Zadar – páté největší chorvatské město uprostřed dlouhého chorvatského pobřeží je centrem Severní Dalmácie. Jeho význam ještě zvětšuje obrovský přístav. Historické centrum leží na malém poloostrově. Zadar se však neustále rozšiřuje, což umožňují rovné pláně, Ravni kotari, směrem do vnitrozemí. K Zadaru náleží také sedm blízkých ostrovů – Premuda, Rava, Silba, Olib, Ist a Iž. Čím však Zadar upoutá každého turistu?
Ve znamení antické a renesanční architektury
Jeden z vstupů do města neochvějně střeží monstrózní Pevninská brána, chorvatsky zvaná „Kopnena vrata“, která je součástí městských hradeb.
A dále už na návštěvníky čekají pravidelně uspořádané ulice umožňující dobrou orientaci. Právě podélné a příčné ulice jsou nejvýraznější římskou stopou, stejně jako římské fórum s pozůstatky chrámu. Od nepaměti je centrem veřejného života Národní náměstí, kde se do výše tyčí Městská věž (Gradska straža) se zvonicí a kostel svatého Vavřince. Po historickém jádru města jsou však rozesety mnohé antické a renesanční památky, jedna vedle druhé, například paláce Nassis, Grisogono, Ghirardini či Patrizio, které vykazují značnou inspiraci italským prostředí, zapříčiněnou benátskou nadvládou. Významným místem je také náměstí Trg Pet bunara, tedy náměstí s pěti studněmi, které obyvatele města nejednou zachránily při obléhání.
Ráj pro milovníky sakrálních staveb
Nespornou architektonickou perlou je bezesporu kostel svatého Donáta na místě, které bývalo římským fórem. Jeho historie sahá až do 9. století. Patrový kostel, vysoký celých 27 metrů, je rovněž významnou sakrální stavbou předrománského období.
Vzácná je rovněž románská trojlodní katedrála zasvěcená svaté Anastázii, mučednice z dob raného křesťanství. V monumentální stavbě se nachází nejen původní krypta, ale zvonice se nabízí výborný výhled na celé město.
Klenotnicí plnou překrásných exponátů zaujme kostel svatého Františka, který je znám také renesanční křížovou chodbou. A opomenout nelze ani kostel svatého Simeona, který láká zejména na vzácný relikviář znázorňující výjevy ze života tohoto světce. Relikviář z pozlaceného stříbra váží neuvěřitelných 250 kilogramů. Ve výčtu kostelů by se dalo ještě dlouho pokračovat, ale podívejme se na další zadarské zajímavosti.
Muzea v Zadaru
Při delším pobytu v Zadaru stojí za prohlídku Národní muzeum, které představuje poutavé etnografické sbírky s hudebními nástroji, šperky a nechybí ani tajemný pás plodnosti. Netradiční zážitek nabízí rovněž Muzeum antického skla plné předmětů s významných archeologických nalezišť.
Ovšem větším lákadlem než muzea jsou rozhodně dvě zajímavé atrakce nacházející se na pobřežní promenádě v západní části města. Světelnou instalaci Pozdrav slunci tvoří tři sta skleněných desek se zabudovanými fotovoltaickými solárními panely. Obrovský kruh skýtá zajímavou podívanou zejména v noci, kde se rozehrává působivá hra světel a efektů. V sousedství tohoto turistického lákadla stojí neméně zajímavé Mořské varhany sestávající z 35 různě velkých trubek, ze kterých vyluzují tóny vzduté vlny příboje.
Během hlavní turistické sezóny na návštěvníky čeká řada koncertů, výstav a dalších rozmanitých kulturních akcí, kdy v ulicích narazíte na pouliční umělce, akrobaty, hudebníky apod.
Ať už budete v Zadaru trávit celou dovolenou, nebo se sem vydáte jen na jednodenní výlet z ostrova Pag nebo letoviska Biograd na Moru, zastavte se po prohlídce města v nějakém baru a objednejte si místní slavný likér „maraskino“. A zkrátka nepřijdou ani milovníci koupání v severní části města, v letovisku zvaném Borik.
- Přečtěte si i o dalších chorvatských zajímavostech.