Zajímavosti Bolívie – památky a zajímavá místa k navštívení

8012
Krajina v Bolívii | swissstock/123RF.com
Krajina v Bolívii | swissstock/123RF.com

V samém srdci Jižní Ameriky, mezi Peru, Chile, Argentinou, Paraguayí a Brazílií se rozkládá stát plný protikladů a „Tibet Ameriky“ – Bolívie. Leží napříč hned několika klimatickými pásmy. Můžete zde navštívit tropické deštné pralesy, projít savanou či solnými pouštěmi i zažít arktické mrazy na zasněžených horách.

Název Bolívie získala podle hrdiny bojů za nezávislost Simónu Bolívarovi, který se zároveň stal jejím prvním prezidentem. Dosud zde žije více než polovina obyvatelstva, která je indiánského původu, dodržování starodávných tradic tu tak je stále na denním pořádku. Do Bolívie tedy můžete zamířit nejen za přírodními krásami, ale i rozmanitým folklórem.

Zajímavosti o Bolívii

  • Na území Bolívie žili do roku 1000 Tiwanakové, kteří se řadí mezi jedny z prvních důležitých andských kultur, následně Ajmarové a Inkové. Civilizaci Inků však ve 30. letech 16. století zničili španělští dobyvatelé.
  • Mezi lety 1780 až 1783 vedl Tupak Katari indiánské povstání. Docházelo tehdy k vyvražďování bělochů a míšenců, celkem zemřelo více než 100 tisíc lidí.
  • V dnešní době je Bolívie především kvůli své politické nestabilitě jednou z nejchudších a nejméně rozvinutých zemí v Jižní Americe. Velká část obyvatelstva tak stále žije v obrovské chudobě.
  • Bolívie má celkem 35 úředních jazyků, řada z nich je indiánských. Nejvyužívanější je však bezesporu španělština.
  • Nachází se zde nejnebezpečnější cesty světa, nejhorší úsek je z La Cumbre do Coroica.

Zajímavá místa a památky v Bolívii

Náhorní plošina Altiplano

Náhorní plošina Altiplano v Bolívii | fotovlad/123RF.com
Náhorní plošina Altiplano v Bolívii | fotovlad/123RF.com

Jak už jsme zmínili v úvodu článku, Bolívii se přezdívá „Tibet Ameriky“. A ne náhodou. Nachází se zde totiž druhá největší náhorní plošina na světě. Leží mezi západními a východními Andami a je ohraničena celou řadou dosud aktivních sopek. Na jižní straně ji pak obklopuje poušť Atacama, která patří mezi nejsušší místa na Zemi. Oblast není příliš mnoho osídlena, přesto zde vede nejvýše položená železnice v Jižní Americe. Spojuje města La Paz a Cuzco. Také si zde můžete prohlédnout velké množství krásných jezer.

Jezero Titicaca

Jezero Titicaca v Bolívii | mezzotint123rf/123RF.com
Jezero Titicaca v Bolívii | mezzotint123rf/123RF.com

Největší jezero Jižní Ameriky se rozkládá na hranicích Bolívie a Peru, právě na náhorní plošině Altiplano. A připisuje si ještě jedno nej – je totiž nejvýše položeným splavným jezerem na světě. Jeho celková rozloha je 8288 kilometrů čtverečných a vtéká do něj více než 25 řek. Na jezeře se nachází velké množství ostrůvků, kde si můžete prohlédnout pozůstatky incké kultury. Jeho maximální hloubka je 304 metrů, někteří domorodci však stále věří, že je bezedné.

Isla del Sol

Inkův palác na Isla del Sol v Bolívii | jkraft5/123RF.com
Inkův palác na Isla del Sol v Bolívii | jkraft5/123RF.com

Na jezeru Titicaca leží ostrov Isla del Sol, jedna z největších atraktivit Bolívie. Toto místo je spojeno se starou inckou legendou. Podle ní právě zde vznikl den a noc – v době záplav a temnoty se tady totiž rozhodlo vyjít Slunce na oblohu, Měsíc ho poté následoval a stali se manželi. Potom se zrodili Manco Capac a Mama Ocllo, čímž byla založena slavná říše Inků.

