Zajímavosti v Peru – památky a zajímavá místa k navštívení

8979

Tropická džungle plná exotických rostlin a živočichů, vrcholky drsných And, divoká Amazonie, tajuplné Machu Picchu, pobřeží a písčité pláže, zvyky kmenů místních lidí, zapomenutá kamenná města, barvy, život, energie, dobrodružství. To je Peru – jeden z největších kulturních skvostů naší planety.

Zajímavosti o Peru

  • Obrovské bohatství památek a kultury má své kořeny v říši Inků, která zde zanechala ta nejzajímavější archeologická naleziště světa.
  • Další nespornou chloubou Peru je jedna z nejzachovalejších oblastí amazonského deštného pralesa na světě s neuvěřitelnými variacemi fauny a flóry – z volně žijících živočichů zde můžete obdivovat kajmany, papoušky Ara, jaguáry a další exotické tvory.
  • Peru je rájem outdoorových adrenalinových zážitků. Můžete se zde vydat po stopách zapomenutých stezek, sjet dravou řeku na raftu nebo se vydat na pouštní trek.
  • Obyvatelé Peru jsou přátelští a země je celkově velice otevřená k turistům a cizincům. Je až překvapivé, kolik z národních, a hlavně přírodních památek, je přístupných s možností objevovat opravdu zapomenutá zákoutí.

Zajímavá místa a památky v Peru

Pobřežní hlavní město Lima

Nejspíš vás to hned ze začátku potáhne k návštěvě hlavního města. Pro někoho je toto místo hodně chaotické, ale v tom spatřujeme jeho kouzlo. Poznejte tajemství ukrytá v muzeích, památkách i nočních barech a restauracích. Říká se, že Limu musíte hlavně ochutnat. A je to pravda. Koupíte zde snad nejlépe připravované pochoutky národní kuchyně – známé ceviche, což jsou syrové kousky ryb v citrusech, nebo pokrm zvaný cecina, vysušené vepřové maso s místním kořením. Určitě nevynechejte památky historického centra a kouzlo Hlavního náměstí Plaza Mayor.

Starobylé město Cusco

Pokud chcete zažít trochu jiný život města, než na jaký narazíte v Limě, vyrazte do starobylého Cusca. Je to město staré více než 1000 let, což poznáte na každém kroku. Snad nejkrásnější je toulat se dlážděnými uličkami a jen se nechat unášet atmosférou, která je zde všudypřítomná. Najdete zde mnoho pozůstatků unikátní architektury Inků, zejména kamenné budovy a chrámy.

Navzdory hojným památkám, které najdete přímo ve městě, je Cusco známé spíše jako brána do Machu Picchu, díky kterému se z malého města uprostřed And stalo velké turistické centrum.

„Ztracené město Inků“ Machu Picchu

Místo, nad kterým budete s úžasem stát několik hodin a stejně se vám nebude chtít odejít. Najdete jej v Andách ve výšce kolem 2 500 m.n.m. Jedná se o tajuplné město Inků, které bylo postaveno pomocí kamenných kvádrů ve stylu teras. Dodnes není známo, jaký byl účel tohoto místa a proč jej nechali zchátrat. Najdete zde pozůstatky více než stovky staveb a chrámů, které jsou vzájemně propojeny.

Jedná nevýhoda celého místa je jeho vysoká návštěvnost – jedná se bezesporu o nejnavštěvovanější památku celé Jižní Ameriky.

Jezero Titicaca

Národní rezervace a světový unikát – jezero Titicaca by určitě nemělo chybět na žádném cestovatelském seznamu. Říká se o něm, že se zde rodí Slunce. Kromě toho, že se jedná o největší jezero Jižní Ameriky, je místo navíc čarovně fascinující. Celý region, kterému jezero vévodí, se skládá s rozpadlých chrámů, zalesněných kopců a vysokých andských vrcholů.  Rezervace je navíc domovem jedinečných horských kultur i živočišných druhů, zejména chráněného ptactva.

