Zajímavosti v Turecku – památky a zajímavá místa k navštívení

8275

Turecko je stát, který se rozkládá v Malé Asii (Anatolii) a jihovýchodní Evropě. S rozlohou 780 580 km2 se přitom po Rusku a Kazachstánu jedná o třetí největší evropskou zemi. V Turecku navíc žije přibližně 80 milionů obyvatel. Ačkoli jako nejznámější město musíme uvést Istanbul, hlavním městem je Ankara. Nutno dodat, že Malá Asie je od nepaměti křižovatkou kultur, což se pochopitelně projevuje na pestrosti místních památek. Kromě toho však můžete obdivovat také přírodní krásy.

Zajímavosti o Turecku

  • 97 % území Turecka se nachází v Malé Asii a zbylá 3 % leží v Evropě ve Východní Thrákii. Tyto dvě části jsou odděleny průlivy Bospor a Dardanely a samozřejmě také Marmarským mořem.
  • Malá Asie je oblastí, která hraje v lidských dějinách důležitou roli již od neolitu. Vystřídalo se zde také obrovské množství kultur, z nichž jmenujme alespoň kulturu chetitskou, řeckou, římskou, byzantskou, arabskou či osmanskou.
  • I když oblast formovaly především civilizace předoasijské a evropské, Turci jako etnikum patří mezi turkické národy, jež pocházejí ze Střední Asie. Do Anatolie přitom pronikali zejména v 1. polovině 2. tisíciletí po Kr.

Zajímavá místa a památky v Turecku

Metropole Istanbul

Toto město mělo v historii mnoho názvů, a to také Byzantion, Konstantinopolis či Cařihrad. Díky strategické poloze mezi Evropu a Asií ale vždy hrálo důležitou roli. Dnes se jedná o jedno z nejnavštěvovanějších míst Turecka, a to zejména díky místním památkám. Z doby Byzantské říše se např. zachovaly zbytky Hippodromu (Hippodrome of Constantinopole), tedy sportovního a společenského centra. Obdivovat lze i nádherný chrám Hagia Sofia (Hagia Sophia), který byl Osmany v roce 1453 upraven na mešitu, případně Sulejmanovu mešitu (Süleymaniye Mosque) ze 16. století, tedy jednu z největších a nejkrásnějších historických staveb ve městě.

Hlavní město Ankara

Ankara sice nepatří k turisticky nejvyhledávanějším místům, za návštěvu však stojí. Město prošlo značnou modernizací, takže se zde nachází mnoho moderních bulvárů. Z novodobých staveb lze obdivovat např. překrásnou mešitu Kocatepe (Kocatepe Mosque) postavenou ve 20. století, případně Atatürkův bulvár (Atatürk Boulevard) připomínající Paříž. Za historií pak můžete vyrazit do starého města Ulus či do Muzea anatolských kultur (Museum of Anatolian Civilizations).

Archeologická lokalita Trója (Troy)

Kdo by neznal pověst o Trojské válce, kterou zaznamenal řecký básník Homér, jenž žil právě v Malé Asii. Od té doby, co Tróju v roce 1870 objevil německý amatérský archeolog Heinrich Schliemann, se jedná o jednu z nejznámějších archeologických lokalit světa. Nachází se přitom na pobřeží Egejského moře jižně od Istanbulu.

Město Chattušaš (Hattusa)

Chattušaš bylo hlavní město civilizace Chetitů, která ovládala většinu Malé Asie ve 2. tisíciletí př. Kr. Chetité přitom byli Indoevropané a jejich jazyk také jako první z této větve vstoupil do dějin (mimochodem jej rozluštil český orientalista Bedřich Hrozný). Ač byla civilizace ve 12. století př. Kr. zničena, dodnes se zde zachovaly chrámy, královské paláce, hradby i soubor skalního umění v Yazılıkaya. Město leží východně od Ankary.

Národní park Göreme a skalní lokality v Kappadokii (Göreme National Park and the Rock Sites of Cappadocia)

V centrální Anatólii, konkrétně v údolí Göreme a jeho okolí se vyskytuje okouzlující krajina, na kterou měla velký vliv eroze. Kromě toho vás uchvátí do skal vysekané svatyně z byzantského období, ale také skalní vesnice a podzemní města. Takové scenérie jen tak někde neuvidíte.

Hierapolis a Pamukkale

Do minulosti se můžete vrátit i v Hierapoli. Jedná se o bývalé antické město, v němž je možné obdivovat zbytky tehdejších chrámů a lázní. Postaveno navíc bylo v místě dnes zvaném Pamukkale, což je jedna z hlavních turistických atrakcí Turecka. Nachází se zde totiž svah pokrytý bílým travertinem a minerální prameny. Ty v průběhu let vytvořili úchvatná jezera, terasy a kaskády.

Hora Nemrut

Východní Anatólie ukrývá další skvost, který snoubí tvůrčí síly přírody a člověka. Hora Nemrut je vysoká 2 134 metrů, čímž ovšem ještě není tak výjimečná. Její vrchol byl ovšem navršen uměle, a to vládcem Antiochem I. v 1. století př. Kr. Jedná se vlastně o mohylu vysokou 49 metrů, která měla připomínat panovníka a zároveň sloužila jako pocta bohům.

Hora Ararat

Ararat je nejvyšší horou Turecka, když jeho vrchol leží v nadmořské výšce 5 137 m. Výstup přitom není extrémně náročný, takže se dá zvládnout. K hoře Ararat se váže i slavný biblický příběh, neboť právě zde, anebo jinde v Araratských horách měla po potopě světa přistát Noemova archa.

Vanské jezero (Lake Van)

Vanské jezero patří mezi přírodní krásy země, protože se v jeho okolí nacházejí hory i nádherná příroda. Tuto bezodtokovou vodní plochu naleznete na východě Turecka, a to konkrétně na Arménské náhorní plošině. Vanské jezero má úctyhodnou rozlohu 3 713 km2 a v minulosti se v blízkosti nacházelo starověké království Urartu.

Turecko se řadí k zemím, ve kterých je možné obdivovat rozličné kulturní památky, ale také zajímavou přírodu. Ne nadarmo se tedy jedná o oblíbenou destinaci českých cestovatelů. Vzhledem k současné politické situaci byste ovšem měli být při návštěvě obezřetní. Nejnebezpečnější oblastí je přitom jihovýchod země a aktuálně se nedoporučuje ani návštěva Ankary.

Předchozí článekZajímavosti ve Velké Británii – zajímavá místa a památky k vidění
Další článekZajímavosti ve Švédsku – zajímavá místa a památky k vidění