Zajímavosti v Paraguayi – zajímavá místa a památky k vidění

6159

Krásná příroda plná volně žijících zvířat i jedinečná latinskoamerická kultura. To na vás čeká v Paraguayi, turisty dosud neobjevené zemi, která se nachází v centrální části Jižní Ameriky. Paraguay má za sebou velmi bouřlivou historii plnou válek o území a diktátorských vlád. Dnes se však jedná o poměrně stabilní zemi, která má svým návštěvníkům co nabídnout. Paraguay je však turisty lehce přehlížena, protože podle jejich mínění nenabízí tolik světově známých atrakci, jako třeba sousední Brazílie, Bolívie či Argentina. To je však mylná domněnka, protože Paraguay je krásnou zemí s množstvím architektonických i přírodních krás.

Hlavním a zároveň největším městem Paraguaye je Asunción, který se nachází na východním břehu řeky Paraguay. Kromě pár větších měst se zde nachází množství tradičních vesniček, jejichž návštěva Vám pomůže seznámit se s jedinečnou místní kulturou. Obyvatelstvo Paraguaye je mnohem více homogenní, než obyvatelstvo většiny zemí Jižní Ameriky. Většina Paraguayanů jsou potomky Evropanů či původních obyvatel zvaných Guaraní. Kultura celé země je silně ovlivněna právě odkazem Guaraní a jazyk Guaraní je spolu se španělštinou úředním jazykem země.

Paraguay je vnitrozemskou zemí, kde významné vodní zdroje tvoří řeky. Název země je odvozen z jazyka Guaraní a znamená něco jako “řeka, která dává život moři”. Paraguay je spíše rovinatou zemí s množstvím plošin. Nejvyšším bodem je hora Mount San Rafael vysoká 850 metrů. Značnou část území dříve tvořily rozsáhlé lesy. V důsledku odlesňování se jejich rozloha značně zmenšila, ale pořád jsou domovem významných rostlin, dřevin i zvířat. V místních lesích najdete například cesmíny paraguayské, z jejichž sušených lístků vzniká celosvětově oblíbený čaj maté. Mezi zástupce zvířat obývajících Paraguay patří například oceloti, jaguáři, netopýři, nutrie a v řekách poté můžete na obávané piraně. Vypravte se za poznáním této dosud nepoznané země a určitě nebudete litovat. Poznáte jedinečnou kulturu a uvidíte množství nádherných míst.

Zajímavosti o Paraguayi

  • Paraguay je jedním ze světově největších exportérů elektrické energie vytvořené pomocí vodních elektráren.
  • Paraguay je jedním z největších producentů sojových bobů na světě.
  • Oblíbeným paraguayským tancem je polka, původem český lidový tanec.
  • Kromě tradičního fotbalu, rybaření, tenisu, basketbalu a golfu, jsou zde oblíbeným sportem také automobilové závody – každé září se koná třídenní rallye závod zvaný Transchaco Rally, který vede paraguayskou částí oblasti zvané Chaco Boreal.
  • Paraguay je zemí kontrastů – uvidíte zde chudobu i nezměrné bohatství, krásné a nedotčené přírodní rezervace i nenapravitelné zásahy člověka, povozy tažené koňmi i luxusní mercedesy, řemeslné dílny sousedící s obrovskými nákupními centry…

Zajímavá místa a památka v Paraguayi

Parque Nacional San Rafael

Poslední velký úsek jihoamerického Atlantického lesa nacházející se na území Paraguaye, jedinečný San Rafael, je rájem pro všechny milovníky krásné přírody a zvířat. Bylo zde zaznamenáno více než 430 druhů volně žijících ptáků, včetně několika ohrožených druhů. Jedná se o velmi exotickou a poměrně přístupnou část paraguayské divočiny.

The Chaco

Dalším přírodním rájem na území Paraguaye je oblast zvaná Gran Chaco, která se rozprostírá na území hned několika jihoamerických států a o kterou Paraguay válčila v letech 1932 – 1935 s Bolívií. Chaco zabírá celou západní část Paraguaye, přibližně 60 % území země (žijí zde však pouze 3 % obyvatel). Jedná se o obrovskou planinu, kterou tvoří dvě části – vlhké palmové savany a suché lesy. Ačkoliv dochází k soustavnému odlesňování oblasti, Gran Chaco je stále jedinečným místem pro pozorování divoké zvěře. Můžete zde spatřit hejna vodních ptáků i dravce kroužící na nebi. Historicky bylo Chaco domovem pro domorodé lovce a sběrače.

