Památky a zajímavá místa v Melbourne

4502
Výhled na město Melbourne v Austrálii | peshkov/123RF.com
Výhled na město Melbourne v Austrálii | peshkov/123RF.com

Melbourne je druhým největším australským městem s celkovým počtem 4,25 milionu obyvatel. Toto stylové město na druhé straně polokoule žije neuvěřitelným bohémským, dynamickým a kosmopolitním způsobem. A to i přesto, že se Melbourne nemůže pochlubit hlubokou historií. Jeho architektura a multikulturálnost je prostě úchvatná.

I když Melbourne leží u protinožců, veskrze se však jedná o nejvíc evropské město v celé Austrálii. Rozkládá se ve velké přírodní zátoce Port Phillip, odkud se pak táhne směrem do vnitrozemí až k Dandenong a Macedon pohoří, Yarra Valley a Morningtonově poloostrovu.

Melbourne, stylová a temperamentní metropole

Melbourne je nikdy nespící a poněkud hlučná metropole plná kaváren, barů a klubů. Je zde však dost prostoru nejen pro posezení u dobré kávy, ale i pro umění, dobré jídlo, kvalitní a stylovou módu a dobrou hudbu. Ve městě je důmyslně propojena stará a nová architektura, elegantní streetscapes, harmonické etnické komunity spolu s okázalými parky a zahradami. Je to možná neuvěřitelné, ale naleznete tu i sofistikované lázně, ZOO a v nedalekém okolí krásnou přírodu i kvalitní vinařství.

Co by vám v Melbourne rozhodně nemělo ujít

Bez návštěvy Náměstí Federace, jako byste ani v Melbourne nebyli. Toto náměstí je totiž absolutním centrem všeho dění. Je domovem významných památek. Koná se tu řada akcí celosvětového měřítka. Je to místo setkávání, které v průběhu roku navštíví více než 10 milionů lidí.

Ruch na Náměstí federace v Melbourne | ymgerman/123RF.com
Ruch na Náměstí federace v Melbourne | ymgerman/123RF.com

K dalším velkým atrakcím města patří Stará věznice, která patří k vůbec těm nejstarším budovám ve městě. Zcela opačným kontrastem je pak zdejší Centrum vědy a techniky známé jako Scienceworks jehož součástí centra je i planetárium. K dalším významným památkám města patří Melbournské muzeum, Královská botanická zahrada, SEA LIFE Aquarium anebo Werribee Open Range ZOO. Melbourne je úzce spjata také i s rejžováním zlata a jeho těžbou. Prozkoumat tuto stránku města vám umožní zdejší důl Central Deborah anebo Sovereign Hill.

Melbourne, metropole dobrého jídla a vína

Melbourne nabízí nepřeberné množství rozličných restaurací, bister, kaváren i barů, moderních, tradičních, exotických i domáckých. Ochutnat tu můžete celou řadu kuchyní, dokonce i peruánskou, sečuánskou, libanonskou nebo vietnamskou. Vůbec tím nejlegendárnějším místem spojeným s dobrým jídlem je Queen Victoria Market, což je doslova srdce a duše celého Melbourne. Nabízí se tu čerstvé maso, ryby, mléčné výrobky, ovoce i zelenina. Najdete tu ty nejlepší australské produkty. Kromě jídla tu však najdete dokonce i oblečení, šperky, řemeslné výrobky a bytové doplňky.

Kde v Melbourne nakupovat

Nákupní zónu tu najdete mezi ulicemi St. Flinders, St. Exhibitions, St. La Trobe a St. Queen. Dva z největších obchodních domů Melbourne pak najdete v další nákupní oblasti, která se nachází na ulicích St. Bourke, St. Swanston a St. Elisabeth. V této oblasti naleznete rovněž i spoustu kuriózních a překvapivých obchodů, malebných kaváren i nákupních center.

Kdy je nejlepší jet do Melbourne?

V Melbourne je krásně po celý rok. Nejoblíbenějším obdobím turistů je léto, tedy u nás doba od ledna do poloviny března. Je to možná proto, že se zde této době koná Australian Open, který sám o sobě přitahuje obrovské davy z celého světa. V únoru je pak velkým turistickým lákadlem i White Night Festival. Musím ale říct, že dle mého je ti vůbec nejhezčí podzim, kdy tu jsou dny mírné a teplé, parky mají krásnou barvu a ani rej festivalů nikterak neutichá, naopak, jsou v plném proudu (jde např. o Food and Wine Festival, Mezinárodní výstavu květin, Zahradnickou výstavu nebo také Mezinárodní Comedy Festival).

Předchozí článekCo vidět a kam se vydat ve Washingtonu?
Další článekZajímavá místa a památky v Salzburgu