Dovolená v Biogradu na Moru v Chorvatsku – zajímavá místa, památky a tipy na výlety do okolí

4813

Kam se vydat na letní dovolenou? Pokukujete po chorvatských letoviscích? Pak by vaší pozornosti neměl uniknout Biograd na Moru, město a přístav v Severní Dalmácií. Leží cca 28 km od Zadaru. Nachází se na poloostrůvku mezi zátokami Bošana a Soline.

Líbit se zde bude nejen příznivcům odpočinku a vodní zábavy na pláži, ale i milovníkům přírody. A pokud v daném letovisku budete, určitě se vydejte na některý z lodních výletů. V této lokalitě jsou velmi rozšířené.

Turisticky zajímavé je i okolí této oblíbené destinace a je jen na vás, jestli se rozhodnete poznávat přírodní krásy, nebo se zaměříte na historické památky. A co konkrétně je na Biogradu na Moru nejvíce lákavé? Pojďme si některá místa přiblížit.

Památky a zajímavá místa v Biogradu na Moru

Přístav v Biogradu na Moru (Port Biograd na Moru)

Biograd na Moru je přístavním městem. A že zdejší přístav pro jachty rozhodně stojí za prohlídku. Cože je na něm tak výjimečného? Je vybavený zcela unikátním osvětlením v jehož záři budou jachty v noci vypadat ještě lépe.

Pláž Dražica

Pláž Dražica (Dražica Beach) představuje hlavní pláž tohoto letoviska. Je oblázková a díky zdejšímu borovicovému háji má své romantické kouzlo. Líbit se tu bude i rodinám s malými dětmi, a to díky pozvolnému svažování do moře. Můžete se tu opalovat, užívat si vodních radovánek, ale také vám tu jsou nabízené další zábavné a sportovní činnosti, včetně tobogánu a potápěčského centra.

O čistotě a dalších kvalitách pláže svědčí skutečnost, že byla vyznamená Modrou vlajkou (symbol označující pláže splňující standardy pro péči o životní prostředí).

Pláž Bošana

Další velmi významnou pláží v Biogradu na Moru je Bošana (Bošana Beach). I ta je oblázková a vyznačuje se pozvolným vstupem do moře. Leží na severozápadní straně za přístavem. Chcete-li si udělat příjemnou procházku po pláži, vydejte se odsud do nedaleké vesničky. Nudit se ovšem nebudete, ani když zůstanete na pláži. Najdete tu běžný turistický servis.

Pláž Soline

Pláž Soline (Soline Beach) představuje velmi pěknou uměle vytvořenou zátoku. Pláž je písčito-oblázková. I toto místo je vhodné pro neplavce a rodiny s malými dětmi. A samozřejmě nechybí ani turistický servis – sprchy, kabinky na převlečení, hřiště, kavárny, promenáda…Rovněž tato část získala ocenění Modré vlajky.

Vlastivědné muzeum

Vlastivědné muzeum (Zavičajni muzej) najdete na pobřeží a dozvíte se v něm více o historii města. Prohlédnete si artefakty z potopené benátské lodi (potopila se v Pašmanském průlivu v 16. století, později byla vyzdvihnuta) a další historické a archeologické sbírky. Budova, v níž se muzeum nachází, byla vystavěna na přelomu 18. a 19. století.

Kostel sv. Anastázie

I když historie města je bohatá, příliš původních památek tu nenajdete. Nedochovaly se, tedy s výjimkou některých – třeba farního kostela Sv. Anastazie (Church of St. Anastasia) z 18. století. Uvnitř je mimo jiné 5 oltářů. Jeden z nich pochází právě z 18. století. Je dřevěný a má pozlacení. Kostel byl vystavěný v barokním stylu.

Kostel sv. Roka

Kostel sv. Roka (Church of St. Rocco) je kostel, který vznikal na přelomu 16. a 17. století na počest sv. Rocca, patrona proti moru. V interiéru kostela je k vidění pozlacený barokní oltář. Další církevní památkou, která je k vidění ve městě, je Kostel sv. Antonína, a za zmínku stojí také zbytek původních hradeb.

Kam na výlet do okolí Biogradu na Moru

V Biogradu je možné trávit čas různým způsobem. Kromě plavání a pobytu na pláži, můžete zvolit aktivní odpočinek. Ze sportovních příležitostí jsou to například potápění, volejbal nebo cykloturistika. A vychutnat si můžete i různé kulturní zážitky.

Chcete poznat také něco víc než „jen“ letovisko? Okolí vás nadchne především v případě, že upřednostňujete přírodní krásy. Nedaleko uvedeného města najdete totiž hned tři národní parky – Kornatské souostroví (218 km2, zahrnuje ostrov Kornat a dalších 88 ostrovů), Paklenica (krasový říční kaňon, komplex štol, jeskyně) a Vodopády řeky Krka (soustava peřejí, kaskád a vodopádu). V okolí Biogradu na Moru jsou ještě dvě chráněné krajinné oblasti – Telašćica a Vranské jezero.

Lákají vás spíše historické památky? I za nimi to z Biogradu na Moru nemáte daleko. Navštivte třeba město Zadar. Z konkrétních pamětihodností si uveďme Kostel sv. Donáta (Church St. Donat), katedrálu sv. Anastazie (Church St. Anastasia), antické fórum, pevnost Arsenal atd. Celkově vám toto město nabízí mnoho možností. Z dalších zajímavých měst v relativní blízkosti si ještě uveďme Trogir či Split atd.

A co takhle si udělat výlet lodí? Třeba na ostrov Pašman. Dostanete se na něj lodí zhruba po 20 minutách jízdy. Na ostrově si budete užívat pohodlí, relax a vodní radovánky na písčitých plážích.

Když se řekne Chorvatsko, snad každému se vybaví nějaká známá a oblíbená letoviska – Makarská, Istrie, Krk a mnohé další. Možná jste slyšeli i o Biogradu na Moru a možná je to pro vás zcela nový tip na chorvatskou destinaci.

Chcete-li si užít čisté moře, promenády, kvalitní turistický servis, přírodu a mnoho dalšího, určitě ji zvažte. Právem se stává stále vyhledávanějším cílem turistů.

Předchozí článekDovolená na Mallorce – zajímavá místa, památky a tipy na výlety do okolí
Další článekDovolená v Calella ve Španělsku – památky, zajímavá místa a tipy na výlety do okolí