Dovolená na Costa Brava ve Španělsku – zajímavá místa, památky a tipy na výlety do okolí

4650

Turisté si oblíbili Španělsko již v šedesátých a sedmdesátých letech, kdy přicházeli především ze sousedních či nedalekých zemí jako například z Francie, Velké Británie, Německa, Itálie nebo Beneluxu. Růst jeho popularity se však nezastavil ani v současnosti, což každoročně potvrzují statistiky návštěvnosti, kdy do země zavítá více než 75 milionů návštěvníků, díky čemuž patří Španělsko mezi nejnavštěvovanější země světa.

Kam se ale turisté vydávají ve Španělsku nejčastěji? Odpovědí je katalánská oblast Costa Brava, která se táhne podél břehů Baleárského moře a končí v místě, kde se setkává s francouzskými hranicemi. Na jejím 220 kilometrů dlouhém pobřeží na vás čekají kouzelné písečné pláže, strmé skalní útesy a mnoho dalších zajímavých míst, na která budete ještě dlouho vzpomínat.

Zajímavá místa a památky na pobřeží Costa Brava ve Španělsku

Zříceniny Empúries (Ruins of Empuries)

Téměř v polovině cesty mezi městem L’Escala a malou vesničkou Sant Martí, v provincii Girona, najdete jednu z nejstarších člověkem vytvořených památek ve Španělsku, starověké město Empúries. O jeho vybudování se zasloužili staří Řekové, kteří se sem v 6. století před naším letopočtem přesunuli z malého ostrůvku na řece Fluvià, a vytvořili tak obchodní centrum s ohromným významem pro celé Katalánsko.

Co Řekové započali, to Římané rozšířili. V 1. století před naším letopočtem, kdy získali nadvládu nad dnešním Katalánskem, rozšířili zdejší ulice a budovy o domovy pro válečné veterány, nádherné mozaikové dlažby a amfiteátr, který obklopovaly malé obchůdky zdejších obyvatel. Celé město a jeho okolí bylo od 3. století opuštěné a, přestože se o jeho pozici vědělo již od 15. století, opětovného objevení se dočkalo až v roce 1908. Ačkoliv se archeologům podařilo odkrýt okolo čtyřiceti hektarů, většina objevů a překvapení nás teprve čeká, odhaduje se totiž, že se jedná o pouhou čtvrtinu z celého města.

Klášter Sant Pere de Rodes (Sant Pere de Rodes)

Na úbočí hory Serra de Roda, nedaleko obce El Port de la Selva, se tyčí ohromný benediktinský klášter Sant Pere de Rodes. Díky písemným zmínkám víme, že existoval již v roce 878, avšak kvůli nedostatečným důkazům můžeme o jeho přesném stáří pouze spekulovat. Klášter byl důležitým poutním místem celé oblasti Empúries, avšak od konce 17. století začal postupně chátrat.

Za jeho současnou podobu můžeme vděčit rekonstrukcím, které probíhaly od 30. let minulého století, tedy poté, co byl prohlášen národní památkou. Při procházce po jeho terasách, schodištích a chodbách možná rozpoznáte, že se jedná o dokonalý příklad románského slohu. V průběhu prohlídky se rozhodně na chvíli zastavte a z výšky 250 metrů nad mořem si vychutnejte rozhled na okolní přírodu, pláže a průzračně čisté moře.

Divadelní muzeum Salvadora Dalího ve Figueres (Dalí Theatre and Museum, Figueres)

Možná jste netušili, že oblast Costa Brava, konkrétně město Figueres, byla rodným místem a domovem geniálního malíře, sochaře a spisovatele Salvadora Dalí. Pokud jste alespoň trošku obeznámeni s Dalího surrealistickou tvorbou, muzeum rozpoznáte hned na první pohled. Koncept stavby, která vyrostla na pozůstatcích bývalého divadla, vytvořil on sám, přičemž prohlásil:

„Chci, aby mé muzeum bylo jedním blokem, labyrintem, velkým surrealistickým objektem. Bude to naprosto dramatické muzeum a lidé, kteří jej navštíví, budou odcházet s pocitem, že měli velmi dramatický sen.“

Budova nese podobu sytě červené pevnosti, která je doplněna o mnoho bizarních prvků – od obřích vajec na římsách až po středověkou stráž, která balancuje s bagetami na hlavě. Vrcholem celé stavby je obří skleněná kupole, jež zastřešuje jeviště bývalého divadla, pod nímž se nachází krypta, kterou si Dalí zvolil jako místo posledního odpočinku. Zdejší sbírka Dalího tvorby je tou největší a nejrozmanitější ze všech na světě. Dalí veškeré malby, sochy, trojrozměrné koláže, mechanická zařízení a další unikáty vytvořil tak, aby probudil vaše smysly, a tak vás připravil na neobvyklou cestu jeho vlastní myslí.

