Zajímavosti Brazílie – památky a zajímavá místa k navštívení

19963
Brazilské pobřeží v Rio de Janeiru | filipefrazao/123RF.com
Brazilské pobřeží v Rio de Janeiru | filipefrazao/123RF.com

Co se vám vybaví, když se řekne Brazílie? Někomu Amazonský tropický deštný prales, jiným Rio de Janeiro s dominantou v podobě sochy Krista Spasitele a nejen příznivci veselí vědí, že se zde koná každoročně světově známý karneval. A co dál? Jaká fakta je dobré o této zemi vědět? Jaké památky a místa navštívit? Pojďme se společně podívat alespoň na to nejzajímavější.

Zajímavosti o Brazílii

  • Brazílie je největší zemí Latinské Ameriky.
  • Město Rio de Janeiro je celosvětově známé především svým karnevalem. Koná se každoročně v únoru.
  • Název země je odvozený od národního stromu Pau Brasil, který je velmi vzácný. Z tohoto stromu se vyrábí smyčcové hudební nástroje a má i další využití.
  • Na území Brazílie je Amazonský prales, největší tropický deštný les na světě s rozlohou 5 500 000 km2. Zasahuje i do dalších států.
  • V Brazílii se mluví portugalsky.

Zajímavá místa a památky v Brazílii

Socha Krista Spasitele v Rio de Janeiro

Socha Krista Spasitele v Rio de Janeiro | marchello74/123RF.com
Socha Krista Spasitele v Rio de Janeiro | marchello74/123RF.com

Socha Krista Spasitele je hlavní dominantou města Rio de Janeiro, proslulého především každoročními karnevaly. Do roku 1960 šlo také o hlavní město Brazílie.

Socha Krista Spasitele je světoznámou památkou, bez níž si nejde Rio de Janiero, potažmo Brazílii, představit. Tyčí se nad městem, konkrétně na hoře Corcovado. Společně s dalšími památkami Ria je na seznamu UNESCO. Dokonce je zařazena do novodobého seznamu Sedmi divů světa. Na podstavci sochy je vyhlídková trasa, která vám umožní nádherný výhled na celé město.

Copacabana

Brazilská pláž Copacabana v Rio de Janeiru | marchello74/123RF.com
Brazilská pláž Copacabana v Rio de Janeiru | marchello74/123RF.com

Nemusíte být přímo milovníci přímořské turistiky, abyste už zaslechli o pláži Copacabana. Jde o jednu z nejznámějších pláží světa. I toto zajímavé místo najdete v Rio de Janeiru. Pláž je dlouhá čtyři kilometry a je úchvatná svou jedinečnou polohou mezi žulovými skalami a Atlantikem. Nejenže si můžete užít příjemné chvíle na pláži, ale také tu najdete mnoha barů a celkově se tu v noci nudit nebudete. Projděte se také po zdejší promenádě z kostek černé a bílé barvy. Navrhl ji Roberto Burle Marxh a dokončena byla roku 1970.

Vodopády Iguaçu

Vodopády Iguacu v Brazílii | casadaphoto/123RF.com
Vodopády Iguacu v Brazílii | casadaphoto/123RF.com

Vodopády Iguaçu mají úžasnou atmosféru a patří mezi nejkrásnější na světě. Najdete je ve stejnojmenném brazilském národním parku ležícím na argentinsko-brazilské hranici. Celkově má tento park (resp. Parque Nacional Iguazú na argentinské straně a Parque Nacional do Iguaçu na brazilské straně) rozlohu 550 km2 a je na seznamu UNESCO. Z brazilské strany se sem dostanete z města Foz do Iguacu.

Vodopády Iguaçu jsou největším systémem vodopádů na světě. Prohlédnete si je v celé jejich kráse, a to díky speciálním lávkám a pozorovatelnám, která v parku najdete. Dokonce se můžete vyvést výtahem a pokochat se jimi seshora.

Chrám Bom Jesus do Congonhas

Chrám Bom Jesus do Congonhas v Brazílii | luchqueiroz/123RF.com
Chrám Bom Jesus do Congonhas v Brazílii | luchqueiroz/123RF.com

Chrám Bom Jesus do Congonhas představuje římskokatolický poutní chrám zapsaný na seznamu UNESCO. Nachází se ve městě Congonhas ve státě Minas Gerais (jihovýchod země) na vrcholu kopce Morro do Maranhão. Byl vystavěn ve druhé polovině 18. století.

Vaši pozornost jistě zaujme centrální schodiště před svatostánkem, které je zdobeno dvanácti sochami proroků (dle Starého zákona). Tyto sochy pochází z přelomu 18. a 19. století. Kromě soch na vrcholu kopce Morro do Maranhão je rovně součástí tohoto komplexu sedm kaplí představující Křížovou cestu.

Národní park Pantanal Matogrossense

Národní park Pantanal Matogrossense v Brazílii | saaaaa/123RF.com
Národní park Pantanal Matogrossense v Brazílii | saaaaa/123RF.com

Národní park Pantanal Matogrossense se nachází ve spolkovém státě Mato Grosso a je zapsán na seznamu UNESCO. Jde o součást chráněného území regionu Pantanal. Svůj domov tu má velké množství různých druhů živočichů i rostlin. Jedná se o jeden z největších sladkovodních ekosystémů na světě. To díky zdejším řekám Cuiabá a Paraquay. Pokud chcete tento národní park navštívit, zvolte si období mezi dubnem a říjnem. Po zbytek roku tu jsou četné srážky a nepříjemné jsou i vysoké teploty a velký výskyt komárů. Pozorování exotických zvířat vás nadchne. Líbit se tu bude všem milovníkům přírody. Místo je rovněž oblíbeným cílem rybářů.

