Zajímavosti Chile – památky a zajímavá místa k navštívení

10789

Jste náročným turistou, který hledá zajímavou destinaci dále od domova? Mnoho zajímavých míst na vás čeká v Chile, zemi v jižní Americe. Užijete si tu rozmanité přírody, exotiky, ale také si mimo jiné pochutnáte na dobrém víně a najdete tu i další podněty, díky nimž na svou dovolenou v Chile budete dlouho vzpomínat.

Zajímavosti o Chile

  • Chile má tvar nudle. Jeho délka je 4 380 km. Jde o nejdelší stát na světě.
  • Země sousedí s Peru, Bolívií a Argentinou.
  • Nejvyšším bodem Chile je Nevado Ojos del Salado s nadmořskou výškou 6 893 m n. m. Jde zároveň o nejvyšší vulkán na světě.
  • Úředním jazykem země je španělština. Šlo totiž o španělskou kolonii. Chile získala nezávislost roku 1818.
  • Země je ohraničená vysokými pohořími a díky tomu jsou zde ideální podmínky pro lyžování.
  • Chilské víno je vynikající. Oblíbenou odrůdou je Chardonnay a Pinot Nori. Proslulou oblastí, v níž se víno pěstuje, je údolí Aconcagua (severně od Santiago de Chile).

Zajímavá místa a památky Chile

Santiago de Chile

Santiago de Chile představuje hlavní město státu. Žije zde (včetně aglomerace) téměř třetina veškerého obyvatelstva země. Jde o moderní město, ale své si zde najdou i příznivci historických památek.

Chcete si prohlédnout pamětihodnosti z koloniální doby? Minout byste určitě neměli Iglesia de San Fransisco. Jde o nejstarší tamější budovu. Její stavba započala roku 1586. Bez zajímavosti není ani katedrála Catedrala Metropolitana. Mnoho staveb z koloniálních dob však bylo zničeno zemětřesením.

Z dalších pěkných staveb si ještě uveďme alespoň Palacio Cousiño. Na své si přijdou i příznivci muzeí (Museo de la Memoria y los Derechos Humanos, Museo de la Moda)

V blízkosti hlavního města se nacházejí Andy. Pohled na ně si vychutnáte z Metropolitního parku (Cerro San Cristóbal). Na kopec, na kterém park je, se dostanete pěšky, případně lanovkou. Příjemným místem na odpočinek je rovněž Cerro Santa Lucia nacházející se v centru města nad hlavní třídou Av. O´Higgins.

Velikonoční ostrov

Od roku 1888 pod Chile spadá rovněž Velikonoční ostrov (Easter Island), který je obrovským lákadlem turistů. Hlavní atrakcí jsou obrovské sochy lidských postav. Nazývají se moai. Váží několik tun a jsou vytesané z tufu. Najdete je roztroušené po celém ostrově.  Postavy nemají nohy, tělo je nejasné a propracované jsou především hlavy. Sochy pochází z 10. až 16. století a jsou odkazem na starou polynéskou kulturu.

Celkově má ostrov mystickou atmosféru. Téměř celá jeho plocha je pokryta národním parkem Rapa Nui (Rapa Nui National Park), který je na seznamu UNESCO. Park je rozdělený na sedm sekcí – Rano Kau (vyhaslá sopka s vesnici Orongo na vrcholu), Puna Pau (místo, kde byly vytvářeny kamenné ozdoby soch moai zvané pukao), Rano Raraku (hlavní místo výroby soch moai), Anakena (severní pláže s archeologickými lokalitami), Aha Akvi (archeologický komplex), Hanga Roa (hlavní město ostrova) a Costa Norte.

Historická čtvrť Valparaíso

Historická čtvrť Valparaíso (Historic Quarter of the Seaport City of Valparaíso) se nachází ve městě Valparaíso, které naleznete ve středním Chile. Jde o významný přístav, ale i důležité kulturní centrum země (je tu mimo jiné devět univerzit). Turistům má rozhodně co nabídnout. Ne nadarmo je historická čtvrť zapsána na seznamu UNESCO.

Budete-li ve městě, nenechte si ujít návštěvu kulturního parku Parque Cultural de Valparaíso. Tvoří ho budova kreativního centra, administrativní budova, muzeum a nové budovy multifunkčního centra.

Ve městě mimo jiné najdete šestnáct lanovek. Kochat se budete krásnými výhledy. Už jste si do sytosti vychutnali historické centrum města? Zajděte si odpočinout na pláž.

