Dovolená na Baleárských ostrovech – zajímavá místa a památky k navštívení

2336

Pokud chcete navštívit jedny z nejkrásnějších evropských pláží, měli byste se vypravit na Baleárské ostrovy. Naleznete je na západě Středozemního moře, v blízkosti španělských břehů. Souostroví, které je zároveň autonomním španělským společenstvím, je tvořeno několika ostrovy. Ty jsou rozděleny do dvou skupin (na samotné Baleáry a Pytyuské ostrovy) a mezi ty nejznámější z nich patří Mallorca, Menorca, Ibiza a Formentera. Dále zde najdete několik menších ostrůvků, z nichž za zmínku stojí například ostrov Cabrera.

Ostrovy se mohou pyšnit velmi dlouhou historií. Území většiny z nich znali již Féničané, Řekové a později i Římané. Největším a podle mnohých i nejkrásnějším z ostrovů je Mallorca, na jejímž území se nachází nejen hlavní město oblasti, Palma de Mallorca, ale také nejvyšší hora ostrovů, Puig Major, tyčící se do výšky 1445 metrů. Každý z ostrovů je jiný a každý má svým návštěvníkům co nabídnout. Zatímco na Mallorce můžete obdivovat mimo jiné krásnou přírodu, na Menorce se zase seznámíte s jedinečnými historickými památkami, jež jsou unikátním pozůstatkem dávných civilizací. Na živé Ibize můžete protančit celou noc, naopak chvíli ničím nerušeného odpočinku vám nabídnou malebné vesničky Formentery. Co však mají ostrovy společné, jsou krásné pláže omývané průzračně modrým mořem i nevídané množství slunečných dnů.

Zajímavá místa a památky na Baleárských ostrovech

Mallorca

Palma de Mallorca

Hlavním městem Mallorcy i celých Baleárských ostrovů je Palma de Mallorca, krásné přístavní město ležící v oblasti zvané “Zátoka Palem” na jižním pobřeží ostrova. Ve městě žije polovina obyvatel celého ostrova a kromě luxusních hotelů a moderních restaurací tady narazíte i na množství obchodů a barů. Kromě toho zde najdete i několik galerií a krásnou monumentální gotickou katedrálu La Seu. Udělejte si alespoň chvíli čas a vyrazte na procházku Starým městem, které vás okouzlí svými historickými uličkami, památkami a dalšími architektonickými skvosty. Krásná je i procházka po promenádě lemované vzrostlými palmami, která vás provede kolem městského přístavu. Chvíli odpočinku si můžete dopřát v rozsáhlém parku Parc de la Mer, který je mimo jiné oblíbeným místem pro pořádání koncertů, divadelních představení a dalších kulturních akcí pod širým nebem

Cuevas del Drach (Dračí jeskyně)

Jak již bylo řečeno, Mallorca je domovem jedinečných přírodních úkazů. Jedním z nich jsou i unikátní Dračí jeskyně, které byly zmiňovány již v místních dokumentech pocházejících z první poloviny 14. století. Až koncem 19. století však bylo zjištěno, že se jedná o rozsáhlejší jeskynní komplex, v jehož útrobách je ukryté nádherné podzemní jezero s tyrkysově modrou vodou, které se po svém objevení zařadilo mezi světově největší podzemní jezera. Jezero získalo označení Martel a spolu s bohatou krápníkovou výzdobou patří k opravdovým chloubám Dračích jeskyní, jejichž prohlídka je jedinečným zážitkem, který byste si určitě neměli nechat ujít. Všechny prostory jsou osvětleny a vy si tak můžete prohlédnout podzemní krásy do posledního detailu. Celá prohlídka je navíc zakončena krátkým koncertem vážné hudby, který probíhá přímo u jezera.

Santuari de Lluc

Pokud budete chtít navštívit hlavní poutní místo Mallorcy, budete se muset vypravit do severozápadní části ostrova, kde v nejvyšším pohoří ostrova, Serra de Tramuntana, leží klášter Santuari de Lluc, jehož historie sahá až do 13. století. Ze stejného období pochází i soška La Moreneta, k níž ročně absolvují cestu desítky tisíc poutníků.

Menorca

Naveta d’es Tudons

Menorca se kromě tradičních krásných pláží pyšní i velkým množstvím starobylých památek. Tou úplně nejstarší z nich je megalitická kamenná hrobka Naveta d´es Tudons, která byla postavena před více než 3500 lety. V hrobce, která je třináct metrů dlouhá, byly nalezeny ostatky přibližně stovky žen a mužů. Dnes se jedná o velmi oblíbené místo, jehož prohlídku si nenechá ujít většina návštěvníků Menorcy.

