Dovolená na ostrově Pag v Chorvatsku – zajímavá místa, památky a tipy na výlety

6963

Pag je chorvatským ostrovem na severu Dalmácie, který je protáhlý, tzn. velmi široký a na mnoha místech naopak opravdu úzký. Jeho celková rozloha činí 284,5 km2, což ho řadí na páté místo mezi všemi ostrovy patřícími k Chorvatsku. Na Pagu žije necelých 10 tisíc obyvatel, nicméně zejména v letních měsících zde pobývá daleko více lidí.

Ostrov Pag sice nepatří mezi nejznámější chorvatská letoviska, přesto vám jeho návštěvu můžeme doporučit. Navštívit totiž můžete několik větších středisek, menší sídla a zajímavá je nepochybně i zdejší krajina, jež má měsíční charakter. Kromě toho lze relaxovat na mnoha místních plážích, z nichž minimálně jedna patří k nejznámějším v Evropě.

Památky a zajímavá místa na ostrově Pag

Město Pag

Pag je hlavním střediskem celého ostrova, přičemž se zároveň jedná o největší město. Nachází se ve střední části, a to konkrétně u Pažského zálivu. Turisté zde ocení mnoho zajímavostí. Předně se v okolí města rozkládá řada pláží, které mají celkem téměř tři desítky kilometrů. Pag navíc v minulosti patřil k významným producentům mořské soli, proto zde lze obdivovat i krásné historické jádro, které tvoří stavby především ze 16. a 17. století. Hlavní dominantou je Kostel Nanebevzetí Panny Marie (Church of the Assumption), který pochází již z konce 14. století, ale později byl přestavěn.

Město Novalja

Novalja je po Pagu druhým centrem ostrova, leží ovšem severněji. Na rozdíl od výše zmíněného města jde navíc o novější zástavbu, takže turisté tu ocení především možnosti ubytování a zábavy. V Novalji konkrétně naleznou pestrou řádku barů a restaurací, ve kterých si lze pochutnat na mnoha specialitách, a to včetně mořských plodů a známého pažského sýra. Na své si ale přeci jen přijdou i milovníci historie, protože zde byl objeven antický vodovod, jenž rozhodně stojí za vidění.

Pláž Zrće

Pláž Zrće leží pouhé 3 km od Novalji a bývá nazývána „Ibizou Chorvatska“, což vypovídá o mnohém. Právě sem se totiž soustředí noční život na ostrově Pag. Nejenže se zde tedy můžete vykoupat v moři, ale především je možné navštívit celou řadu plážových barů, diskoték a klubů. Svá vystoupení tu navíc mají slavní DJs či hudební skupiny, takže užívat si lze až do rána, a to doslova. Místní podniky totiž nemají zákony stanovenou zavírací hodinu, takže to tady opravdu mnohdy jede takřka nonstop.

Město Mandre

Dalším významným letoviskem na ostrově je Mandre, které naleznete takřka přesně na půl cesty mezi Pagem a Novaljou. Stejně jako druhé jmenované středisko přitom disponuje novější zástavbou. Historické památky tu tedy očekávat nelze, nicméně zase se můžete spolehnout na moderní apartmány. Na pobřeží lze navíc trávit veškerý čas na oblázkových a písečných plážích a průzračné moře nabízí výtečné podmínky k potápění či šnorchlování.

Čista plaža

Pokud si na noční život příliš nepotrpíte a chcete u moře především odpočívat, 7 km od Mandre směrem na Novalju nevynechejte pláž s názvem Čista plaža, která se od Zrće výrazně odlišuje. Vydávají se sem tedy především rodiny s dětmi, které si chtějí užívat především koupání, opalování, ale také další plážové a vodní aktivity. Navíc musíme zdůraznit, že Čista plaža je mnohými návštěvníky považována za jednu z nejkrásnějších pláží celého Chorvatska, což rozhodně stojí za zmínění.

Vesnička Lun a prastaré olivovníky

Vydat se můžete i na úplný severozápad ostrova Pag k vesničce Lun, která se nachází na poloostrově stejného názvu. Jedná se o jedinou místní vnitrozemskou vesnici, jedinečnost oblasti však spočívá v něčem jiném. Naleznete tu totiž největší olivový háj Chorvatska, který čítá na 80 tisíc olivovníků. Některé z těchto stromů jsou přitom opravdu staré, neboť tu žijí i tisíc a více let. Navíc mají mnohé z nich netradiční tvary, takže jde o skutečně zajímavou podívanou.

Kam na výlet do okolí

Nejjižnější část ostrova Pag je skrze Pažský most spojena s chorvatskou pevninou. Není tedy žádný problém vyrazit do pevninské Dalmácie. Z velkých letovisek je přitom nejblíže Zadar, tedy páté největší chorvatské město, do kterého se můžete vydat jednoduše např. autobusem. Zadar přitom disponuje římskými i středověkými památkami, stejně jako krásnými plážemi, z nichž je nejznámější pláž Borik, kde si nepochybně užijí děti i dospělí.

Z Pagu lze navíc navštívit rovněž další ostrovy Chorvatska, na které si je možné udělat výlet lodí. Kromě několika menších ostrůvků jako např. Maun, Olib či Silba se jedná zejména o Rab, který se mj. pyšní tím, že se na něm nachází nejvíce písečných pláží v celém Jadranu. Asi nejzajímavějším místem je nicméně ostrov Cres, na němž žijí některé druhy ohroženého ptactva a v okolním moři lze spatřit i delfíny. Turistickou dominantu tu je zkrátka divoká příroda.

Ostrov Pag nabízí jeden zajímavý kontrast. Zatímco většina území by šla bez problémů nazvat oázami klidu, především pláž Zrće přeje bujarým večírkům. Pokud si tedy chcete užít poklidnou dovolenou a občas si zařádit, anebo naopak navštěvovat každý večer party a přes den odpočívat, jde o ideální turistickou destinaci. Navíc jsme ještě nezmínili, že zde svítí slunce zhruba 280 dní v roce, takže rovněž podmínky jsou tu optimální pro nezapomenutelnou letní dovolenou.

Předchozí článekVillach v Rakousku – památky, zajímavá místa a tipy na výlety do okolí
Další článekDovolená na ostrově Krk v Chorvatsku – památky, zajímavá místa a tipy na výlety