Zajímavosti na ostrově Elba – zajímavá místa a památky aneb co vidět?

14586

Tento ostrov zná většina z nás z hodin dějepisu jako ostrov, kde žil v exilu Napoleon Bonaparte. Ostrov Elba se nachází na jihu Itálie, kde jej na severu omývá Ligurské a na jihu Tyrhénské moře. Jedná se také o třetí největší italský ostrov, hned po Sicílii a Sardinii.

Dnes je ostrov známý především pro svou vinnou révu, která se zde ve velkém pěstuje. Celý ostrov je součástí národního parku Toskánské souostroví a pokud vás láká pěší turistika, za zmínku určitě stojí také nejvyšší bod ostrova, tedy Monte Capanne s nadmořskou výškou 1019 metrů. Co všechno ještě můžete na ostrově vidět?

Zajímavá místa a památky na Elbě

Capoliveri

Jak jsme již zmiňovali, Elba je známá pro vinnou révu. Jedna z nejdůležitějších oblastí pro její pěstování je pak právě oblast Capoliveri, ve které si vychutnávali její víno již staří Římané. Kromě vynikajícího vína a vinic zde ale najdete také památky, jakými jsou například svatyně Santuario Madonna delle Grazie vystavěná v 16. století, pevnost Focardo, která byla postavena v roce 1678 Španěly a která byla využívána jako obranná pevnost či kostel San Michele, ze kterého zbyla už jen pouhá apsida. Nicméně i ta stojí za návštěvu, jelikož pochází z roku 1376.

Monte Calamita, která je ve výšce 413 m, je známá především pro své doly a naleziště nerostů. V této části se nachází velké množství magnetitu, díky kterému zde nefungují kompasy a o kterém se říká, že je důvodem ztroskotání mnoha lodí u pobřeží, jelikož magnetit údajně přitahoval kovové části těchto lodí a ty se pak roztříštily o skály v Punta Calamita. Kromě magnetitu se zde nachází také hematit, limonit, pyrit, azurit a další nerosty. V této oblasti stojí za zmínku rozhodně také pláže jako například pláže Barabarca, Ferrato, Margidore a mnohé jiné.

Portoferraio

Portoferraio je největším městem na ostrově. Jedná se o jedno z nejvýznamnějších míst na Elbě, a to především díky jeho historii, která spadá až do dob Etrusků. Na tomto místě žil i Napoleon Bonaparte, na jehož počest je zde otevřené muzeum Villa dei Mulini a můžete si zde projít také jeho tehdejší domov ve Villa San Martino.

Navštívit byste rozhodně měli také pevnost Medici, kterou navrhl architekt Giovanni Battista Bellucci, románský kostel Santo Stefano alle Trane či etruskou pevnost Castiglione. Na své si zde přijdou také vyznavači umění. Nachází se zde mezinárodní umělecké centrum Italo Bolano či obrazová galerie Pinacoteca Foresiana. Za návštěvu rozhodně stojí také botanické zahrady v Ottonelázně San Giovanni.

Marciana Marina

Tato okouzlující rybářská vesnička, je tou nejmenší obcí v Toskánsku a nachází se v okolí zátoky na severozápadním pobřeží ostrova. Její malý přístav je především velice oblíbeným cílem nadšenců do plachtění. Do roku 1958 zde byl velice významný výlov tuňáka, který se nakládal v olivovém oleji a vyvážel z ostrova. Z tuňáka se zde také dělá místní pochoutka botargo, která je připravována z jiker tuňáka. Výlov ukončil příliš silný proud, který právě v roce 1958 zamotal a zničil všechny lovné sítě.

I přesto, že se jedná o nejmenší obec, v Marciana Marině naleznete hned několik menších pláží jako Baia della Caletta, La Fenicia či Redinoce.

Porto Azzurro

Další rybářské městečko, které je tentokrát známé především pro svou křišťálově čistou vodu a zlaté pláže. Městečko se do roku 1947 nazývalo díky vězení v pevnosti Longone Porto Longone, nicméně poté se jeho název změnil právě na Porto Azzurro (doslovný překlad dnešního názvu vesničky je „Azurový Přístav“). Pláže, které zde najdete, jsou například Barbarossa, Reale, La Rosssa, Terranera či La Pianotta. Nachází se v zálivu Mola, který je tím největším na celém ostrově Elba.

Asi se není čemu divit, že pro své krásné pláže je tato zemědělská a rybářská vesnička velice oblíbenou turistickou destinací. Kromě pláží zde ale můžeme najít i zajímavé památky jako například svatyni Madonna del Monserrato či španělský kostel Cuore Immacolato di Maria. Zajímavou turistickou atrakcí je také malý důl ve vísce Pianetto. Jedná se o miniaturní stavbu dolu, po kterém se projíždíte na malém vláčku.

Věž Marina di Campo

Tato věž se kdysi tyčila nad rybářskou vesničkou, dnes se nachází v centru města Marina di Campo, které je oblíbeným cílem turistů především během letní sezóny. Věž byla původně součástí obranného systému ostrova a je významná především pro to, že pochází z 11. století a tyčí se do výšky 25 metrů.

Na ostrově Elba si přijdou na své především milovníci historie, nicméně, dostane se zde také na milovníky umění, dobrého vína, plaveb po moři, pěší turistiky či potápění. Na spoustě pláží se dá i šnorchlovat nebo se můžete vydat na plavbu po moři a pozorovat delfíny a velryby.

Předchozí článekZajímavosti Mikronésie – památky a zajímavá místa k navštívení
Další článekDovolená v bulharském Nesebaru – zajímavá místa, památky a další zajímavosti