Kam v Jerevanu – památky a zajímavá místa

9146
Výhled na město Jerevan v Arménii | coprid/123RF.com
Výhled na město Jerevan v Arménii | coprid/123RF.com

Chcete během cestování především nasát atmosféru zajímavého města a načerpat nové zážitky? Pak vám Jerevan můžeme doporučit. Jerevan je hlavním a největším městem Arménie. Rozkládá se na ploše 227 km2 a žije zde kolem 1,3 milionů obyvatel. Najdete ho blízko hranici s Tureckem (cca 12 km).

Jerevan se stal hlavním městem Arménské sovětské socialistické republiky ve 20. letech minulého století. Město je zajímavé především tím, že patří mezi nejdéle trvale osídlená města. První obyvatelé tu žili již v 8. století před naším letopočtem. V tu dobu tu byla vesnice Erebuni.

Z toho by se dalo usuzovat, že město je plné památek, které vzbudí obrovský zájem všech milovníkům historie. Bohužel tomu tak není. Na vině je zemětřesení, jež město několikrát v minulosti postihlo. To poslední, obzvlášť ničivé, proběhlo roku 1988. V současné době je tak město modernějšího rázu.

Začněte na Náměstí Republiky

Kam se v Jerevanu vrtnout nejdříve? Začněte s prohlídkou třeba na Náměstí Republiky kruhového tvaru. Vede sem velké množství ulic a je to…zkrátka centrum města, kde se odehrávají důležité akce. Můžete tu v některém z četných obchůdků nakoupit suvenýry a také se tu nachází různé důležité budovy. Jednou z nich je Státní muzeum arménské historie. Čekají tu na vás různé artefakty vázající se k historii města i celého státu.

Náměstí Republiky v Jerevanu | photoaliona/123RF.com
Náměstí Republiky v Jerevanu | photoaliona/123RF.com

Z dalších budov tu najdete Národní galerii, Ministerstvo zahraničí, Ministerstvo dopravy. Náměstí je nové. Staré budovy byly zbourány v první čtvrtině dvacátého století.

Od Náměstí Republiky se můžete vydat k zachovalému kostelu Katoghike ze 13. století. Jde o nejstarší církevní stavbu v Jerevanu.

Kostel Katoghike v Jerevanu | elec/123RF.com
Kostel Katoghike v Jerevanu | elec/123RF.com

Kam se ještě podívat ve městě?

Jak jsme si už uvedli, příliš historických památek v Jerevanu nenajdete. Alespoň nějaké však ano. Mezi ně patří Modrá mešita vystavěná v 18 století. Později byla přeměna na muzeum, ale v současné době jde o opět funkční mešitu. Najdete ji kousek od centra v zástavbě. Dostanete se však pouze do zahrady, nikoliv dovnitř.

Modrá mešita v Jerevanu | vahann/123RF.com
Modrá mešita v Jerevanu | vahann/123RF.com

Pokud se vzdálíte dál od centra, vyhledejte Památník arménské genocidy. Rozprostírá se na kopci Tsitsernakaberd. Připomíná vyvraždění zhruba 1,5 milionů Arménů Turky. Ke genocidě došlo před sto lety. Památník je v parku a tvoří ho jehla a nakloněné žulové desky v kruhu. Uprostřed, v hloubce 1,5 metrů, hoří věčný oheň.

Památník arménské genocidy na Tsitsernakaberd v Jerevanu | photoaliona/123RF.com
Památník arménské genocidy na Tsitsernakaberd v Jerevanu | photoaliona/123RF.com

Nechce se vám takto smutně skončit prohlídku Jerevenu? Dopřejte si na závěr třeba pěkný výhled na hlavní město Arménie, alespoň za předpokladu, že bude pěkné počasí. Výhled vám nabídnou betonové Kaskády v Jerevanu. Jde o moderní památku, která vám kromě výhledu umožňuje prohlédnout si sochy a fontány, jež jsou součástí monumentu.

Kaskády v Jerevanu | vahann/123RF.com
Kaskády v Jerevanu | vahann/123RF.com

Ararat: Posvátná hora

Na horu Ararat máte z Jerevanu krásný výhled. Hora Ararat je jedním z důležitých arménských symbolů a to i přesto, že leží vlastně v Turecku. Nachází se několik kilometrů od hranic s Arménií. Vrchol Araratu sahá do výšky 5 137 m n. m..

Hora Ararat v Arménii | vahann/123RF.com
Hora Ararat v Arménii | vahann/123RF.com

Že vám název hory něco říká, i když jste se nikdy o Turecko nebo Arménii nezajímali? Má biblický význam. Podle ní právě zde po potopě světa přistála Noemova Archa.

Pokud jste příznivcem vysokohorské turistiky, možná si sem budete chtít z Jerevanu udělat výlet. Důležité je dobře se vybavit, ale také si získat povolení k výstupu od tureckých úřadů. Nahoru se můžete vypravit pouze s průvodcem. Pro zkušené není trasa na vrchol nějak zvlášť obtížná. Unavující je však její délka a velké převýšení, které budete muset zdolat.

A Ararat ještě jednou…

A když už budete v Jerevanu, byla by škoda neochutnat jeden z nejžádanějších arménských koňaků v barvě sytého jantaru. Ptáte se, jakou má spojitost s Araratem? Odpověď je jednoduchá – jméno. Přímo v Jerevanu je výrobní závod této lihoviny, takže se můžete vypravit na prohlídku s ochutnávkou. Brandy se tu vyrábí od roku 1887. Už při příchodu do továrny vás zaujme její příjemná vůně, která vás bude lákat k ochutnání. Tak na zdraví…

I když není tolik českých turistů, kteří by směřovali do Jerevanu, má Jerevan svá lákadla, jež některé přivábí. Také vás město něčím zaujalo? Poznejte jeho atmosféru na vlastní kůži.

Předchozí článekLuanda – zajímavá místa a památky
Další článekPodgorica – zajímavá místa a památky