Kam v Žilině – co navštívit a vidět?

19270
Mariánské náměstí v Žilině | tomas1111/123RF.com
Mariánské náměstí v Žilině | tomas1111/123RF.com

Žilina – na severozápadě Slovenska leží toto čtvrté největší město na soutoku dvou řek – Váhu a Kysuce. Město je považováno za metropoli severozápadní části Slovensko.

V Žilině se konají různé kulturní akce. K nejzajímavějším patří Carneval Slovakia Žilina, Staroměstské slavnosti – největší kulturní událost nejen v Žilině, ale i na severu Slovenska či Žilinské kulturní léto. Za kulturním zážitkem si lze zajít i do Považské galerie věnující se dílům předního výtvarného umělce 20. století Vincenta Hložníka.

Kam se v Žilině určitě podívat

V centru města se nachází zajímavé Mariánské náměstí se dvěma studněmi, dříve u jedné z nich stával dokonce i sloup hanby. Povídá se, že pod náměstím se nachází podzemní chodba, která by vás dovedla až na hrad Budatín. Nejpůsobivější stavbou náměstí je radnice, sídlo primátora, jejíž současná podoba je z 19. století. Pod radnicí naleznete zachované původní gotické sklepy. Ideálně k radnici zavítejte kolem celé hodiny, kdy si můžete poslechnout zvonkohru, která hraje každou celou hodinu. Na fasádě budovy si lze prohlédnout reliéf městského erbu Žiliny.

Mariánské náměstí v Žilině | oscity/123RF.com
Mariánské náměstí v Žilině | oscity/123RF.com

Nedaleko náměstí se vypíná majestátní kostel Nejsvětější Trojice z roku 1400. Původně byl postaven v gotickém slohu, ale nynější podoba je renesanční. Pod kostelem je ukryto šest krypt a dvě zazděné studně. Na východní straně u kostela najdete balustrádu s farními schody, které dominuje mohutné sousoší Cyrila a Metoděje, jež tu stojí od roku 2000. Za symbol města je považována Burianova věž nacházející se hned vedle kostela, která vzhledem může připomínat typ italských zvonic. Byla postavena v 16. století a své současné jméno získala koncem 19. století dle zvonu Burian  

Kostel Nejsvětější Trojice v Žilině | oscity/123RF.com
Kostel Nejsvětější Trojice v Žilině | oscity/123RF.com

Další památky k vidění v Žilině

  • Neologická synagoga – na jejím místě původně stávala stará synagoga z 19. století v klasicistním stylu, ale s nárůstem židovské populace přestala dostačovat. A tak vznikla mezi lety 1930-31 synagoga dle návrhu významného berlínského architekta Petera Behrense. Jedinečná je svým funkcionalistickým vzhledem s maurskými prvky, což ji činí ojedinělou na celém Slovensku.
  • Kostel sv. Štěpána krále v městské části Dolní Rudiny – nejstarší památka Žiliny z 13. století. Kostel je ceněn především pro svůj interiér s nástěnnými malbami také z 13. století.
  • Budatínský hrad – původně vodní strážní hrad z 13. století. Uvnitř se nachází Považské muzeum zabývající se drátenictvím a lze si prohlédnout více než 1200 exponátů. Jde o největší sbírku svého druhu na světě. K návštěvě vybízí i obnovený budatínský park či zpřístupněná věž.
Budatínský hrad v Žilině | matokrizik/123RF.com
Budatínský hrad v Žilině | matokrizik/123RF.com
  • Rosenfeldův palác – pokud máte rádi zámek Belveder, tak palác má připomínat jeho zmenšenou napodobeninu. Byl postaven v roce 1907 dle návrhu architekta Mikuláše Rautera a jde o jednu z nejkrásnějších secesních památek na Slovensku.

Pokud už máte památek dost a chtěli byste si zasportovat, vydejte se k Vodnímu dílu Žilina, kde je ráj pro vodní sporty a relax.  Okolí města je ideální na procházky a projížďky na kole. V případě, že do Žiliny zavítáte v zimě, na blízkém vrchu Stráník jsou vám k dispozici dva lyžařské vleky.

Kam v okolí Žiliny

V okolí Žiliny můžete navštívit několik hradů. Hrad Strečno, dnes už jen zřícenina hradu, shlížející z kopce na řeku Váh vznikl ve 13. století. V podhradí stojí středověká vesnice Paseka s dobovými stavbami a koná se tu mnoho kulturních vystoupení či ukázek řemesel.

Zřícenina hradu Strečno s řekou Váh | tomas1111/123RF.com
Zřícenina hradu Strečno s řekou Váh | tomas1111/123RF.com

Hrad Lietava z konce 13. století představuje druhý nejrozsáhlejší hrad na Slovensku. Za odpočinkem a relaxem vyrazte do Rajeckých Teplic, kde se nachází i významná kulturní památka kostel Nanebevzetí Panny Marie. Zajímavých zážitkem bude i plavba na voru po řece Váh, kdy si můžete splout sedm kilometrů. Při plavbě se dozvíte kulturní, historické, přírodní a technické zajímavosti o okolí Strečna a Váhu.

Vhodné místo pro turistiku a aktivní odpočinek nabízí i pohoří Malá Fatra, jedno z nejcennějších území na Slovensku. Rozkládá se tu i národní park, kde se nachází pestrá a zachovalá příroda čekající na objevení.

V Žilině na vás čeká mnoho památek a zajímavá místa vás budou lákat na výlet i mimo město.

Předchozí článekMega hit: Letenky do Thajska za 2 490 Kč
Další článekCo vidět v australské Canbeře – zajímavá místa a památky