Klášter Sant Pere De Galligants (Sant Pere de Galligants)

Další významnou románskou stavbou je benediktýnský klášter Sant Pere De Galligants, který na rozdíl od většiny klášterů vyrostl nedaleko metropole Girona ve stejnojmenné provincii. Celý komplex, jehož absolutní dominantou je osmiboká kostelní věž, se skládá z několika staveb a byl vybudován během první poloviny 12. století.

Jeho jedinečnost spočívá především v atypickém rozložení jednotlivých staveb a také v jejich stylu, který naznačuje, že by některé části mohly pocházet z doby dřívější. Mezi ně patří i jeho portál, nad nímž se vyjímá překrásné 3,5 metru široké rozetové okno. Klášter je v současnosti ústředním centrem katalánského muzea archeologie, nebuďte tedy překvapeni, až v jeho prostorách narazíte na některé z vykopávek pocházejících z různých částí regionu Girona.

Zámek v Púbol (Castle of Púbol)

Salvador Dalí se během svého života vydal i do malé, malebné vesničky Púbol, kde pro svou manželku a múzu Galu zakoupil půvabný středověký zámek. O jeho historickém významu se toho příliš neví. Pravděpodobně pochází z 11. století a jeho prostý kamenný styl vypovídá o tom, že v minulosti musel čelit nájezdům mnoha nepřátelských vojsk, což Dalího patrně motivovalo k jeho koupi.

Společně v něm nikdy nežili. Gala tu sice trávila každé léto, ale uzavřela se Salvadorem dohodu, že ji smí navštívit pouze s jejím písemným souhlasem. Sám se sem nastěhoval až poté, co zesnula, a její ostatky nechal uložit do krypty v zámeckém sklepení. Strávil tu však pouhé dva roky – do doby, kdy málem přišel o život při jeho požáru. Od Salvadorovy smrti, ke které došlo 5 let poté, spadá zámek pod správu Nadace Galy a Salvadora Dalí, která jej přetvořila v jednu z galerií jeho děl.

Jezero Banyoles (Lake of Banyoles)

Do městečka Banyoles, situovaného pouhých 25 kilometrů od Girony, turisté vyrážejí především kvůli návštěvě jeho přírodního jezera, které je největší v celém Katalánsku. Možností vyžití je tu spousta, například cyklistika, plavání nebo procházky po okolí, skutečným trendem se tu však stalo veslování. V tomhle ohledu udělaly velký zlom Letní olympijské hry 1992 v Barceloně, při kterých se veškeré veslařské disciplíny odehrávaly právě na jezeře Banyoles. Po jezerních vodách se můžete plavit na připraveném parníku, kde budete mít možnost si v klidu vychutnat krásy okolní přírody, nebo můžete vyzkoušet své vlastní síly na vypůjčené loďce.

Girona

Stěžejním bodem severovýchodní části Katalánska je nádherná Girona, která je hlavním městem stejnojmenné provincie. Vyvinula se ze starověkého města Gerunda, které před více než dvěma tisíci lety založili iberští obyvatelé Pyrenejského poloostrova, a to hlavně kvůli výhodné pozici na soutoku čtyř řek, dnes nazývaných jako Ter, Onyar, Galligants a Güell. Velký význam měla ve středověku, kdy představovala významné obchodní centrum Katalánska. Tato úloha Gironě přinesla finančních prostředky, které byly použity k výstavbě mnoha budov, jež si v jejím historickém centru můžeme prohlédnout i dnes. Střed města je natolik zachovalý, že se stal místem natáčení několika epizod oblíbeného pořadu Hra o trůny. Ať už jste fanoušky nebo ne, určitě se vám zalíbí atmosféra starobylých uliček, jimž dominuje schodiště vedoucí ke kostelu Sant Martí (Church of Sant Martí) nebo také velkolepá Katedrála Panny Marie (Catedral de Girona).

Besalú

Skvělým vzorem katalánské středověké architektury je městečko Besalú, které je samo o sobě velmi významnou kulturně historickou památkou. Celé městské centrum, situované na břehu řeky Fluviá, přes kterou vede skoro tisíc let starý románský most, lemují zachovalé kamenné stavby, které vás dovedou až k benediktýnskému klášteru Sant Pere (Sant Pere de Besalú), jehož stáří se datuje již do roku 977. Odtud stačí urazit jen kousek cesty do židovské čtvrti s pozůstatky tradičních lázní nebo ke zdejšímu hradu (El Castelo), na jehož věži na vás čeká krásný výhled na celé Besalú i jeho okolí.

