Zajímavosti v Beninu – zajímavá místa a památky k vidění

2388
Pláž v Beninu | isselee/123RF.com
Pláž v Beninu | isselee/123RF.com

Benin neboli Beninská republika nepatří mezi obvyklé cílové destinace českých turistů. Je tomu velká škoda, jelikož se jedná o jednu z nejzajímavějších afrických zemí. Málokterý Čech vůbec ví, že Benin existuje, a kde se dokonce nachází. My si o této krásné africké zemi řekneme více. Možná vás nalákáme, abyste změnili plány a letošní dovolenou prožili právě zde.

Podíváme-li se na mapu Afriky, Benin najdeme v její západní části u Guinejského zálivu a jeho sousedy jsou Nigérie, Burkina Faso, Niger a Togo. Benin byl významnou kolonií. Portugalci zde v 15. a 16. století vybudovali přístavy a pevnosti. Obchod se zde točil kolem zlata, otroků a slonoviny. Tyto časy dávno pominuly a dnes je Benin zemí s krásnou a rozmanitou přírodou, horkým podnebím a bohatými kulturními tradicemi.

Území Beninu je spíše ploché a tvoří jej písčité pobřežní roviny s bažinami a lagunami, které se směrem do vnitrozemí proměňují v údolí, náhorní roviny se skalnatými kopci a horské pásmo na severozápadě. Žádné velké vrcholy však nečekejte. Nejvyšší horou, nebo spíše kopcem je Mont Sokbaro dosahující výšky 658 m.n.m. v pohoří Chaine de l´Atakora.

Zajímavosti o Beninu

  • Žije zde 42 různých etnických skupin. Nejvíce zastoupené etnikum jsou Fonové (39 %).
  • Jezerní město Ganvié je známé jako africké Benátky.
  • Z pobřeží lze pozorovat velryby.
  • V zemi je hojné zastoupení vyznavačů tradičního náboženství “voodoo”.
  • Národním sportem číslo 1 je fotbal.

Zajímavá místa a památky v Beninu

Porto Novo

Hlavní město Beninu je považováno za nejkrásnější. Založeno bylo v 16. století kmenem Gun a později bylo hlavním městem francouzského protektorátu Dahomey (Benin). Vliv Francie je patrný zejména na zdejší koloniální architektuře. Velmi zajímavé je muzeum Musée Ethnographique de Porto Novo, ve kterém naleznete vše od tradičních masek až po historické artefakty.

Cotonou

Letecký pohled na město Cotonou v Beninu | derejeb/123RF.com
Letecký pohled na město Cotonou v Beninu | derejeb/123RF.com

Oproti hlavnímu městu je Cotonou větší a rušnější město. Je považováno za neoficiální hlavní město, jelikož je ekonomickým a hospodářským centrem a rovněž se zde nachází sídla ministerstev a dalších státních úřadů. Cotonou je rovněž společenským centrem a turisty lákají skvělé restaurace, nákupní ulice a čilý noční život.

Královský palác v Abomey

V dávné minulosti, kdy Abomey a jeho okolí ovládali bojovné kmeny, vybudovali jejich vládcové desítky úchvatných paláců. Do dnešní doby přežily pouze dva, zbytek vypálili Francouzi. Hlavní památkou jsou pozůstatky fascinujícího Královského paláce, který dnes funguje jako muzeum Musée Historique d’Abomey a obdivovat se můžete královskému trůnu postavenému na lidských lebkách. Paláce jsou součástí seznamu kulturního dědictví UNESCO. Ve městě se nachází královské pohřebiště. Nejvýznamnějším je hrob krále King Glele a jeho 41 manželek.

Ouidah

Město Ouidah leží na pobřeží Beninu a bylo založeno v 15. století. Jelikož se jednalo o otrokářský přístav a důležité obchodní místo, tak město procházelo velkým rozvojem a až do dnešní doby se zachovala tehdejší koloniální architektura, evropské stavby i pevnosti. Ouidah je rovněž základnou tradičního náboženství voodoo a každý rok se zde pořádá velmi zajímavý festival na pláži na toto téma.

Ganvié

Na jezeře Nokwe (Nokoué) bylo v 16. století vybudováno unikátní město na kůlech, do něhož se lze dostat po vodě. Ani v samotném městě neexistují chodníky a lávky a pohyb je možný opět pouze na lodi. Tehdy obyvatelstvo města chránila voda před nájezdy otrokářů. Dnes je Ganvié jedním z nejzajímavějších míst a ne náhodu se mu přezdívá africké Benátky. Místní lidé se živí rybolovem a prodejem vlastních výrobků a vypěstovaných potravin.

Národní park Pendjari

U severozápadních hranic se státem Burkina Faso leží nádherný národní park, který tvoří pastviny, savany a bujné porosty stromů. Jméno získal podle řeky Pendjari, jež parkem protéká. Žije zde velké množství divokých zvířat – slonů, buvolů, lvů a na 300 druhů ptáků. Park byl založený v roce 1961 a je skvělým místem pro pozorování zvířat. Část parku je pronajatá loveckým společnostem.

Pokud vás lákají neobvyklá místa, kultury a tradice, pak je Benin tím pravým místem pro vás. Můžete se zde obdivovat tradičním palácům postavených divokými africkými kmeny, koloniální architektuře i městům vybudovaných na kůlech. Na své si přijdou i obdivovatelé africké divoké přírody při návštěvě národního parku s výjimečnou florou a faunou.

Předchozí článekZajímavosti na Cookových ostrovech – památky a zajímavá místa k navštívení
Další článekKam v chorvatském Zadaru – zajímavá místa a památky aneb co vidět?