San Gimignano v Toskánsku – památky a zajímavá místa v italském středověkém skvostu

2342

Jak se přenést o několik století zpět a vychutnat si autentickou středověkou atmosféru? Stačí projít hradbami italského městečka San Gimignano. Množství věží vyskytujících se v malém městečku je skutečně zarážející. Ovšem ještě podivuhodnější je středověký ráz města, který přetrval staletí. Jak se podařilo ubránit dalším změnám?

Město, kde se zastavil čas

San Gimignano je, bez nejmenších pochyb, jedním z nejoblíbenějších výletních cílů malebného Toskánska. Ne náhodou je od roku 1990 zapsáno na seznamu UNESCO. San Gimignano leží na náhorní plošině, takže nabízí nádherné pohledy do okolní krajiny poseté vinicemi a olivovými háji. A ještě monumentálněji díky tomu působí všudypřítomné věže. Historie města sahá až do 4. století př. n. l., kdy se zde nacházela etruská osada. Současná podoba města je však dílem gotického slohu.

Poloha v blízkosti tří významných měst, Florencie, Sieny a Pisy, výrazně napomohla rozvoji města. Oblast také zbohatla díky pěstování vzácného šafránu a nepostradatelné vinné révy. Poté však přišel úpadek, způsobený především morovou epidemií, který měl však z dnešního pohledu aspoň částečně pozitivní následky. V opačném případě byste si totiž nemohli vychutnat neopakovatelnou středověkou atmosféru. Takže i dnes se můžete procházet po krásných náměstích lemovaných honosnými středověkými stavbami. Okolní, mírně kopcovitá krajina nabízí pohled na nekonečné vinice a olivové háje.

Věže a nic než věže

Počet obranných věží činil 72. Dochovalo se jich sice „pouze“ čtrnáct, ale i to je velmi úctyhodný počet. Věže navíc městečku dodávají velmi osobitý ráz. Ne náhodou bývá San Gimignano nazýváno „Manhattanem středověku“. Avšak v tomto případě na vás historie dýchne při každém kroku. Hranolové obranné věže často nebyly opatřeny ani okny. Věže sice plnily primárně obrannou funkci, ale pro městkou honoraci byly symbolem prestiže. Významné šlechtické rody i bohatí obchodníci se přeháněli v tom, kdo postaví vyšší věž. Tato pomyslná soutěž vedla k tomu, že konstrukce přestávaly být bezpečné, a proto vedení města přistoupilo k výškové regulaci. Nejvyšší věží je tedy Torre Grossa dosahující výšky 54 metrů a poskytující nádherný výhled na město a široké okolí. V těsném závěsu následuje Torre Rognosa s 52 metry.

Okouzlující architektura na každém kroku

Město je chráněno historickými hradbami s množstvím bran. Za zmínku v tomto případě rozhodně stojí Porta San Giovanni nebo Porta San Matteo. A také samotné centrum města má kromě věží ještě co nabídnout. Piazza della Cisterna vděčí za svůj název studni, která byla ve středověku jediným zdrojem pitné vody. Dalším výrazným bodem je Piazza del Duome, na kterém si můžete vychutnat skleničku místního vína. V centru se nachází početné, precizně vyzdobené paláce, které předběhly svou dobu. Vyniká zejména Palazzo comunale, jehož součástí je již zmíněná Torre Grossa a ve kterém se v současné době nachází městské muzeum. Nádhernou ukázkou toskánské románské literatury je bazilika Nanebevzetí Panny Marie, nazývaná rovněž Collegiata. Další významnou církevní památkou je kostel svatého Augustina (Chiesa di Sant‘ Agostino).

Ovšem San Gimignano nabízí kromě bohaté architektury i jiné povyražení pro zástupy turistů. Jedním z nich je například muzeum mučicích nástrojů (Museo della Tortura), které sídlí na místě vskutku příhodném, konkrétně ve Věži Ďáblice (Torre della Diavola). Pohled na město nabídnou zbytky pevnosti Rocca.

Láká vás návštěva romantického středověkého města? Potom se sem vydejte raději mimo hlavní turistickou sezónu, tedy alespoň v červnu nebo září. Odměnou vám bude nejenom příjemnější teplota. Prohlídku města zpříjemní také výborná italská zmrzlina a káva a hlad zažeňte v nějaké malé pizzerii nebo nad talířem domácích těstovin. San Gimignano totiž stojí za to poznat všemi smysly!

Předchozí článekBanská Štiavnica na Slovensku – zajímavosti, památky a tipy na výlety do okolí
Další článekZajímavosti Bolívie – památky a zajímavá místa k navštívení