Sydney – zajímavá místa a památky v perle Pacifiku

3609
Panorama Sydney v Austrálii | imagecom/123RF.com
Panorama Sydney v Austrálii | imagecom/123RF.com

Australská hlavní metropole Sydney bývá občas také přezdívána „Perlou Pacifiku“. Město užívající si konzistentně teplého přímořského klimatu, jako by přímo zachycovalo charakter tak vlastní jeho obyvatelům – typickou vřelost a otevřenost, díky kterým se každý host ve městě bude cítit vítaným.

Životní projekt

Nejspíše každému se při vyslovení jména města vybaví charakteristické lastury městského operního domu. Opera v Sydney byla otevřena v roce 1973, budova z pera dánského architekta Jørna Utzona je často brána jako jedna z nejvýraznějších světových staveb 20. století.

Opera v Sydney | nigelspiers/123RF.com
Opera v Sydney | nigelspiers/123RF.com

Sám Utzon před tímto projektem sice vyhrál několik soutěží, tato ale byla jeho první zahraniční stavbou. Zároveň je jen jedním ze dvou lidí, jejichž stavba se dostala na seznam světového kulturního dědictví UNESCO během jejich života. Komplex, jehož nejvyšší bod má 65 m na výšku, hostí přes 1500 přestavení ročně – od opery přes balet až k vystoupením symfonického orchestru. Zajímavé také je, že pokud by člověk spojit plášť všech 14 částí, dostal by povrch perfektní koule.

Otisky historie

Poblíž se také nachází čtvrť The Rocks – místo, kde poprvé vkročili na pevninu evropští osadníci v roce 1788 a kde byla založena první osada. Procházka v úzkých, dlážděných ulicích (dnes již plných barů a obchodů) člověka snadno vrátí do historie a počátků města – a pokud člověk preferuje současnou dobu, ve čtvrti lze nalézt například městské muzeum moderního umění.

TIP: Jedinečným muzeem je The White Rabbit Gallery, které hostí současné čínské umění z 21. století. Podobné expozice jsou poměrně vzácné, díky čemuž může být návštěva velmi zajímavým zážitkem. Galerie se nachází v bývalé prodejně Rolls Royce a vstup je zdarma.

S tím, jak do Sydney postupně připlouvaly lodě z celého světa, hrozilo i nebezpečí zanesení nemocí. Původní obyvatelstvo bylo často decimováno přivlečenými evropskými nemocemi a jednu dobu i hrozilo, že epidemie dýmějového moru vyhladí velkou část města. Veškeří nově příchozí do města museli proto procházet karanténou. North Head Quarantine Station byla v provozu přes 100 let a dodnes tyto časy připomíná.

Za návštěvu také stojí Cockatoo Island, místo, kde bylo jednak přísně střežené vězení (charakterem podobné Alcatrazu), a jednak také největší australský lodní dok, který byl v roce 2010 zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Dnes jsou zde často různé festivaly a dobrodružnější povahy si lze mohou také zapůjčit stan a objevovat tak tajemství tohoto místa v noci.

Stany na Cockatoo Island v Sydney | chrishowey/123RF.com
Stany na Cockatoo Island v Sydney | chrishowey/123RF.com

Ven z města

Pokud má člověk volný den, ideální možností jak jej strávit jsou různé treky a cesty podél pobřeží. Například trek Bondi to Coogee Beach Coastal Walk má cca 6 km a nabízí výhledy na moře ze skal, útesy a dokonce i pobřežní hřbitov. Cesta začíná u Bondi Icebergs, známého klubu příznivců zimního plavání, a končí v příměstské oblasti Coogee, oblíbeném cíli batůžkářů. Cestou narazíte na Gordons Bay, krásnou, odlehlou zátoku, přímo vybízející ke koupání.

Kolem města lze také nalézt nespočet pláží. Oblíbenou je například Manly Beach. Dostat se k ní dá trajektem, z kterého si navíc člověk užije skvělé pohledy na centrum města. Přímo na centrum je výhled z Milk Beach, což je skalnatější, opuštěná pláž, ideální pro lidi, kteří preferují při plážování soukromí.

Manly Beach v Sydney | moisseyev/123RF.com
Manly Beach v Sydney | moisseyev/123RF.com

Na delší výlet je následně návštěva Modrých hor, které se rozprostírají přibližně 100 km do vnitrozemí od Sydney. Ke svému jménu přišlo pohoří díky tomu, že se v horkých letních dnech odpařuje olej ze zde rostoucích eukalyptovníků, čímž vzniká nad horami modrý opar. Pohoří je charakteristické pískovcovými skálami a zajímavostí je i to, že zde lze nalézt nejstrmější světovou pozemní lanovou dráhu s názvem Katoomba Scenic Railway, kde v nejstrmější části má dráha náklon 52°.

Modré hory v okolí Sydney | max/123RF.com
Modré hory v okolí Sydney | max/123RF.com

Samotné Sydney toho dále nabízí mnoho – živé čtvrti s obchody, zelené parky, možnosti na výlety i bohatý noční život a hudební scénu. Ať už se rozhodnete prozkoumávat město samotné, nebo se vydáte na (road)trip podél pobřeží, určitě zažijete spoustu úžasných zážitků.

Předchozí článekNejzajímavější místa a památky v Bahrajnu
Další článekKam v Římě – zajímavá místa a památky aneb co navštívit a vidět?