Encarnación

Encarnación je považován za nejatraktivnější město v celé zemi. Pyšní se takovými přezdívkami jako “La Perla del Sur” či “Capital de Carnaval” a často je ambiciózně označován za nové Rio de Janeiro. Najdete zde krásné pláže u řeky i oblíbenou promenádu. Město je také rodištěm neslavně proslulého diktátora Alfréda Stroessnera, jehož rodný dům nyní slouží jako soukromá univerzita.

Nedaleko města se navíc nachází památky zapsané na Seznam světového dědictví UNESCO – Jezuitské misie La Santísima Trinidad del Paraná a Jesús de Tavarangué (esuit Missions of La Santísima Trinidad de Paraná and Jesús de Tavarangue)

Yaguarón Church

Františkánský kostel z 18. století známý pod názvem Yaguarón, který je jedinečným zástupcem koloniální architektury, se nachází přibližně 48 kilometrů od města Asunción. Navenek kostel působí jako velmi jednoduchá stavba se samostatnou dřevěnou zvonicí, jeho interiér vás však jednoznačně uchvátí. Jedná se o jeden z nejvíce zdobených kostelů v Jižní Americe. Obdivovat zde můžete řadu úchvatných maleb i řezbářských prací.

Basilica de Caacupé

Dech beroucí odpověď Paraguaye na populární vatikánskou baziliku. Tak je označována Basilica de Caacupé nacházející se v jinak poklidném a obyčejném provinčním městě nedaleko Asunciónu. Bazilika ožívá 8. prosince, kdy se koná El Día de la Virgen a sjíždějí se sem věřící ze všech koutů země. Na náměstí před bazilikou se vejde přibližně 300 000 lidí.

Fortín Boquerón

Fortín Boquerón je místem, kde se odehrála jedna z rozhodujících bitev války o Gran Chaco, která proběhla v letech 1932 – 1935. Dnes zde najdete jedinečné muzeum, ve kterém se můžete seznámit s historií tohoto konfliktu i gigantický pomník postavený z původních obranných prvků. Můžete si zde prohlédnout také dosud živý, vydlabaný strom, který byl využíván jako úkryt pro odstřelovače.

Co navštívit v Asunciónu

  • Palacio Lopéz – fenomenální stavba nacházející se v Asunciónu. Palác původně sloužil jako sídlo vládnoucí dynastie Lopéz. Budova je známá také pod názvem Palacio de Gobierno a i v současné době zde sídlí vláda země. V současnosti je pozorování i focení budovy bezpečné, ale v prvních letech po vyhlášení nezávislosti hrozilo za pouhý pohled na exteriér zastřelení.
  • Jardín Botánico – dříve byla tato oblast majetkem dynastie Lopéz. Dnes zde sídlí městská zoologická zahrada, malá přírodní rezervace i několik muzeí, včetně místního přírodovědeckého muzea, které je umístěno ve skromném koloniálním domě.
  • Museo del Barro – jedno z nejoblíbenějších muzeí ve městě. V muzeu můžete obdivovat různá umělecká díla, včetně významných maleb, politických karikatur a řemeslných výrobků. Vystavené exponáty pocházejí z různých období – najdete zde výrobky pocházející od domorodců, z předkolumbovské éry i ze současnosti. Zaveze Vás sem autobus číslo 30, kterým se dostanete také k oblíbenému Parque Ñu Guazú, který je se svými krásnými jezery a turistickými trasami příjemným místem k odpolední procházce.

Paraguay je fascinující zemí, která Vás jednoduše okouzlí. Nezapomeňte prozkoumat všechna krásná místa a ochutnat všechny chutě země, které se Vám samy nabízejí v podobě výtečné místní kuchyně ovlivněné tradičními pokrmy Guaraní. Mezi oblíbené pochoutky patří hovězí maso a pokrmy připravované z čerstvých ryb. Chutné pokrmy můžete zapít populárním pivem, alkoholických nápojem vyrobeným z cukrové třtiny či zde vyráběným čajem maté. Spojení této jedinečné kuchyně, fascinující latinskoamerické kultury a krásných míst a památek činí z Paraguaye velmi atraktivní zemi, na níž budete ještě dlouho vzpomínat.

Předchozí článekZajímavosti ve Rwandě – památky a zajímavá místa k navštívení
Další článekZajímavosti v Nikaragui – památky a zajímavá místa k navštívení