Santiago de Compostela – památky, zajímavá místa a tipy na výlety do okolí

5146

Santiago de Compostela – na první pohled nenápadné, přesto však velmi krásné město ukryté na severozápadě Španělska, které je již od středověku významným poutním místem. Pokud se rozhodnete pro návštěvu hlavního města španělské Galicie, máte dvě možnosti, jak se sem dostat.

Tou první je absolvovat tzv. Svatojakubskou cestu. Poutních cest existuje hned několik a každá začíná v jiném evropském městě. Všechny však mají společný cíl, kterým je katedrála sv. Jakuba v Santiagu de Compostela. Existují i české Svatojakubské cesty, jejichž začátek lze nalézt například v Praze či Brně. Řada poutníků však volí lehce “zjednodušený” způsob, kdy dojedou či doletí cca 100 km před město a pěšky absolvují až poslední a nejznámější část cesty. Ta je značena symboly mušle umístěnými na chodnících, které jsou doplněny o označení počtu kilometrů zbývajících do cíle cesty.

Pokud byste Santiago de Compostela rádi navštívili, ale pěší pouť se vám absolvovat nechce, druhou možností je dopravit se přímo do města. Jezdí sem vlaky i autobusy z různých španělských měst a přímo v Santiagu se nachází i letiště, kam se s přestupem dostanete i z Prahy.

Ve městě poté můžete obdivovat řadu krásných staveb ukrytých v historickém centru města. Historické centrum zapsané na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO je opravdu unikátní, protože na rozdíl od jiných měst zde prakticky nenaleznete žádné obchody a další zařízení narušující jedinečný dojem z místních památek. Můžete si tak vychutnat příjemnou procházku krásným městem, jehož půvab samozřejmě nejvíce oceníte s krosnou na zádech a stovkami kilometrů v nohách. I bez absolvování Svatojakubské cesty vás však město okouzlí svou jedinečnou atmosférou i nádhernými místy.

Zajímavá místa a památky v Santiago de Compostela

Katedrála v Santiago de Compostela (Cathedral of Santiago de Compostela)

Krásná monumentální katedrála známá také jako katedrála svatého Jakuba je symbolem města i cílem všech poutníků. Současná katedrála pochází z konce 11. století. Její předchůdkyně však na stejném místě stála již o dvě století dříve. Katedrála se pyšní dvěma věžemi vysokými více než 70 metrů a je stejně krásná zvenku jako uvnitř. Můžete zde obdivovat jedinečné sochy i obrovskou kadidelnici. Není to však jen krása katedrály, která sem každoročně láká tisíce poutníků z celého světa. Tím hlavním důvodem pro absolvování dlouhé cesty je hrob s ostatky svatého Jakuba, který si můžete prohlédnout v kryptě pod katedrálou.

Náměstí Praza do Obradoiro

Hlavní náměstí historického centra, na němž leží nejen významná katedrála sv. Jakuba, ale i další krásné budovy. Na náměstí nenajdete jediný stánek ani obchod. Jedinečná atmosféra náměstí tak není ničím narušena a vy si můžete vychutnat téměř magický klid. Ať už náměstí navštívíte v jakoukoliv roční dobu, snad vždy zde najdete hlouček posedávajících poutníků, kteří odpočívají po náročné cestě a užívají si zaslouženou odměnu v podobě krásných historických památek.

Královský hospic (Hospital de los Reyes Católicos)

Jednou ze staveb, které lze na náměstí Praza do Obradorio obdivovat, je budova bývalého královského hospice, který zde počátkem 16. století nechala vystavět katolická královská rodina. Budova je klasickým zástupcem španělského bohatého platereskního slohu, který se zejména v rané renesanci těšil velké oblibě. Dnes v prostorách bývalé ubytovny pro poutníky paradoxně sídlí luxusní hotel nabízející jedinečné ubytování přímo v historickém jádru města.

Palác Pazo de Fonseca

Dalším z krásných míst, která lze ve městě navštívit, je Pazo de Fonseca, krásná budova pocházející ze 16. století, jejíž prostory byly původně věnovány studiu teologie. Jedná se o renesanční stavbu s množstvím oken, v jejímž středu se nachází parčík se sochou, lavičkami a uklidňující zelení, který působí jako z jiného světa. Nebo spíše země. Svým vzhledem totiž velmi připomíná univerzitní prostředí v britském Oxfordu. V současné době zde sídlí hlavní knihovna náležící k místním univerzitě.

Klášter františkánů (Convento de San Francisco)

Nedaleko od hlavní katedrály sídlí i krásný klášter františkánů s kostelem sv. Františka. Jedná se o zajímavou čtyřkřídlou gotickou stavbu pocházející z 18. století, v jejíchž prostorách dnes sídlí další z luxusních hotelů. Hotel však nezabírá veškeré prostory a stále zde můžete vidět i původní architektonické prvky. V prostorách objektu se nachází také zajímavé Muzeum misií, v němž lze obdivovat řadu zajímavých artefaktů pocházejících z různých období historie lidstva. Pozornost je zde věnována zejména třem významným poutním místům – Jeruzalému, Římu a samozřejmě také Santiagu de Compostela.

Park Alameda (Parque de la Alameda)

Nedaleko od historického centra města leží krásný a rozsáhlý park, jehož historie sahá až do 16. století. Park je plný krásných a mohutných stromů, nejrůznějších soch a dalších historických památek i jedinečných odpočinkových míst, která jsou velmi populární mezi místními i turisty. Z okrajových vyvýšených částí parku se vám naskytne jedinečný výhled na historické centrum města, jehož dominantou jsou věže proslulé katedrály.

Tipy na výlety po okolí

Pico Sacro

Nedaleko od Santiaga leží hora Pico Sacro, na jejíž vrchol vedou krásné kamenité schody, které když zdoláte, můžete se těšit na jedinečný výhled na okolní krajinu i město samotné. Na úpatí hory se nachází vchod do jeskyně opředené legendami.

La Coruňa

Přibližně 65 kilometrů od Santiaga leží další z krásných španělských měst, La Coruña. Jedná se o úchvatné přístavní město plně jedinečných architektonických skvostů. Za návštěvu určitě stojí krásná radnice či Torre de Hércules, nejstarší plně funkční maják na světě.

Pontevedra

Pokud se ze Santiaga de Compostela vydáte směrem na jih, dojedete do menšího, avšak také velmi krásného městečka Pontevedra. Ve městě se rovněž nachází řada krásných míst a staveb, z nichž za zmínku stojí například barokní kostel Panny Marie poutnice, bazilika svatého Františka či zajímavý středověký most.

Santiago de Compostela je krásným městem, jehož návštěvu by si neměl nechat ujít žádný obdivovatel krásných historických památek. Atmosféra, která zde (zejména díky množství poutníků) panuje, je zkrátka nepopsatelná. Můžete se procházet krásnými historickými uličkami, navštívit úchvatnou katedrálu sv. Jakuba či jen tak posedět ve stínu monumentálních staveb a kochat se okolím. Ať už se rozhodnete dojít sem pěšky nebo dáte přednost dopravním prostředkům, Santiago de Compostela vás jednoduše uchvátí.

Předchozí článekLinz v Rakousku – zajímavá místa, památky a tipy na výlety do okolí
Další článekZajímavosti ve městě Andorra la Vella – památky, zajímavá místa a tipy na výlety do okolí