud klidnější dovolenou než na skalních stěnách či v útrobách jeskyních, Sardinie představuje rovněž výtečnou destinaci k pobytu. Zřejmě nejatraktivnější je Smaragdové pobřeží (Costa Smeralda) na severozápadě ostrova, na kterém kromě nádherných pláží a průzračného moře leží i několik význačných letovisek s honosnými hotelovými komplexy, význačnými hudebními kluby a bary. Asi nejvýznamnější je v tomto ohledu město Porto Cervo.
Hojně navštěvované obvykle bývá i hlavní město Cagliari s rozmanitými památkami, architektonicky zajímavé město Oristano, případně Alghero, které je často přezdíváno „Malá Barcelona“. Na ostrově se zároveň nachází velké množství malebných vesniček, které rovněž stojí za návštěvu. Doplňme, že se na Sardinii dají navštívit i dvě lyžařská střediska, a to na severu ostrova v pohořích Monte Spada a Bruncu Spina. Rovněž milovníci sněhu si zde tedy přijdou na své.
Místní kuchyně nabízí mnoho úžasných zážitků i pro gurmány. Samozřejmě není nouze o mořské plody, ale ostrov se rovněž honosí velkým množství ovcí. Jednou ze specialit je tedy a carraxiau, což je jehně (či sele) pečené v zemi, případně oblíbený ovčí sýr fiore sardo. Ochutnat pak doporučujeme i tradiční chléb. Pro české turisty jistě není nezajímavou informací, že je zde velmi populární pivo, které Sardiňané pijí ve velkém. Vyzkoušet tedy např. můžete oblíbenou místní značku Ichnusa.