Kam v Krakově – zajímavá místa a památky aneb co navštívit a vidět?

24749
Historické centrum Krakova | seqoya/123RF.com
Historické centrum Krakova | seqoya/123RF.com

Druhé největší polské město leží v jižní části Polska na řece Visle. Krakov s hradem Wawel a katedrálou býval v minulosti sídlem polských králů. Ve městě se nachází také druhá nejstarší univerzita v této části Evropy a sídlo arcibiskupství. Díky všem těmto skutečnostem je Krakov považován za hlavní město polské kultury. Každý rok se tu koná více než 100 festivalů, mnoho z nich i mezinárodního významu jako Židovský kulturní festival, Filmový festival či Hudba ve Starém Krakově, který se koná ve starobylých a historických prostorách. Oblíbená bývá i Krakovská jazzová noc či důležitá slavnost pro věřící – Svátek Božího milosrdenství.

Co v Krakově rozhodně vidět

V Krakově díky jeho důležitému postavení v historii Polska naleznete řadu zajímavých památek. Staré město najdete zapsané na seznamu UNESCO. S historii je spjata Collegium Mauis a Jagiellonská univerzita z roku 1364. Zajděte se podívat na nádvoří Collegia na Orloj, kde uvidíte postavy spojené s univerzitou.

Oblast Wawelu, kde vyrostl hrad a katedrála, byla již v minulosti vhodným obranným místem. Královský hrad Wawel představuje místo nejstaršího osídlení Krakova a později zde bývalo sídlo králů. Kořeny současné stavby sahají do začátku 17. století. Na hradě se nachází několik expozic, k nejzajímavějším patří bezpochyby Královské komnaty z 16. století. Dnes tu sídlí jedno z nejlepších a největších polských muzeí. Podívat se můžete například do ložnice Zikmunda Starého nebo do největšího hradního sálu – Senátorského, kde se konávaly dvorské události a bály. Ovšem dnes je zde k vidění nejcennější exponát hradu, kterým je sbírka gobelínů s různými motivy. Jejich jedinečnost tkví ve skutečnosti, že byly vyrobeny přímo na objednávku pro wawelský hrad.

Hrad Wawel v Krakově | igorxiii/123RF.com
Hrad Wawel v Krakově | igorxiii/123RF.com

U hradu stojí Katedrála sv. Stanislava a sv. Václava se třemi věžemi a věncem kaplí ze 14. století. V katedrále se konaly korunovace, ale také zde polští králové nalezli poslední místo k odpočinku. Kromě králů je zde pohřben i sv. Stanislav, sv. Hedvika z Anjou i nejvýznamnější polské osobnosti. Pozornost nejvíce přitahuje Zikmundova kaple se zelenou kopulí, která je nejlepším renesančním dílem v celém Polsku. Uvnitř se nachází unikátní italská výzdoba včetně stříbrného oltáře.

Katedrála sv. Stanislava a sv. Václava v Krakově | anitabonita/123RF.com
Katedrála sv. Stanislava a sv. Václava v Krakově | anitabonita/123RF.com

Staré město

Kolem města se nacházelo opevnění, jehož pozůstatky si lze prohlédnout i dnes. Barbakán je opevněná pozdně gotická brána z 15. století, která nebyla nikdy dobyta. Hlavní bránou v linii hradeb byla Floriánská brána, kudy se králové vraceli do města z vítězných bitev. Ale tudy také šly korunovační i pohřební průvody. Zajímavostí je, že ještě mezi lety 1901-1953 pod ní jezdila úzkokolejná tramvaj se sklopeným pantografem.

Pozůstatky městkého opevnění Barbakán | gekaskr/123RF.com
Pozůstatky městkého opevnění Barbakán | gekaskr/123RF.com

Další důležité památky v Krakově

  1. Biskupský palác – kromě katedrály i zde sídlili biskupové. Je spjat s osobou papeže Jana Pavla II., původním jména Karol Wojtyla.
  2. Kostel sv. Ondřeje a klášter sester Klarisek – jeden z nejstarších kostelů ve městě a také jeden z nejhezčích románských kostelů Polska. Pochází až z 11. století.
  3. Rynek Glowny – nejde jen o hlavní krakovské náměstí, ale v rámci Evropy i o největší středověké náměstí. Ve středu náměstí leží tržnice Sukiennice z 13. století, která symbolizuje Krakov. Ve středověku zde bylo centrum mezinárodního obchodu, kde se obchodovalo s kořením či hedvábím z Asie. Dnes si tu můžete zakoupit různé suvenýry či výrobky ruční výroby.
  4. Mariánský kostel – cihlová bazilika ze 14. století. Každou hodinu můžete z věže zaslechnout melodii hejnalu (polnice).
  5. Pomník básníka Adama Mickiewicze – postaven Teodorem Rygierem a odhalen v roce 1898 ke stému výročí umělcova narození. Tak jako se Pražáci schází u koně, tak se Krakovští schází pod Adasiem neboli Adámkem.
  6. Kazimierz – tradiční židovská čtvrť, která byla dříve byla města oddělena. Centrem je ulice Szeroka, jakési podlouhlé náměstí se starými synagogami, palácem a domy z 16. – 18. století. K nejzajímavějším místům patří synagoga Remuh z 16. století, jediné místo, kde se i dnes konají židovské modlitby či synagoga Izaaka ze 17. století, dnes největší krakovská synagoga se štukovou výzdobou v interiéru. Na židovském hřbitově Remuh se pozornosti nejvíce těší hrob Mosese Isserlese, zvaného Remuh, u něhož lidé zanechávají přání, aby se za ně přimluvil u boha.

Návštěva Krakova potěší nejen ty, co touží kráčet ve stopách historie, ale i ty, kteří si chtějí dopřát kulturní požitek. Další zajímavé památky a místa naleznete po celém Polsku.

Předchozí článekCo vidět v australské Canbeře – zajímavá místa a památky
Další článekLyon – zajímavá místa a památky