Avenida Paulista

Avenida Paulista v Sao Paulo | f11photo/123RF.com
Avenida Paulista v Sao Paulo | f11photo/123RF.com

Avenida Paulista patří mezi nejvýznamnější bulváry světa. Chcete ho prozkoumat? Vydejte se za ním do města São Paulo. Je situován jihovýchodně od centra a jde o nejvýznamnější finanční centrum města. Kromě mrakodrapů, jejichž velké množství vás bude obklopovat, stojí za pozornost tamější Muzeum umění. Pokud se rádi pokocháte díly malířů Rembrandta, Rubense, Renoira a jiných, jste na správném místě. A jistě vás potěší i to, že vstup je zdarma. V okolí bulváru se nudit nebudete ani ve večerních hodinách. Celkově je tu velká koncentrace nejen nočních klubů, ale také kaváren a restaurací.

Z dalších památek São Paulo si ještě uveďme katedrálu Catedral de Sé, park Parque do Ibirapuera (je zde několik muzeí i botanická a zoologická zahrada), zábavní park Hopi Hari.

Historické centrum města Ouro Preto

Pohled na město Ouro Preto v Minas Gerais v Brazílii | prusaczyk/123RF.com
Pohled na město Ouro Preto v Minas Gerais v Brazílii | prusaczyk/123RF.com

Město Ouro Preto najdete ve spolkovém státě Minas Gerais v kopcovitém terénu. Pokud se vydáte na některý z kopců, můžete si z výšky prohlédnout město. Zajímavé je především jeho historické jádro, které je zapsáno na seznamu UNESCO. Uchvátí vás svými zachovalými budovami vystavěnými v portugalském barokním stylu.  V tomto stylu tu jsou k vidění kostely, mosty, kašny a další stavby. Zastoupeno je i rokoko.

Prohlídku můžete začít na hlavním náměstí – Praça Tiradentes. V samotném centru nenajdete žádné novější stavby. Od počátku 18. století se zde těžilo zlato. V 19. století bylo však vyčerpáno a význam města už nebyl takový. Památkou na „těžařské období“ je třeba zdejší důl Mina do Chico Rei.

Katedrála Zjevení Panny Marie

Katedrála Zjevení Panny Marie ve městě Brasília | filipefrazao/123RF.com
Katedrála Zjevení Panny Marie ve městě Brasília | filipefrazao/123RF.com

Katedrála Zjevení Panny Marie (Catedral Metropolitana de Nossa Senhora Aparecida) je na první pohled zajímavou památkou, kterou najdete v hlavním městě Brasilia. Byla dokončena roku 1970 a je národní historickou a uměleckou památkou. Její opěrnou konstrukcí tvoří 16 betonových sloupů ve tvaru hyperboloidu. Cestou ke katedrále minete velké bronzové sochy čtyř evangelistů a i vnitřní prohlídka katedrály stojí za to.

Z dalších památek hlavního města Brazílie si ještě uveďme náměstí Tří mocností, obloukový most Ponte Juscelino Kubitschek, palác Planalto.

Národní park Serra da Capivara

Za Národním parkem Serra da Capivara se vydejte do spolkového státu Piauí. O jeho jedinečnosti svědčí i to, že je na seznamu UNESCO. Rozkládá se na povodí řek Parnaíba a São Francisco. Líbit se tu bude milovníkům krásných přírodních scenérií, ale také jsou tu archeologická naleziště a skalní malby se stářím až 25 000 let.

Historické centrum Salvadoru

Historické centrum Salvadoru v Brazílii | filipefrazao/123RF.com
Historické centrum Salvadoru v Brazílii | filipefrazao/123RF.com

Salvador představuje hlavní město brazilského spolkového státu Bahia. Pro turisty je zajímavé především historické centrum, které je na seznamu UNESCO. Historické jádro je renovované, takže máte-li rádi památky, vydejte se na jeho průzkum. Z těch hlavních si uveďme katedrálu Catedral Basílica z druhé poloviny 17. století, muzea Museu de Arqueologia e Etnologia a Museu Afro-Brasileira, náměstí Terreiro de Jesus, barokní kostel Igreja Sao Francisco.  Kromě historické části města je tu ještě obchodní a finanční centrum. Mezi těmito částmi města je výškový rozdíl. Spojuje je lanovka a výtah.

Národní park Superagui

Národní park Superagui se rozprostírá na ploše 4 700 km2 a je na seznamu UNESCO. Projít se tu můžete po mnoho pěších stezek. Prohlédnete si tu mangrovníkové lesy, ale k vidění tu jsou i různá zvířata – od papoušků po jaguára. Park se nachází se na pobřeží státu Paraná. Za pozornost tak stojí rovněž zdejší pláže.

Pokud milujete nespoutanou přírodu bez zásahu lidské civilizace, určitě se do Brazílie vydejte. Uvidíte tu scenérie, které se vám jinde ve světě nenaskytnou. Nebo místo „dobrodružství“ se raději budete opalovat na krásné slunečné pláži? I to je možnost. A až vás to přestane bavit, porozhlédněte se po zajímavých historických památek. Najdete jich tu dost, především ve velkých městech. V únoru se pro změnu můžete zavlnit v rytmu samby. Necháte se zlákat?

Předchozí článekZajímavosti na Filipínách – zajímavá místa a památky k vidění
Další článekZajímavosti v Angole – zajímavá místa a památky k vidění