Zajímavosti v Austrálii – památky a zajímavá místa k navštívení

15092

Existuje mnoho důvodů, proč se Austrálie stala jakýmsi základním mezníkem cestovatelů z celého světa. Krásy místní krajiny ve formě pláží, deštných pralesů i pouští sem každoročně přilákají téměř 10 milionů turistů. Výlet k protinožcům se stal takřka synonymem pro únik, průzkum a především dobrodružství – a tento statut si pravděpodobně ještě dlouho udrží.

Do této země, která je rozlohou šestou největší na světě, si našla cestu obrovská spousta lidí z různých koutů planety, kteří ji přijali za svůj domov. Pouhá čtvrtina Australanů se narodila na tomto kontinentu. Většina obyvatel i turistů směřuje k pobřeží Tichého oceánu, do okolí velkých měst jako Sydney a Melbourne, ale také k Indickému oceánu, kde obývají především Perth. Často navštěvovaným městem bývá i Adelaide, a to hlavně díky tomu, že se zde každoročně konají světově oceňované festivaly.

Canberru, její hlavní město, lze ve srovnání s těmi zmíněnými považovat za méně osídlenou. Vznikla při formaci Australského společenství, aby se zabránilo konfliktu mezi Sydney a Melbourne, a její jméno v jazyce domorodců znamená “Místo setkávání”. Jihovýchodní pobřeží Austrálie omývá Tasmanovo moře, které ji odděluje od jejího vzdáleného souseda – Nového Zélandu.

Fakta o Austrálii

  • Je jedinou zemí na světě, která obývá celý kontinent.
  • V australském erbu najdeme dvě místní zvířata – klokana a emu – která nedokážou chodit pozpátku, čímž symbolizují pokrok a myšlenku, že se tato země bude vždy posouvat pouze vpřed.
  • Mluví se zde více než 200 jazyky a žádný z nich není považován za oficiální. Nejčastěji se tu mluví anglicky, italsky, řecky, arabsky, vietnamsky a mandarinsky.
  • Více než 80 % fauny a flóry je pro Austrálii unikátní, tudíž se nenachází na žádném jiném místě na světě.
  • Žije zde okolo 120 druhů hadů a 65 % z nich jsou jedovaté druhy.
  • Byla zde nalezena nejstarší fosílie na světě, jejíž stáří se odhaduje na 3,4 miliony let.

Zajímavá místa a památky v Austrálii

Opera v Sydney (Sydney Opera House)

Pokud se někoho zeptáte, co se mu vybaví, když se řekne Sydney, nejvíce lidí vám nejspíš odpoví “opera”. Tato enormní stavba, dokončená v roce 1973, se zařadila mezi architektonické ikony světa a není tedy divu, že si své místo získala i na seznamu světového dědictví UNESCO. Její architekt Jørn Utzon dokázal spojit ráz budovy s jejím okolím v Bennelong Point, čímž vytvořil zcela unikátní panorama, které navštěvují miliony turistů ročně. Celý komplex se skládá z pěti hlavních sálů, výstavní síně, nahrávacího studia a několika restaurací. V místním koncertním sále mohou hosté obdivovat největší mechanické varhany na světě, které disponují celkem 10 154 píšťalami.

Harbour Bridge

Od Opery v Sydney nemusíme chodit daleko, abychom mohli obdivovat další australský turistický milník. Stačí pouhý pohled vzhůru a spatříte Harbour Bridge, věhlasný most spojující centrální obchodní oblast se čtvrtí North Shore, který si pro svůj tvar vysloužil přezdívku Coat hanger – Ramínko na šaty. Přemosťuje přístav Port Jackson a pro svou výhodnou polohu se stal místem konání velkolepých silvestrovských ohňostrojů. Se svou celkovou délkou 1 150 metrů (samotný oblouk pouze 503 metrů) je šestým nejdelším klenutým mostem na světě.

Pláž Bondi (Bondi Beach)

Sydney byste ale rozhodně neměli opustit bez návštěvy nejpopulárnější místní pláže, nacházející se ve stejnojmenné čtvrti Bondi Beach. Jak pro místní obyvatele, tak i pro turisty představuje ideální místo k rekreaci, odpočinku nebo třeba surfování. Pravidelně se zde také pořádají různé festivaly jako například lednový mezinárodní festival krátkých filmů Flickerfest, červnový festival u příležitosti Světového dne životního prostředí (World Environment Day) nebo listopadový sochařský festival Sculpture by the Sea.

Národní park Modré hory (Blue Mountains National Park)

Jen necelých sto kilometrů od Sydney se rozprostírá hotový ráj na zemi – Národní park Modré hory (Blue Mountains National Park). Svůj název nese kvůli modrému oparu, který se vznáší nad pohořím a vzniká při vysokých teplotách v důsledku vypařování oleje z eukalyptových listů. Mezi nejnavštěvovanější zajímavosti parku patří skalní útvary zvané Tři sestry (Three Sisters) a také železnice Katoomba Scenic Railway, kde se v pohodlí vláčku můžete nechávat unášet krásami přírodní krajiny. Aktivní turisté si mohou vybírat z mnoha pěších a cyklistických tras nebo se věnovat třeba horolezectví.

Velký bariérový útes (Great Barrier Reef)

I z vesmíru lze pozorovat jeden z nejkrásnějších australských přírodních úkazů, a to Velký bariérový útes (Great Barrier Reef), jenž je největším korálovým útesem na světě. Prakticky se jedná o 2000 kilometrů dlouhou síť útesů táhnoucí se podél Queenslandu, která zahrnuje zhruba 600 ostrovů. Její ekosystém je tvořen miliardami drobných organismů nazývaných korálové polypy, díky čemuž se také považuje za jednu z biologicky nejbohatších oblastí světa. V důsledku globálního oteplování se po celém útesu začínají tvořit bílá místa, která naznačují vymírání těchto organismů, což by mohlo vést i k zániku celého útesu. O jeho zachování bojuje jak UNESCO, pod jejichž ochranou je již od roku 1981, tak i mnoho dalších, ekologických organizací.