Nachází se zde řada památek, za návštěvu stojí především Inkův palác a komplexy Pilko Kaina, Escalera del Inca, Templo del Sol a Chincana. Zajímavé je také muzeum Marka Pampa či kostel Iglesia de San Antonio.

La Paz

Katedrála Panny Marie Královny míru na Náměstí Murillo v La Paz | saiko3p/123RF.com
Katedrála Panny Marie Královny míru na Náměstí Murillo v La Paz | saiko3p/123RF.com

Minout byste neměli ani La Paz, administrativní hlavní město Bolívie, které je zároveň nejvýše položeným hlavním městem na světě. Prohlédnout si zde můžete náměstí Plaza Murillo s katedrálou Panny Marie Královny míru, jenž pochází z 18. století a představuje bolivijskou koloniální architekturu, vládním palácem i katedrálou. Hojně navštěvovaný je zde také čarodějnický trh Mercado de las Brujas, kde se prodávají nejrůznější kouzelné předměty.

Sucre

Pohled na město Sucre v Bolívii | jkraft5/123RF.com
Pohled na město Sucre v Bolívii | jkraft5/123RF.com

Takzvané Bílé město je oficiálním hlavním městem Bolívie, nachází se zde Soudní rada, Nejvyšší soudní dvůr, Hlavní republiková prokuratura a sídlo zde má i vláda. Svou přezdívku získalo podle toho, že většina budov zde má bílou barvu. Prohlédnout si zde můžete typickou španělskou architekturu, krásné upravené parky, zahrady i náměstí. Za návštěvu stojí především františkánský klášter La Recoleta či Dům svobody, kde v roce 1825 došlo k podepsání vzniku Bolívie. Od roku 1991 je město na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Copacabana

Bolívijská pláž Copacabana | rchphoto/123RF.com
Bolívijská pláž Copacabana | rchphoto/123RF.com

Nepleťte si bolívijskou Copacabanu se známou brazilskou pláží. Bolívijská Copacabana je totiž malebné a poklidné městečko na břehu jezera Titicaca. Původně byla centrem kečuánských poutníků. Nyní se zde pravidelně konají nejrůznější festivaly a folklórní slavnosti. Prohlédnout si zde můžete i překrásnou katedrálu vyvedenou v maurském stylu.

Potosí

Město Potosí a hora Cerro Rico v Bolívii | flocu/123RF.com
Město Potosí a hora Cerro Rico v Bolívii | flocu/123RF.com

Zamiřte také do nejvýše položeného města na světě, které leží ve výšce 4090 metrů nad mořem – Potosí. Právě zde bylo v roce 1545 objeveno největší naleziště stříbra na světě, v 18. století bylo nejbohatším městem světa. Toto období slávy ale už připomíná pouze hora Cerro Rico – Bohatá hora. Můžete si zde však vyzkoušet těžký život horníků – dostanete kombinézu, gumáky a čelovku a dozvíte se, že horníci ke svému přežití potřebují devadesátiprocentní alkohol a koku na žvýkání. Navštívit můžete také Mincovní dům a kostel San Lorenzo. Také Potosí figuruje na seznamu UNESCO.

Bolívie je nepochybně zemí s pohnutou historií a osudem. Vydáte-li se do této země, určitě nebudete litovat. Ať už vás víc baví chození po památkách nebo prohlížení přírodních krás.

Zajímavosti v sousedních státech:

Předchozí článekSan Gimignano v Toskánsku – památky a zajímavá místa v italském středověkém skvostu
Další článekDovolená na řeckém ostrově Lesbos – památky, zajímavosti a místní pochoutky