Co vidět v australské Canbeře – zajímavá místa a památky

3868
Pohled na Canberru v Austrálii | filedimage/123RF.com
Pohled na Canberru v Austrálii | filedimage/123RF.com

Canberra, hlavní město Austrálie, leží na jihovýchodě země na řece Molonglo, která v centru města vytváří jezero Burley Griffin. Ve městě sídlí vláda, národní univerzita, národní muzeum i divadlo. Cannbera byla jako hlavní město zvolena z důvodu vyřešení sporu mezi Sydney a Melbourne o toto postavení.

Canberra nabízí poměrně dost míst vhodných k procházkám, poznávání či odpočinku. Vydejte se na Black Mountain, zalesněnou horu s rozhlednou Telstra Tower vysokou 192 metrů, jež má celkem tři vyhlídkové plošiny s panoramatickým výhledem. Věž je pro návštěvníky otevřena již od roku 1980.

Black Mountain s Telstra Tower v Canbeře | benkrut/123RF.com
Black Mountain s Telstra Tower v Canbeře | benkrut/123RF.com

Odpočinek, ale i poznávání více než 6200 specifických australských rostlin Austrálie nabízí Národní botanická zahrada. O letních večerech se můžete zúčastnit i jazzových posezení. Národní zoo a akvárium, jediná kombinace těchto dvou atrakcí v Austrálii, nabídne pozorování australských živočichů. Ze skleněných tunelů či průhledů pod hladinou si detailně zase prohlédněte mořské živočichy.

Vynechat byste neměli ani návštěvu jezera Griffin, i když ve skutečnosti jde o přehradu na řece Molonglo, která vznikla v roce 1964. Uprostřed jezera se nachází vodotrysk kapitána Cooka, památník objevitele Austrálie, jehož gejzír tryská až do výše 147 metrů. Jezero je vhodným místem pro rekreaci a aktivní odpočinek při plavání, rybaření, plavbě na trajektu či lodičkách a při dalších aktivitách.

Jezero Griffin s vodotryskem | phillipminnis/123RF.com
Jezero Griffin s vodotryskem | phillipminnis/123RF.com

Kam za kulturou v Canbeře

K hlavním kulturním cílům turistů patří Australské národní muzeum sídlící na břehu Griffinova jezera. Muzeum chce návštěvníky zajímavou a netradiční formou seznámit s historií města, ale i celé země. Budete si moci prohlédnout různé sbírkové předměty z historie. V národní galerii lze vidět nejen sochy, obrazy, keramiku, ale především největší australskou sbírku umění. Sbírka zahrnuje nejen díla slavných Australanů, jakou jsou Sidney Nolan, Arthur Boyd, ale i domorodých umělců. V zahradě můžete obdivovat 24 různých soch.

Australské národní muzeum v Canbeře | phillipminnis/123RF.com
Australské národní muzeum v Canbeře | phillipminnis/123RF.com

Canberra hostí také několik festivalů, kdy k nejznámějším patří festival květin Floriade, hudební festival Multicultural Festival, festival jídla International Food Fare či Diplomatický charitativní bazar, který dává návštěvníkům možnost zakoupit specifické zboží z různých zemí.

Památky v Canbeře, které byste měli vidět

Canberra nabízí k návštěvě a vidění i mnoho zajímavých památek. Zajděte k australskému válečnému památníku, který je připomínkou padlých australských a novozélandských vojáků při různých válečných konfliktech. Součástí pomníku je i muzeum, kde se dozvíte více o válečných, ale i mírových operacích. Prohlédnout si můžete fotky či obrazy s válečnými motivy. Určitě si všimněte i Zdi cti se jmény 102 000 Australanů, kteří položili život ve službě zemi.

Australské památní válečné muzeum v Canbeře | eyeofpaul/123RF.com
Australské památní válečné muzeum v Canbeře | eyeofpaul/123RF.com

Dominantu města představuje Capital hill s budovou parlamentu, postavenou v roce 1988. Chcete-li vidět jednu z nejstarších budov, vydejte se ke kostelu sv. Jiří, baptistickému kostelu. Zajímavou atrakcí je i Cockington Green Gardens, kde spatříte miniaturní vesnici plnou zvuků, figurek a pohybu. Prohlédnout si budete moci i miniatury skotského hradu Braemer, ukrajinského kostela sv. Andrewa či zámku Chateau de Ruit na Mauriciu.

Canberra je místem, kde najdete mnoho zajímavých míst k poznávání a odpočinku, ale i historických památek. A pokud by vám přece jen tyto místa nestačily, tak se vydejte třeba do Sydney, Melbourne nebo rovnou po celé Austrálii.

Předchozí článekKam v Žilině – co navštívit a vidět?
Další článekKam v Krakově – zajímavá místa a památky aneb co navštívit a vidět?