Kostely v Chiloé

Pokud vás zajímají církevní památky, nenechte si ujít kostely v Chiloé (Churches of Chiloé). Jde o čtrnáct kostelů, které jsou dokonce na seznamu UNESCO. Výjimečné jsou tím, že jsou ze dřeva. Vznikaly od 17. století a i přes použitý materiál se dochovaly. Jsou příkladem splynutí původní kultury s tou evropskou.

Kostely nechávali stavět jezuité, později se na nich podíleli františkáni. Největší z nich najdete ve městě Castro. Jeho věže dosahují výšky 42 metrů. Díky těmto kostelům je Chiloe celosvětově proslulé.

Chiloé patří mezi největší ostrovy jihoamerického kontinentu. Díky tamější přírodě a poklidu zde roste na významu ekoturistika.

Město Sewell

Na seznamu UNESCO je také hornické město Sewell (Sewell Mining Town). Nachází se na svazích And (v nadmořské výšce 2 000 m). Panuje zde tedy horské klima.

Město vzniklo na počátku 20. století a do 70. let se tu těžila měď. V době své největší slávy tu žilo až 15 000 lidí. Poté bylo opuštěno. Prohlédněte si, jak vypadá uměle vybudovaná obec pro pracovní sílu – v tomto případě dělníky těžící měď.

Ledkové doly Humberstone a Santa Laura

Ledkové doly Humberstone a Santa Laura (Humberstone and Santa Laura Saltpeter Works) najdete na severu Chile. Doly byly v provozu od konce 19. století a je jich tu kolem dvou stovek. Tento unikát je na seznamu UNESCO a zároveň patří mezi památky v ohrožení. V dolech pracovali a žili dělníci nejen z Chile, ale také Bolívie a Peru. Bojovali za sociální spravedlnost.

V současné době je město opuštěné. Můžete si tu však prohlédnout některé pozůstatky těžby. Zavítejte rovněž do tamějších malých muzeích rozmanitých předmětů. Uveďme si třeba expozice hraček, s nimiž si tehdejší děti hrály.

Qhapaq Ňan

Qhapaq Ňan je kečuánský název označující incký systém cest, což je unikátní síť komunikacích v Andách. Svůj název si nese podle Inků, kteří ho využívali. Začali ho tvořit v 15. století. Díky své jedinečnosti se dostal na seznam UNESCO.

Původní incké stezky dosahovaly zřejmě až 30 000 km. Nezasahují jen na území Chile, ale také Argentiny, Bolívie, Kolumbie, Ekvádoru a Peru. Stezky sloužily k obchodním i vojenským účelům.

Poušť Atacama

Dobrodružnější turisty jistě bude lákat poušť Atacama. Představuje nejsušší poušť na Zemi. Navštěvovaná je především oáza San Pedro de Atacama. Jde o výchozí bod k různým místům v poušti. Ovšem i přímo toto místo stojí za prohlídku. Má příjemnou atmosféru. Projděte se uličkami, navštivte tamější obchůdky, zkrátka užijte si to.

Oblíbenými cíli v poušti je Měsíční údolí (Valle de la Luna), jezírko Laguna Chaxa, gejzíry El Tatio (nejvýše položené gejzíry), bývalé těžařské město Humberstone (viz. výše).

Valle del Elqui

Valle del Elqui je malebným údolím, které rozhodně stojí za bližší průzkum. Je tu pěkná příroda, prohlédnete si historické osídlení, ochutnáte tradiční jídlo a můžete se vydat na některou zábavnou prohlídkovou trasu a seznámit se s tamějším folklorem a řemesly. Místo je mimo jiné zajímavé i tím, že se sem jezdí pozorovat UFO. Také jde o rodiště Gabriely Mistralové, což je chilská básnířka a nositelka Nobelovy ceny za literaturu.

A co od své dovolené očekáváte vy? Pokud je vaší odpovědí exotika či něco nevšedního, vydejte se do Chile. Vaši cestu si užijete, ať už toužíte po exotice, luxusu, dobrodružství, či si chcete zalyžovat, nebo ochutnat výborné víno. A jistě tu najdete i další podněty, díky nimž v Chile prožijete dovolenou snů.

Předchozí článekZajímavosti Gambie – zajímavá místa a památky k vidění
Další článekZajímavosti Namibie – zajímavá místa a památky k vidění