TIP: Navštivte Islas Flotantes de los Uros. Pokud chcete vidět něco opravdu unikátního, zamiřte prozkoumat plovoucí ostrovy Uros. Jedná se o uměle vytvořené ostrovy na jezeře Titicaca, které jsou domovem původních obyvatel. Ti si ostrovy sami vytvořili z rákosí, které roste kolem jezera. Dnes se samozřejmě jedná o velkou turistickou atrakci, ale i tak má místo své kouzlo.

Laguna, palmy a písečné duny Huacachina

Podle legendy laguna Huacachina vznikla, když se princezna a dcera místního vládce svlékala před koupáním v lázni. Když se podívala do zrcadla, spatřila, že ji pozoruje neznámý lovec. Lekla se a zrcadlo rozbila – tím se přeměnilo na lagunu Huacachina.

Pokud to vezmeme méně prozaicky, laguna Huacachina dnes patří k peruánským nejexkluzivnějším turistickým střediskům. Místo je obklopené palmami, písečnými dunami a samotná laguna nabízí léčivou vodu. Jedná se o podzemní prameny smíšené s bahnem, za kterým sem jezdí lidé vyléčit si artritidu a revma.

Pevnost Kuelap

Opevněné kamenné město postavené v šestém století je další perlou peruánské kultury. Skládá z více než 200 budov (které jsou částečně rozpadlé), obehnaných velkými kamennými zdmi. Komplex najdete na hřebeni hor s výhledem na údolí Utcubamba – 40 km jižně od Chachapoyas.

Posvátné město Inků Pisac

Pokud nemáte možnost navštívit snad nejznámější památku Peru – Machu Picchu, může vyrazit do dalšího archeologického naleziště pozůstatků Incké říše – městečka Pisac. Nachází se asi 45 min jízdy autobusem od města Cusco, a je známé zejména pro své tradiční ranní trhy, které se konají třikrát do týdne.

Hlavním lákadlem je samozřejmě naleziště a pozůstatky původního města, které zde vzniklo kolem roku 1400. Hlavní zajímavostí jsou pozůstatky kamenné citadely a okolní kamenné vysuté zahrady.

Deštný prales v Amazonii

Pro milovníky turistiky a exotických míst tady máme žhavý tip na nezapomenutelné dobrodružství. Návštěvu jedinečného deštného pralesa, který se rozprostírá kolem nejdelší řeky světa – Amazonky. Pro vstup si raději najměte průvodce, platí zde totiž určitá pravidla, které je dobré neporušovat. Amazonský prales je velice rozsáhlý a můžete do něj vstoupit na mnoha místech. Jedno z nejpřístupnějších je u samotného pramene Amazonky, blízko města Iquitos.

Amazonie je místem s největší biodiverzitou na světě. Najdete zde tisíce druhů zvířat a rostlin. Můžete zde narazit na nejrůznější savce, kapybary (největší hlodavec na světě), z rostlin na palmy či orchideje.

Pláže a relax na Máncora Beach

Nemůžeme nevzpomenout alespoň jeden tip na skvělé letní radovánky a odpočinek u moře. Vynikající mořské plody, vodní sporty, palmy, mořské vlny i projížďky na koních, to vše můžete zažít na pláži Máncora Beach, populárním plážovém letovisku. Jedná se o jednu z nejkrásnějších pláží celé země, která je jedinečná také díky velkým vlnám. Ty, společně s velkým počtem slunečných dní zaručují, že je tato lokalita surfařským rájem.

Vždy jste byli zvědaví, jak to vypadá v Jižní Americe? V Peru toho zažijete spousty, a ještě něco navrch. Najdete zde mix starověkých civilizací, koloniální i starobylou architekturu a jednu z nejpozoruhodnějších krajin na světě. Od vysokých pohoří, přes pouště a džungle, po pláže a kosmopolitní města. To vše vás čeká v Peru, kraji zapomenutých kultur.

Předchozí článekZajímavosti v Lichtenštejnsku – zajímavá místa a památky k vidění
Další článekZajímavosti v Nizozemsku – zajímavá místa a památky k vidění