Kam ve Florencii? Za památkami i zábavou!

3942
Západ slunce s výhledem na Florencii | off/123RF.com
Západ slunce s výhledem na Florencii | off/123RF.com

Hledáte, kam byste vyrazili? Zajeďte si do Florencie! Proč zrovna tam? Protože je to město módy, skvělého jídla, vůní, klenotů, umění i naprosto jedinečné historie. Jde o jedno z nejúžasnějších míst na zemi, které inspirovalo řadu autorů k vytvoření zcela nezapomenutelných děl.

Florencie, jedno z nejkrásnějších a nejbohatších měst na světě, významné centrum, které najdete i na seznamu světového dědictví UNESCO. Metropole ležící v centru Toskánska na řece Arno. Je to vskutku úchvatné město, jehož historickou část navštíví ročně na jeden milion lidí z celého světa.

Florencie, kolébka renesance!

Jedním z největších magnetů města je její městská zástavba s úzkými uličkami, jež se nezměnila od dob, kdy tu začala vládnout renesance. K nejznámějším a nejnavštěvovanějším památkám Florencie patří klenutá katedrála Santa Maria Del Fiore, která je vidět daleko široko pro svou věž a ohromnou kopuli největší na celém světě.

Katedrála Santa Maria Del Fiore ve Florencii | olgacov/123RF.com
Katedrála Santa Maria Del Fiore ve Florencii | olgacov/123RF.com

Nedaleko od ní se pak nachází Campanille a křtitelnice, čili Baptisterium, s úžasnými vraty.

Baptisterium ve Florencii – jovannig/123RF.com

Renesanční umění si můžete z blízka prohlédnout v Galerii Uffizi. Nachází se zde největší sbírka italského renesančního umění, což činí 25% italského uměleckého dědictví. Vidět zde můžete ta nejvzácnější díla na světě. K dalším velmi vyhledávaným lokalitám patří Bargello, Accademia, kostely Santa Maria Novella, Santa Croce, Palác Pitti i Palazzo Vecchio na Piazza della Signoria, jež se nachází v centru města. Krásnými zdejšími muzei je Muzeum knihy a Muzeum Leonarda Davinciho.

Středověký most Ponte Vecchio ve Florencii | efired/123RF.com
Středověký most Ponte Vecchio ve Florencii | efired/123RF.com

Naprosto jedinečným místem, centrem zlatníků, je i Ponte Vecchio, který představuje legendární spojnici mezi dvěma částmi Florencie. Na druhé straně mostu se nachází cesta k vrcholu se sochou Davida, odkud je krásný pohled na město. Ten nejkrásnější je však ještě o kousek výš, z hřbitova u baziliky San Miniato.

Detail sochy Davida ve Florencii | donyanedoma/123RF.com
Detail sochy Davida ve Florencii | donyanedoma/123RF.com

Památky však nejsou jedinou atrakcí Florencie. Je to také město módy a nakupování.

Kam na nákupy ve Florencii?

Ve městě naleznete všechny druhy obchodů, luxusní butiky, galerie, starožitnictví, řemeslnické dílny i trh s potravinami, kde si můžete zakoupit čerstvé regionální delikatesy (sýry, vína, nakládané olivy, sušená rajčata i koření). K nejlákavějšímu sortimentu, které tu jsou nakupovány jako dárky nebo suvenýry, patří zlaté šperky, keramika, parfémy, předměty vyrobené z florentského papíru a kožené výrobky (čili boty, tašky, kabelky, opasky, rukavice, pouzdra i peněženky.).

Chutná florentská kuchyně

Florentská kuchyně má velmi blízko k typické kuchyni celého Toskánska, pro níž je charakteristická jednoduchost. K nejdůležitějším zdejším potravinám patří olivový olej, chleba, maso a víno. Zdejší kuchyně je zdravá a chutná. K těm největším lokálním pochoutkám patří Florentský biftek, Pappa al Pomodoro (rajská polévka) a panini. Z vína vám doporučujeme ochutnat regionální Chianti, které patří k nejlepším nejen v Itálii. K mání ho máte ve zdejších v restauracích, ale kromě ní je víno nabízeno také přímo na vinicích, které se nacházejí kousek za městem. Ve Florencii nabízí i chutné dezerty a kávy. Naprosto jedinečnou zdejší pochoutkou je však úžasná zmrzlina, která se zde ostatně také v 16. století narodila. Jestliže si tedy chcete ve Florencii pochutnat na pravé toskánské kuchyni, hledejte zde vývěsní štíty s nápisem enoteca.

Noční život ve Florencii

Byla by škoda, kdybyste si svůj život nezpestřili i o noční prožitky. Florencie je v noci nádherná. Pokud se však nechcete toulat nočním městem a rádi byste se bavili, je tu pro vás spousta klubů, hospod a diskoték. Skoro všechny kluby a hospody se nachází poblíž Dómu, a pak vždy okolo dalších známých náměstí. Pořádně se okolo sebe dívejte, protože tu v nočním víru můžete zahlédnout i nějakou tu italskou nebo zahraniční celebritu.

Předchozí článekZpáteční letenky do Londýna z Brna za 878 Kč
Další článekBagdád – co vidět a navštívit během dovolené?