Ciutadella de Menorca         

Mezi oblíbená a hojně navštěvovaná místa ostrova Menorca patří i historické město Ciutadella. Historické centrum, jež se může pyšnit jedinečným středověkým vzhledem, ukrývá řadu krásných památek. Za zmínku stojí nádherná katedrála, radnice nebo několik šlechtických paláců. Městečko je protkáno romantickými uličkami, které vás celým historickým centrem i jeho okolím provedou. Projít se můžete i kolem městského přístavu, v jehož blízkosti se nacházejí příjemné bary a restaurace.

Fortaleza de Isabel II

Další z krásných památek naleznete na poloostrově La Mola na východním pobřeží Menorcy. Stojí zde zajímavá pevnost pocházející z druhé poloviny 19. století, která dříve sloužila k ochraně ostrova před Brity, kteří chtěli ostrov získat pod svou správu. Dnes zde můžete obdivovat nejen zajímavou pevnost, ale také krásnou okolní přírodu. Zároveň se vám odtud naskytne jedinečný výhled na nedaleký přístav a pobřeží.

Ibiza

Playa d’en Bossa

Pokud se rozhodnete pro návštěvu Ibizy, můžete se těšit na proslulé party, ale i na množství krásných a oblíbených pláží. Pokud dáváte přednost živějším místům, vypravte se na pláž Playa d’en Bossa táhnoucí se podél stejnojmenného střediska. To se řadí mezi ta úplně nejoblíbenější, nejznámější a nejživější letoviska na Ibize, takže klid zde určitě nečekejte. Spíše naopak. Playa d’en Bossa je plná barů, klubů a diskoték, které během léta prakticky nikdy nezavírají. Pokud chcete zažít tu správnou Ibizu, jakou znáte z internetu a televize, měli byste zamířit právě sem.

Město Ibiza

Na Ibize však nenaleznete jen kluby a pláže, ale i řadu zajímavých míst. Vypravit se můžete například do stejnojmenného hlavního města, u nějž je často používán i název Eivissa a které naleznete na jihovýchodním pobřeží ostrova. Město, které bylo založeno Féničany ještě před začátkem našeho letopočtu, se může pyšnit krásným historickým jádrem, které je zapsané na seznamu UNESCO. Historické části D’alt Vila, Sa Marina i rybářská Sa Penya jsou plné zajímavých míst, památek i malebných uliček, v nichž sídlí útulné kavárny, bary a restaurace.

Formentera

Playa de Ses Illetes

Jestliže je Ibiza známá jako ostrov živých pláží a nikdy nekončících diskoték, je Formentera jejím přesným opakem. Ostrůvek se totiž proslavil množstvím vesniček plných vstřícných domorodců i krásnými romantickými plážemi a malebnými zákoutími, která jsou oázou odpočinku. Ne nadarmo je Formentera nazývána Karibikem Evropy. Mezi nejznámější z formenterských pláží patří Playa de ses Illetes, která byla několikrát zvolena jednou z deseti nejkrásnějších pláží Evropy. Nejedná se sice o úplně liduprázdnou pláž, pokud však půjdete podél vody, určitě narazíte na klidnější zákoutí. Pokud by na vás byla Playa de Ses Illetes příliš rušná, můžete se poohlédnout po něčem ještě klidnějším. O pláže na Formenteře nouze určitě není.

Sant Francesc Xavier

Zástupcem krásných formenterských městeček je Sant Francesc Xavier. Zatímco u nás by bylo jen větší vesnicí, možná menším městem, na Formenteře je největším a zároveň hlavním městem. Prohlédnout si zde můžete centrální náměstí Plaça de la Constitució, k němuž vás dovedou úzké uličky plné kaváren a obchodů. Dominantou náměstí je kostel Esglésie de Sant Francesc Xavier z 18. století. Zajímavostí je, že kostel v minulosti nesloužil jen jako místo k modlitbám, ale s děly umístěnými na střešní terase zajišťoval i ochranu města před pirátskými nájezdy. Kromě kostela se na náměstí nachází i budovy bývalé a současné radnice.

Baleárské ostrovy jsou pro mnohé jejich návštěvníky synonymem ráje a toho nejlepšího odpočinku. Ať už si vyberete jen jeden z ostrovů, nebo se rozhodnete pro návštěvu všech, čeká vás nezapomenutelná dovolená plná krásných zážitků. Kromě koupání v křišťálově čistém moři se můžete těšit na fascinující památky Menorcy, krásnou přírodu Mallorcy a na Ibize i na party, které nikdy nekončí. Na každém ostrově samozřejmě najdete mnohem víc. Vždy zde naleznete alespoň jednu zátoku, kde se budete moci ukrýt před okolním světem či krásný kousek téměř neobjevené přírody. Stačí jen dobře hledat a ten svůj vysněný ráj zde najdete i vy.

Předchozí článekZajímavosti ve Skotsku – zajímavá místa a památky k vidění
Další článekDovolená na Bali – zajímavosti, památky a zajímavá místa na výlety po ostrově