Zajímavosti Gruzie – památky a zajímavá místa k navštívení

5167

Pod majestátním pohořím Kavkazu, na rozmezí jihovýchodní Evropy a jihozápadní Asie, leží u Černého moře překrásná a zajímavá země, která nese název Gruzie. Nachází se mezi Ruskem, Tureckem, Ázerbájdžánem a Arménií.

Gruzie je typická svým příjemným klimatem, úžasnou přírodou, ale také celou řadou památek a míst, které rozhodně stojí za vidění.

Zajímavosti o Gruzii

  • Gruzínský název státu je Sakartvelo, anglický Georgie – pravděpodobně podle svatého Jiří, jenž je patronem Gruzie.
  • V Gruzii žije pouze necelých pět milionů obyvatel, přesto zde žije mnoho národnostních menšin.
  • Adžárie je jediná autonomní republika, která zůstala dodnes součástí Gruzie. Abcházie je sice dosud oficiálně považována za gruzínské území, nicméně ve skutečnosti je ruským protektorátem, který je na Rusku závislý.

Zajímavá místa a památky v Gruzii

Tbilisi

Hlavní město Gruzie Tbilisi leží v údolí řeky Kura a bylo založeno už v 5. století. Nejvýznamnější památkou je zde pevnost Narikala, která byla už několikrát dobyta a znovu přestavěna. Můžete se sem dostat pěšky od mostu Metechi, případně i využít lanovku. Rozhodně se to vyplatí, výhled z pevnosti vám totiž vezme dech. Kromě toho se vedle ní nachází vysoká socha Kartlis Deda (Matka Gruzie). Zamířit můžete také na ulici Rustaveli, kde stojí divadla, kostely a vládní budovy. Vystoupat či vyjet lanovkou můžete na kopec Mtatsminda, kde se nachází nejen televizní věž, ale především oblíbený zábavní park se spoustou atrakcí.

Mccheta

Náboženským střediskem Gruzie je městečko Mccheta, které se nachází severně od Tbilisi. V roce 326 zde král Mirian III. přijal křesťanství a do 5. století byla Mccheta hlavním městem Iberie. Náboženských památek je zde celá řada a mnoho jich je od roku 1994 zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO.

Telavi

Město vína, tak se přezdívá městu Telavi, které se nachází uprostřed Kachetie ve vyhlášené vinařské oblasti země. Podle místních se zde lidé věnují pěstování vína dokonce už od 6. tisíciletí př. n. l., jisté však je, že dnes zde roste více než 120 odrůd vína a celá oblast je protkána vinnými sklípky. Kromě toho si zde můžete prohlédnout i královskou pevnost Batonis Ciche, která pochází ze 17. století a je nejzachovalejším gruzínským středověkým palácem, či kachetskou pevnost z 9. až 10. století Dzveli Galavani.

Nikorcminda

V regionu Rača se nachází sídlo místního biskupa, katedrála Nikorcminda. Pochází z 11. století a v 17. století byla ve velké míře přestavěna. Z doby založení katedrály pochází vnitřní výzdoba, která zahrnuje sochané reliéfy symbolizující náboženské výjevy. Ze 17. století si zde pak můžete prohlédnout mistrovské fresky.

Klášter Gelati

Jednou z nejvýznamnějších památek celé Gruzie je klášter Gelati, jenž byl zařazen i na seznam UNESCO. Přezdívá se mu Jeruzalém východu nebo také druhé Athény. Naleznete ho poblíž města Kutaisi v západní Gruzii a prohlédnout si zde můžete akademii s observatoří, hrobku krále Davida a hned tři kostely. Tím největším je Katedrála Narození Panny Marie (Cathedral of the Nativity of the Virgin Mary) s bohatou interiérovou výzdobou, který založil právě král David. Stojí zde i brána, jíž sem David přivezl ve 12. století z dobytého ázerbájdžánského města Gandža. Prohlédnout si zde můžete také řadu rukopisů a nástěnných maleb pocházejících z 12. až 17. století či hrobku Jiřího V. Zářivého.

Klášter sv. Davida z Garedži

Mezi nejznámější gruzínské památky patří skalní klášter sv. Davida z Garedži, který naleznete na hranicích s Ázerbájdžánem, asi 70 kilometrů od Tbilisi. Tento rozsáhlý komplex plný kostelů, kaplí i cel vytesaných ve skále založil už v 6. století David Garedža, jeden z tzv. syrských otců.

Gori

Nejznámějším, ale zároveň nejvíce neslavně proslulým Gruzíncem je bezesporu Josif Džugašvili, tedy Josif Vissarionovič Stalin. Ten se narodil ve městě Gori, kde se dodnes nachází jeho muzeum. To připomíná nejen život tohoto diktátora, ale přibližuje i jeho původ a podmínky, ve kterých žil. Můžete si zde prohlédnout fotografie a dokumenty, ale také jeho posmrtnou masku. Dům, v němž se narodil dnes chrání kamenné kryty. Prohlédnout si však můžete jeho obří sochu na místním náměstí.

Kronika Gruzie

Pod názvem Tbiliské moře se skrývá přehrada, která leží severně od Tbilisi. Za příjemného počasí se zde můžete i vykoupat. Co je však zajímavější, je takzvaná Kronika Gruzie, která stojí přímo u přehrady. Jedná se o kamenné kvádry tyčící se až do výšky 30 metrů, na nichž jsou vytesány výjevy ze života Ježíše Krista a z historie Gruzie. Navíc se zde nacházejí i sochy králů v nadživotní velikosti. Ne náhodou toto místo získalo přezdívku gruzínský Stonehenge.

Kazbek

Jedna z nejvyšších a zároveň nejkrásnějších hor Gruzie stojí v podhůří Kavkazu, na severu Jižní Osetie. Dosahuje do výšky 5033 metrů. Právě k této hoře byl podle řecké mytologie za trest připoután Prométheus a vystaven útokům supa poté, co navzdory Diovu zákazu lidem přinesl oheň. Pokud máte rádi vysokohorskou turistiku, rozhodně sem zamiřte.

Gruzie je zemí, která může snadno zaujmout naprosto každého. Jako dělaná je pro ty, kteří se rádi věnují vysokohorské turistice, ale i milovníky historie, kteří rádi navštěvují neobvyklé a významné památky. Když si k tomu přičteme příjemné klima v podhůří Kavkazu, je Gruzie ideálním cílem vašich cest.

Předchozí článekZajímavosti v Estonsku – zajímavá místa a památky k vidění
Další článekZajímavosti v Rumunsku – zajímavá místa a památky k vidění