Zajímavosti v Chorvatsku – zajímavá místa a památky k vidění

13559

Chorvatsko je jednou z rostoucích a stále více zářících evropských hvězd. Tato pozoruhodná přímořská země se svými ostrovy a ostrůvky, zálivy, národními parky, dravými řekami, historickými městy, památkami a vinicemi, nabízí mnohem více než jen pláže nejznámějších letních resortů.

Zajímavosti o Chorvatsku

  • Podle posledních průzkumů je více než 90 % Chorvatů katolíků. S tím souvisí i zvyky a kultura v menších městech a vesnicích. Každá obec má svého patrona, jehož svátek slaví bohoslužbami, obřady a procesím. Chorvaté tak mají také větší množství národních svátků, kdy nemusí do práce.
  • Chorvaté si se svými sousedy Srby rozumí stejně dobře, jako Češi se Slováky. Jazyk je velmi podobný, až na to, že ten chorvatský je psán v latince, zatímco srbský v azbuce.
  • V Dalmácii používají místní obyvatelé jako pozdrav slovo pomalo“, což v překladu znamená doslova „ber to s klidem“, nebo „hoď se do klidu“.

TIP: Chorvaté neradi někam spěchají (to platí i pro obsluhu v restauracích a barech) – nechejte se vlákat do příjemného životního tempa a užijte si pomalé cestování.

Pokud chcete na své dovolené v Chorvatsku stihnout co nejvíce památek, je nejlepší si cestu rozdělit na několik částí.

Návštěvu Dalmácie je skvělé začít prohlídkou historického Splitu, který je dobrým výchozím bodem pro návštěvu okolních ostrůvků Brač nebo Hvar. Odsud to už není daleko ani do dalších lákavých míst, jako je Národní park Krka se známými vodopády, a také Dubrovník – historické město na seznamu památek UNESCO.

Určitě také nevynechejte poznávání poloostrovu Istrie, kde na vás čeká třeba útulné starořímské městečko Poreč a jedno z nejkrásnějších měst v celém Chorvatsku – Rovinj.

Zajímavá místa a památky v Chorvatsku

Hlavní město Záhřeb (Zagreb)

Nemohli bychom mluvit o návštěvě Chorvatska, kdybychom vynechali jeho hlavní město – Záhřeb. I přesto, že neleží na pobřeží, má své jedinečné kouzlo. Záhřeb lze částečně přirovnat k českému městu Brno – kosmopolitní, plné mladých lidí, ne moc velké, ne moc malé. Město plné krásných míst i památek, které se točí kolem historického centra (Horního města, Upper town), ležícího na kopci. Tam můžete vyjít po prudkých kamenných schodech, nebo se vyvézt historickou lanovkou.

Památky, které nevynechat:

  • Záhřebskou katedrálu (Zagreb Cathedral) a historické Horní město (Upper town) s jeho Kamennou bránou (Stone Gate)
  • Trh Dolac (Dolac market): Nejnavštěvovanější a nejznámější trh v centru města, kde za povyku místních nakoupíte vynikající čerstvou zeleninu a ovoce (které vám prodejci doslova donutí nejdříve ochutnat) i další lokální potraviny a produkty.
  • Kostel sv. Marka (St Mark’s Church), který je jednou z nejstarších budov v Záhřebu.

Split

Split patří k největším městům v Chorvatsku a splňuje všechny požadavky typické středomořské metropole. I přes jeho velikost si zachovává důvěryhodnou atmosféru maloměsta, s přátelskými obyvateli, obchůdky, tržnicemi, kavárničkami a pohodovými podniky.

Ve splitu určitě nevynechejte historické centrum (Old Town), které je zde od dob římských a je naplněné památkami až po okraj. Určitě si prohlédněte Dioklécionův palác (Diocletian Palace), kopec plný kostelů na samostatném výběžku Marjan (Marjan Hill), nebo splitská muzeaměstské muzeum (Split Town Museum) či archeologické muzeum (Archaeological Museum of Split). Nezapomeňte také na pláže přímo ve městě a na pobřežní promenádu zvanou Riva.

Národní park Plitvická jezera (Plitvice Lakes National Park)

Plitvická jezera patří mezi nejnavštěvovanější přírodní památky v celém Chorvatsku. Tento nádherný přírodní úkaz se skládá ze 16 propojených jezer a více než 90 vodopádů různé velikosti, jeskyní a dalších útvarů. Národní park se rozkládá na ploše téměř 73 000 akrů a dostanete se do něj autobusovou kyvadlovou dopravou. Dále se pokračuje pěšky – využít můžete mnoho turistických tras a stezek, které křižují prostranství celého národního parku.