Národní park Uluru-Kata Tjuta (Uluru-Kata Tjuta National Park)

Tento národní park se nachází v australském vnitrozemí, konkrétně v Severním teritoriu. Jak napovídá část názvu, najdete tu monolit Uluru, často také nazývaný Ayers Rock, jenž je jedním z nejznámějších symbolů Austrálie. Za načervenalý nádech tohoto pískovce, vysokého rovných 348 metrů a sahajícího do hloubky 5 kilometrů, můžeme vděčit obsahu hliníku a křemičitanů. Tento monolit také odráží sluneční paprsky podle toho, v jakém úhlu na něj dopadají a vystřídá během dne hned několik odstínů červené a oranžové. O několik kilometrů dále se rozprostírá skupina podobných monolitů nazývaných Kata Tjuta s nejvyšším vrcholem Mount Olga o výšce 1 066 metrů.

Daintree National Park

Daleko na severu Queenslandu se nachází Daintree National Park spadající do oblasti domorodců Eastern Kuku Yalanji, pro něž má hluboký spirituální význam. Obecně se dělí do dvou částí – deštný prales Mossman Gorge, v němž protéká řeka s křišťálově čistou vodou s velikými žulovými balvany vyrazí dech nejednomu cestovateli, a Cape Tribulation, kde se deštný prales setkává s bílou písečnou pláží Korálového moře. Je domovem jednoho z nejstarších ekosystémů na světě s 18 000 rostlinnými druhy a obrovským množstvím živočichů včetně krokodýlů, kasuárů nebo klokanů pralesních.

Ostrov Fraser (Fraser Island)

Austrálie se také může pochlubit největším písečným ostrovem na Zemi zvaným Fraser Island. Tuto 122 kilometrů dlouhou a v průměru 15 kilometrů širokou pevninu dělí od pobřeží Queenslandu pouze úzký průliv. Spadá do oblasti národního parku Great Sandy Nationalpark a spolu s ním se dostal na seznam UNESCO. Součástí vodního světa, který ostrov obklopuje, jsou mimo jiné i žraloci, delfíni a velryby. Na souši zase volně pobíhají divocí koně, vakoveverky a psi dingo, zatímco nad jejich hlavami poletují netopýři a více než 300 druhů ptáků. Při procházce po přilehlé pláži Seventy Five Mile Beach vaši pozornost zaujmou například barevné pískovcové skály zvané The Cathedrals nebo také skalní bazény plné ryb s přezdívkou Champagne Pools.

Národní park Kakadu (Kakadu National Park)

Za národním parkem Kakadu se musíme přemístit až k nejzazším břehům Severního teritoria. Rozlohou bychom jej mohli přirovnat k celému Slovinsku, není tedy překvapením, že je největším národním parkem Austrálie (druhým největším v rámci celé planety) a právem se řadí do seznamu světového dědictví UNESCO. Na jeho prostorách mohou turisté pozorovat zcela unikátní ekosystémy, do nichž patří i mokřady s mořskými krokodýly, a to z auta, ze vzduchu, prostřednictvím pěších stezek nebo v rámci plavby po místních řekách.

Great Ocean Road

Každá špičková destinace má alespoň jednu skutečně obdivuhodnou cestu a Austrálie v tomto ohledu rozhodně nezaostává, o čemž svědčí Great Ocean Road neboli Velká oceánská cesta. Tato 243 kilometrů dlouhá silnice s oficiálním označením B100 spojuje Torquay a Allansford, metropole ležící ve státě Victoria západně od Melbourne. Svou popularitu si získala velkým množstvím neobyčejných výhledů, jež cestujícím poskytuje po celé její trase táhnoucí se podél překrásného pobřeží. Za nejpopulárnější atrakci v okolí je považován Port Campbell National Park a jeho kamenné formace, které při pohledu z helikoptéry připomínají kousky skládačky zaražené do dna oceánu.

Město Broome a region Kimberley

Dříve hlavní město sběračů perel, dnes cílová destinace mnoha turistů – to je Broome. Další z lokalit nedaleko pobřeží, ovšem tentokrát na severu Západní Austrálie v regionu Kimberley. Mnoho cestovatelů sem láká především zdánlivě nekonečný bílý písek a tyrkysové moře pláže Cable Beach, kde si mohou užít nezapomenutelnou jízdu na velbloudech při západu slunce. Mezi další přednosti patří místní historické muzeum nebo krokodýlí park. Za určitých podmínek tu v období mezi březnem a říjnem dochází k jevu, kterému se říká Staircase to the Moon, kdy měsíční světlo vytváří optický klam v podobě schodů vedoucích k Měsíci.

Při srovnání nejznámějších australských scenérií lze bez pochyb říci, že její charakter spočívá především v kontrastech. Kulturní diverzita mezi lidmi, v jídle a umění ruku v ruce s překrásnými přírodními rezervacemi přesto vytvářejí jakousi harmonii, která se promítá jak do chování místních obyvatel, tak do celkové atmosféry státu. Sice budete mít co dělat, abyste stihli navštívit vše, co jste si naplánovali, ale mohu vám zaručit, že na konci vaší dovolené se vám nebude chtít zpátky.

Předchozí článekDovolená v italském Terstu – kam vyrazit za památkami a zajímavostmi?
Další článekDovolená ve Španělsku – jakou dovolenou si vybrat a kam jet?