Dovolená v portugalském Algarve – zajímavá místa a památky k navštívení

4134
Portugalské pobřeží v oblasti Algarve | stevanzz/123RF.com
Portugalské pobřeží v oblasti Algarve | stevanzz/123RF.com

Portugalský region Algarve na samém konci Evropy s necelým půl milionem obyvatel láká na celoročně příjemné klima, malebné pláže a bohatý noční život.

Oblast Algarve, omývaná na západní a jižní straně Atlantským oceánem a na východě oddělená od španělské Andalusie řekou Guadiana, je portugalskou výkladní skříní, přinejmenším z hlediska turismu. Písčité pláže se zde střídají s pískovcovými skalisky, o které se tříští divoké vlny Atlantiku. Nespočetná tajemná zákoutí skýtají nevšední podívanou. A stačí jen trocha hledání, abyste našli pláž, kterou budete mít jen pro sebe.

Faro – nevázaný noční život

Hlavním městem regionu Algarve je město Faro, jehož historické centrum je lemováno původními hradbami pocházejícími z 9. století. Dominantou města je katedrála, ale ještě více turistů se kochá pohledem na typickou ukázku jihoportugalské architektury, kostel Nossa Senhora de Carmo, známý spíše jako „zlatý kostel“ díky pozlaceným dekoracím. Neméně zajímavá je kaple vyzdobena kostmi více než tisícovky zemřelých mnichů. Při plánování cesty do Fara je třeba počítat s tím, že nejbližší pláž je od centra vzdálena celých sedm kilometrů. Zkrátka však nepřijdou milovníci bujarých oslav, neboť Faro je proslulé svými bary a diskotékami.

Kostel Nossa Senhora de Carmo ve městě Faro | saiko3p/123RF.com
Kostel Nossa Senhora de Carmo ve městě Faro | saiko3p/123RF.com

Tavira – město kostelů

Neuvěřitelných třicet sedm kostelů, to je město Tavira ležící západně od Fara na březích řeky Gilão. Dominantou „města kostelů“ je nejen Palacio de Galeira, tedy palác plnící funkci kulturního centra, ale zejména kostel Misericórdia z poloviny 16. století. Ovšem mnohem dále do minulosti sahá historie románského mostu, který rozděluje město na dvě části. Neprohloupíte, ani když se vydáte lodí na nedaleký ostrov Ilha de Tavira, který slibuje báječné koupání.

Římský most v portugalském městě Tavira | anyaivanova/123RF.com
Římský most v portugalském městě Tavira | anyaivanova/123RF.com

Lagos – významná etapa portugalských dějin

Mezi turisticky vyhledávané oblasti patří město Lagos, které má co nabídnout milovníkům klidných pláží i architektury, zejména sakrální. Ovšem ještě zajímavější je Lagos v kontextu světové historie, neboť v pevnosti Fortaleza da Ponta da Bandeira sídlí muzeum zámořských objevů.

Pevnost Fortaleza da Ponta da Bandeira v portugalském Lagosu | nisanga/123RF.com
Pevnost Fortaleza da Ponta da Bandeira v portugalském Lagosu | nisanga/123RF.com

Albufeira – ráj turistů

Vyhledávaným turistickým cílem celého regionu je Albufeira východním směrem od Fara. Albufeira je sice malým městečkem, ale zdejší nádherné pobřeží v létě vábí turisty jako magnet. Zatímco ve dne to žije zejména na velkých plážích, například Praia de Maria Luisa, Praia de Balaia či Praia de Castelo, večer ožívá přímo centrum Albufeiry, kde na turisty čeká vyžití v početných barech, restauracích a diskotékách.

Město Albufeira v Algarve | inaquim/123RF.com
Město Albufeira v Algarve | inaquim/123RF.com

Portugalská pohostinnost i v té nejmenší vesničce

Kouzelné malé vesničky se mohou stát cílem výletu spojeného s koupáním. To je případ vesniček Portimao, Lagoa či Sagres ležící na nejzazším, jihozápadním cípu Portugalska a tedy i Evropy. I zde narazíte na pohostinné Portugalce, ovšem počítejte s tím, že s angličtinou zde příliš nepochodíte. Pokud nevládnete portugalsky, zkuste oprášit základy španělštiny či francouzštiny a vyptat se na cestu k nějaké utajené pláži, ke které vás žádný turistický průvodce nedovede. Autem se sem sice nedostanete, ale ten zážitek za to stojí!

Nekonečný oceán plný ryb

Ať už zavítáte kamkoli, vždy vás znovu a znovu překvapí rozmanitá portugalská gastronomie. Výborná místní kuchyně uchvátí zejména milovníky darů moře a ryb. Vaše chuťové buňky budou mít jistě nečekaný požitek ze zapečené tresky, která je nekorunovaným portugalským národním jídlem. Čerstvé ryby dokonale doplní víno, nejlépe ze sousedního regionu Alentejo.

Netřeba se vyhýbat ani místním trhům. I pouhý pohled na všechny čerstvé ryby stojí za to, a co teprve právě ulovená ryba vlastnoručně upečená na kapce olivového oleje, samozřejmě také portugalského původu. Vychutnejte si Portugalsko všemi smysly!

Předchozí článekKam v chorvatském Zadaru – zajímavá místa a památky aneb co vidět?
Další článekValletta na Maltě – památky a zajímavá místa aneb co navštívit?