Dubrovník

Dubrovník – nejjižnější a jedno z nejnavštěvovanějších měst v Chorvatsku určitě dobře znáte. Díky své oblíbenosti mezi turisty je často úplně přeplněné k prasknutí. Nenechte se ale odradit – návštěva historického centra a zejména vysokých hradeb (obojí památky UNESCO), ze kterých vidíte na širé moře a okolní ostrovy, stojí určitě za trochu tlačenice.

Dubrovník je plný historie a je označován za muzeum pod širým nebem. V historickém centru najdete nespočet gotických budov i barokních a renesančních paláců, kostelů a klášterů.

Poloostrov Istrie

Poloostrov Istrie je nádhernou hornatou krajinou, největším poloostrovem Chorvatska, kde najdete spousty historických míst i možností ke koupání, potápění a praktikování všech možných vodních sportů. Kromě nádherné krajiny plné vinic určitě nezapomeňte na návštěvu historických měst.

Poreč

Jedno z nejkrásnějších historických míst na Istrii, kde načerpáte spousty kulturních zážitků. Hned první památku, kterou určitě musíte navštívit, je monumentální Eufraziova bazilika (Euphrasian Basilica), která je zařazena na seznamu UNESCO. Další zajímavostí jsou určitě hradby města, pozůstatky římských chrámů, gotické i renesanční stavby i románský palác (Romanian Palace).

Na závěr si zajděte užít moře, které je zde azurově modré. Mezi nejlepší pláže patří Porto Bussola, Pical, Brulo a Zelena Laguna.

Rovinj

Istrie je kopcovitý poloostrov skrývající mnohé krásy a útvary. My se ale zastavíme ještě do jednoho městečka, které dle návštěvníků patří mezi nekrásnější v celém Chorvatsku – Rovinj. Najdete jej přímo na kopcovitém pobřeží, kde se majestátně tyčí historické budovy, hradby a stavby z dávných dob. Říká se, že malebné barevné domy rostou přímo z moře. Rovinj leží na skalnatém území, připravte se tedy na pořádný výšlap – ulice jsou strmé, avšak plné galerií, barů a vynikajících restaurací.

Pula

Pula, známé turistické a loďařské centrum, vyhledávané také pro nádherné pláže. Již staří Římané si toto město vybrali za své správní centrum, díky čemuž zde najdeme jednu velkolepou památku – římský amfiteátr (Pula Amphitheater). K nejpopulárnějším plážím ve městě patří Valovine, Valkane, Valsaline, Zlatne stjene.

Poloostrov Pelješac

Poloostrov Pelješac se od své sestry Istrie v mnohém liší. Je známý zejména pro své drsnější pobřeží, oblázkové pláže, menší vesnice s typickou středomořskou architekturou, vinice (a výborné červené víno) i hrady a opevnění. Za návštěvu určitě patří hradby a pozůstatky opevnění Ston (Ston’s fortification walls), které patří mezi nejdelší v Evropě.

Další velkou zajímavostí jsou solné pánve – sůl se zde vyráběla už ve středověku. Dodnes je proces tradiční a veškeré úkony se provádějí ručně s téměř původními nástroji.

Co si ale opravdu zamilujete, budou místní pláže, které se nacházejí u tradičních až ospalých vesniček. Vybrat si můžete od jemných pláží v Prapratnu a Žuljaně, přes nádherné oblázkové pláže Divna a Duba na severu po krásné zapomenuté pláže v Podobuce, Vodici a Viganji (rybářská obec). Celý ostrov je rájem pro potápění a šnorchlování.

Chorvatsko je Čechy často nedoceněná země. Všichni tam už byli, tak proč se vracet? Byla by však opravdu velká škoda Chorvatsko neprozkoumat trochu blíže. Až příště pojedete na dovolenou k moři, zkuste si po cestě k chorvatskému pobřeží udělat malou zajížďku a poznejte třeba krásy hlavního města, národních parků nebo kouzelných poloostrovů.

Předchozí článekZajímavosti v Kataru – památky a zajímavá místa k navštívení
Další článekKam v rakouském Grazu – zajímavosti, památky a zajímavá místa k navštívení