Co vidět v australské Canbeře – zajímavá místa a památky

0
1492
Pohled na Canberru v Austrálii | filedimage/123RF.com
Pohled na Canberru v Austrálii | filedimage/123RF.com

Canberra, hlavní město Austrálie, leží na jihovýchodě země na řece Molonglo, která v centru města vytváří jezero Burley Griffin. Ve městě sídlí vláda, národní univerzita, národní muzeum i divadlo. Cannbera byla jako hlavní město zvolena z důvodu vyřešení sporu mezi Sydney a Melbourne o toto postavení.

Canberra nabízí poměrně dost míst vhodných k procházkám, poznávání či odpočinku. Vydejte se na Black Mountain, zalesněnou horu s rozhlednou Telstra Tower vysokou 192 metrů, jež má celkem tři vyhlídkové plošiny s panoramatickým výhledem. Věž je pro návštěvníky otevřena již od roku 1980.

Black Mountain s Telstra Tower v Canbeře | benkrut/123RF.com
Black Mountain s Telstra Tower v Canbeře | benkrut/123RF.com

Odpočinek, ale i poznávání více než 6200 specifických australských rostlin Austrálie nabízí Národní botanická zahrada. O letních večerech se můžete zúčastnit i jazzových posezení. Národní zoo a akvárium, jediná kombinace těchto dvou atrakcí v Austrálii, nabídne pozorování australských živočichů. Ze skleněných tunelů či průhledů pod hladinou si detailně zase prohlédněte mořské živočichy.

Vynechat byste neměli ani návštěvu jezera Griffin, i když ve skutečnosti jde o přehradu na řece Molonglo, která vznikla v roce 1964. Uprostřed jezera se nachází vodotrysk kapitána Cooka, památník objevitele Austrálie, jehož gejzír tryská až do výše 147 metrů. Jezero je vhodným místem pro rekreaci a aktivní odpočinek při plavání, rybaření, plavbě na trajektu či lodičkách a při dalších aktivitách.

Jezero Griffin s vodotryskem | phillipminnis/123RF.com
Jezero Griffin s vodotryskem | phillipminnis/123RF.com

Kam za kulturou v Canbeře

K hlavním kulturním cílům turistů patří Australské národní muzeum sídlící na břehu Griffinova jezera. Muzeum chce návštěvníky zajímavou a netradiční formou seznámit s historií města, ale i celé země. Budete si moci prohlédnout různé sbírkové předměty z historie. V národní galerii lze vidět nejen sochy, obrazy, keramiku, ale především největší australskou sbírku umění. Sbírka zahrnuje nejen díla slavných Australanů, jakou jsou Sidney Nolan, Arthur Boyd, ale i domorodých umělců. V zahradě můžete obdivovat 24 různých soch.

Australské národní muzeum v Canbeře | phillipminnis/123RF.com
Australské národní muzeum v Canbeře | phillipminnis/123RF.com

Canberra hostí také několik festivalů, kdy k nejznámějším patří festival květin Floriade, hudební festival Multicultural Festival, festival jídla International Food Fare či Diplomatický charitativní bazar, který dává návštěvníkům možnost zakoupit specifické zboží z různých zemí.

Památky v Canbeře, které byste měli vidět

Canberra nabízí k návštěvě a vidění i mnoho zajímavých památek. Zajděte k australskému válečnému památníku, který je připomínkou padlých australských a novozélandských vojáků při různých válečných konfliktech. Součástí pomníku je i muzeum, kde se dozvíte více o válečných, ale i mírových operacích. Prohlédnout si můžete fotky či obrazy s válečnými motivy. Určitě si všimněte i Zdi cti se jmény 102 000 Australanů, kteří položili život ve službě zemi.

Australské památní válečné muzeum v Canbeře | eyeofpaul/123RF.com
Australské památní válečné muzeum v Canbeře | eyeofpaul/123RF.com

Dominantu města představuje Capital hill s budovou parlamentu, postavenou v roce 1988. Chcete-li vidět jednu z nejstarších budov, vydejte se ke kostelu sv. Jiří, baptistickému kostelu. Zajímavou atrakcí je i Cockington Green Gardens, kde spatříte miniaturní vesnici plnou zvuků, figurek a pohybu. Prohlédnout si budete moci i miniatury skotského hradu Braemer, ukrajinského kostela sv. Andrewa či zámku Chateau de Ruit na Mauriciu.

Canberra je místem, kde najdete mnoho zajímavých míst k poznávání a odpočinku, ale i historických památek. A pokud by vám přece jen tyto místa nestačily, tak se vydejte třeba do Sydney, Melbourne nebo rovnou po celé Austrálii.

Přidat komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here