Blanes

Přímořské město Blanes, které je takzvanou “bránou do Costa Brava”, je hotovým turistickým rájem. Můžete si tu vybírat ze spousty písečných pláží, které se táhnou po celém pobřeží a společně dosahují délky čtyř kilometrů.  Většina zdejších památek, jako například kostel Santa Maria (Church of Santa Maria) nebo vikomtský palác Cabrera (Palace of the Viscounts of Cabrera), pocházejí z období mezi 13. a 15. stoletím, nicméně Blanes a jeho okolí bylo osídleno téměř o tisíc let dříve. Kromě pozoruhodných staveb a pěkného pobřeží můžete navštívit i botanickou zahradu Marimutra nebo rozlehlejší, avšak vzdálenější Pinya de Rosa.

Lloret de Mar

Většinu zážitků a dobrodružství, kterými je Španělsko tolik pověstné, můžete okusit v městečku Lloret de Mar. Za jeho okouzlujícími plážemi se sjíždí nejvíce turistů v celé oblasti a jeho památky jsou průzorem do různých historických období. Při návštěvě byste neměli minout farní kostel Sant Romà (Parish Church of Sant Romà), který v 16. století tehdejším obyvatelům poskytnul úkryt před útoky Turků a Alžířanů, kamenný hrad Sant Joan (Castle of Sant Joan) nebo zahrady Santa Clotilde, kde se mísí autentická krása přírody s obdivuhodnými sochařskými výtvory a dechberoucím výhledem na mořský horizont.

Tossa de Mar

Jestli jste někdy toužili cestovat v čase, tak se vám určitě zalíbí v Tossa de Mar. Na okraji zálivu Badia de Tossa se totiž tyčí budovy středověkého města (Vila Vella), které začíná na úpatí hory Mt. Gaudí a končí až uprostřed novodobého městského centra. Pokud byste raději nahlédli do kultury období starověku, určitě se vám bude líbit exkurze vykopávek římské vily Ametllers (Roman villa of Ametllers), jejíž pozůstatky jsou ve výjimečně zachovalém stavu. Na své si tu přijdou i přírodní nadšenci, a to například na cestě za nedalekým  horským masivem Cadiretes.

Kam na výlety do okolí?

Barcelona

Dobrodružství vás ve Španělsku ale nečeká jen v oblasti Costa Brava, vyjedete-li za její jižní hranice a dopravní značky vás dovedou až do druhé největší španělské metropole, která je velmi populární mezi fotbalovými fanoušky po celém světě – Barcelony. V tomto městě, založeném před více než 4 000 lety, působilo mnoho talentovaných umělců, mezi které patřil i Pablo Picasso, světoznámý malíř a sochař, na jehož díla se můžete podívat v Picassově muzeu (Picasso Museum).

Za mnoho dominant, bez kterých bychom si Barcelonu nedovedli představit, je zodpovědný významný secesní architekt Antoni Gaudí, mezi jehož návrhy patří například chrám Sagrada Familia. Tento ohromný kostel s osmnácti věžemi je ještě stále ve výstavbě a jeho dokončení se plánuje až na rok 2026, kdy to bude přesně 100 let od autorovy smrti. Chrám, spolu s dalšími šesti nekonvenčními stavbami, je součástí seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, na němž jsou kromě Gaudího děl ještě další dvě barcelonské budovy – koncertní sál Palau de la Música Catalana a Nemocnice Sant Pau (Hospital de Sant Pau).

Andorra la Vella

Stačí urazit přibližně stejně dlouhou cestu jako do Barcelony a dostanete se do Andorra la Vella, hlavního města sousedního státu Andorra. Pokud tak uděláte, dáte sbohem přímořskému klimatu a vyměníte jej za horská údolí, jehličnaté lesy a vrcholy Pyrenejského pohoří dosahující více než 3 000 metrů. Jihozápadní, historická část města je navíc plná zajímavostí, mezi které bezesporu patří Casa de la Vall, jež je už více než 300 let sídlem andorské vlády, nebo kostel Santa Coloma (Església de Santa Coloma), který pochází již z 9. století a je jednou z posledních Lombardských zvonic v Pyrenejích.

Asi už chápete, proč vlastně tolik turistů vyráží právě do oblasti Costa Brava. Popíjení chladivých exotických koktejlů za doprovodu příjemných akustických melodií a s výhledem do poklidných vln vám přinese kýžený relax a připraví vás na jedinečnou cestu za zdejší přírodou i památkami, jejichž divoká, romantická atmosféra snadno zláká milovníky historie, umění a dokonce i sportu.

Předchozí článekŘecký ostrov Paros – dovolená v srdci kykladského souostroví
Další článekDovolená v Tossa de Mar ve Španělsku – zajímavá místa, památky a tipy na výlety do okolí